niedziela, 11 sierpnia 2019

Mathilda Masters, Louize Perdieus - "321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim skończy się 13 lat"

Autor: Mathilda Masters 
Ilustracje: Louize Perdieus 
Tytuł: 321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim skończy się 13 lat 
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 
Rok wydania: 2019 
Liczba stron: 288 
Ocena: 8/10 

Opis: 

NAJFAJNIEJSZA ENCYKLOPEDIA CIEKAWOSTEK NA ŚWIECIE! 

Czy wiesz, że: 
- żyrafa może sobie wylizać uszy? 
- zęby czyścimy już od tysięcy lat? 
- możesz zważyć swoją głowę, wsadzając ją do wiadra z wodą? 
- bambus czasem rośnie ponad metr dziennie? 
- astronauci sikają do odkurzacza? 

W tej niesamowitej książce znajdziesz 321 zaskakujących ciekawostek z biologii, historii, geografii i wielu innych dziedzin. 

Recenzja: 

Od dziecka bardzo lubię zgłębiać ciekawostki na rozmaite tematy. Wciąż chętnie sięgam po rozmaite lektury i programy edukacyjne, często w międzyczasie oglądam również teleturnieje. Nic więc dziwnego, że pozycja 321 superciekawych faktów, które trzeba poznać, zanim skończy się 13 lat ogromnie mnie zaintrygowała i choć wiek ten mam już dawno za sobą, tak z przyjemnością zasiadłam do lektury. 


Pozycja zaskoczyła mnie niezwykle pozytywnie pod względem jakości treści oraz grafik. Ciekawostki przedstawione są w sposób interesujący, miejscami wręcz naukowy, jednakże nawet trudniejsze niuanse będą raczej łatwe do przyswojenia dla nastolatka. Tematyka książki jest przebogata – przed czytelnikiem otworem staje świat roślin i zwierząt, ludzkie ciało, sławy, historia, nauka, sport oraz znacznie więcej. Jestem przekonana, że niejednego młodego czytelnika porwie ta książka (miejscami jest niezwykle zabawna!), jednakże nie jestem pewna, czy faktycznie znajdują się tutaj ciekawostki, które warto znać przed ukończeniem trzynastki. O wielu rzeczach sama nie słyszałam i wiele z nich wydało mi się mało interesujących, jak choćby o pewnej kiepskiej śpiewaczce, której znajomi wmawiali, że pięknie śpiewa, bo… była bogata. Jest tutaj wiele takich wpadek, jednakże mam nadzieję, że zostały one tutaj ze względu na funkcję pouczającą – wszak poruszenie tematów moralności jest szczególnie ważne w pozycjach dla młodych. Tylko czy jest to właściwe dla encyklopedii? 


Książka – jak wspominałam wcześniej – konstrukcją i szatą graficzną przywodzi na myśl najprawdziwsze encyklopedie wiedzy. Ilustracje są bardzo poważne i rzeczowe, przez co niekoniecznie pozycja może zainteresować dzieci. Według mnie to lektura bardziej dla dzieci w wieku dziesięć i więcej lat (wydawca podaje przedział wiekowy 6-14). Ba! Sprawdzi się również wyśmienicie dla dorosłych, bo naprawdę zawiera niecodzienne ciekawostki i fakty. Jestem przekonana, że jeśli macie w rodzinach starszego miłośnika dziwów świata, to zachwyci się tym zbiorem. 

321 superciekawych faktów... to różnorodna, humorystyczna i pełna ciekawostek książka, która zachwyci czytelnika w każdym wieku. Jestem przekonana, że zachwyci i rozbawi niejednego nastolatka oraz jego rodzica – a nawet dziadków! Polecam z całego serca, fantastyczna pozycja naukowo-edukacyjna. :) 

1 komentarz:

  1. Ciekawa książka, sama bym z niej wiele wyniosła i czytałabym ją 3 letniemu siostrzeńcowi, on uwielbia takie ciekawostki jak na przykład, że hipopotam daje różowe mleko. Podoba mi się też grafika, taka prosta i konkretna.

    OdpowiedzUsuń