wtorek, 17 marca 2020

Magdalena Harnatkiewicz - "EkoRodzina"

Autor: Magdalena Harnatkiewicz
Tytuł: EkoRodzina
Wydawnictwo: dlaczemu
Liczba stron: 40
Ocena: 8/10

Opis: 

Cześć, to ja – Ziemia! Otwórz książkę i poznaj moją EkoRodzinę. Jesteśmy kosmiczni, bo żyjemy w ogromnym, pięknym i pełnym niezwykłości kosmosie… zupełnie jak Ty! Opowiem Ci historię o tym, jak powstałeś, skąd wziął się Księżyc i z jakiego powodu Słońce jest tak bardzo ważne dla nas wszystkich.

Dlaczego śmieci szkodzą środowisku? I dlaczego smog to tak naprawdę straszliwy, groźny smok? Powiem Ci, co robić, żebym na zawsze pozostała Twoim zdrowym, pięknym i bezpiecznym domem. Mam dla Ciebie mnóstwo opowieści nie z tej ziemi, kolorowych obrazków i wesołych historyjek. Wyrusz ze mną na kosmiczną przygodę!

Recenzja:

Z dziećmi warto rozmawiać o ochronie środowiska, dlatego bardzo cieszy mnie fakt, że na rynku pojawia się coraz więcej ekologicznych książeczek. EkoRodzina kupiła mnie od razu, nie tylko przez wzgląd na poruszaną tematykę, ale i cudowny opis oraz wspaniałą szatę graficzną, obok której nie można przejść obojętnie (ich autorką jest Marta Zawierucha).

Książeczka napisana jest w niezwykle serdeczny i ciepły sposób – jest to swoista opowieść naszej planety, Ziemi, która zwraca się do młodego czytelnika Skarbie oraz opowiada mu o tym, co jej szkodzi, jak można jej pomóc. Magdalena Harnatkiewicz w popełnionym przez siebie tworze przekazuje również wiele ciekawostek na temat układu słonecznego (rodziny Ziemi) oraz innych bardziej naukowych kwestii. Wszystko jest jednak opisane bardzo prostym językiem, dzięki czemu kwestie te nie będą problemem dla dziecka. 

Podobnie sytuacja ma się tutaj z tematami stricte ekologicznymi. Autorka wspaniale wyjaśnia sposoby na uleczenie Ziemi – choćby zwykłą segregację śmieci, która wbrew pozorom wiele znaczy. Pojawiają się tutaj również zabawne skojarzenia – smog dla ziemi jest groźnym smokiem, a sama ziemia zakochała się w… Elonie Musku! Tutaj należy wyjaśnić maluchowi kim jest ten pan, ale – jak można się domyślić – dzięki temu i dziecko, i dorosły ma mnóstwo frajdy z lektury - z radością pożeraliśmy strony!

I jeszcze do tego wszystkiego ta cudowna i przemyślana szata graficzna! Jak wspominałam na wstępie, zakochałam się w tej pozycji również przez wzgląd na ilustracje, ponieważ są niezwykle przyjemne dla oka, pomagają jeszcze lepiej poznać Ziemię jako przyjaciółkę ludzi, a smog-smok prezentuje się naprawdę groźnie! 


Magdalena Harnatkiewicz ma niesamowity dar do opowiadania o rzeczach ważnych w przystępny i bardzo atrakcyjny dla czytelnika sposób. Niezależnie od wieku w książeczce można się zaczytać, a dziecko ma szansę dowiedzieć się wiele rzeczy na temat ochrony środowiska. Mam nadzieję, że autorka wyda jeszcze niejedną książkę tego typu – mocno trzymam za nią kciuki! A EkoRodzinę polecam z całego serducha – naprawdę warto prezentować takie pozycje najmłodszym!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz