piątek, 3 kwietnia 2020

Alicja Krzanik, Anna Salamon - "Literkowa książka"


Autor: Alicja Krzanik, Anna Salamon
Tytuł: Literkowa książka
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 40
Wiek: 0-6 lat
Ocena: 10/10

Opis:

Szydełkowa książka, jakiej jeszcze nie było! 

O to osa, M to motyl, Ł to łąka… Każda literka coś w sobie kryje. Czy zgadniecie co?

Dzięki pięknym włóczkowym ilustracjom i zabawnym wierszykom nauka literek to świetna zabawa.

Recenzja:

Moje dziecię od jakiegoś już czasu zainteresowało się tematyką liter. Chętnie sięga zatem po wszystko, co z nimi związane - puzzle, układanki czy książki. Chociaż do czytania jeszcze długa droga przed nami, to mój szkrab rozpoznaje już całkiem sporo liter, wymyślając wyrazy, które się na daną literę zaczynają. Byłam zaskoczona, gdy pewnego dnia córka, wówczas nieco ponad dwuletnia, uraczyła mnie przy układaniu puzzli, że to "Z jak zebra". Postanowiłam jednak podążyć za jej zainteresowaniami i ciekawością świata, więc nasze zbiory sukcesywnie poszerzają się o książki i zabawki związane z literami. Teraz zawitała u nas światna książka, w której literki są głównymi bohaterami.

Autorki pokusiły się o coś zarówno ciekawego, jak i oryginalnego, bowiem wydziergały wszystkie litery, a każdą z nich ozdobiły dodatkowo czymś, co zaczyna się nią na konkretną z nich, to coś w bonusie również jest wydziergane. Efekt jest naprawdę interesujący, za co brawa, bo przyznaję, że trochę się bałam, jak będzie z ich dokładnością, a przez to czytelnością dla dziecka. Na szczęście wyszło bardzo fajnie, każda litera przypomina samą siebie, a przez to, że są wykonane w tak nietypowy sposób, to od razu przyciągają wzrok. Co kilka stron znajdziemy tu także sympatyczne, niekiedy zabawne, wierszyki, które zdecydowanie uatrakcyjnią samą naukę literek. Bardzo podoba mi się to, że ta książka będzie okej i dla trzylatka, i dla sześciolatka. Pierwszy zapozna się ze kształtem liter, drugi będzie mógł na przykład sprawdzić własną spostrzegawczość czy umiejętność przeliczania i porównywania ilości, gdy na stronach z wierszykami będzie szukał określonych liter. Dzięki tak zróżnicowanym poleceniom można stopniować trudność, co zdecydowanie zwiększa grupę docelową czytelników.

Książka jest w całości kartnowa, w dość sporym formacie, z zaokrąglonymi rogami. Jakościowo bardzo okej, co zresztą niespecjalnie mnie dziwi, bo Nasza Księgarnia swoje publikacje wydaje naprawdę porządnie, z dbałością o szczegóły. Książka zdecydowanie warta polecenia!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Nasza Księgarnia.

5 komentarzy:

 1. Prześliczna książka! Bardzo lubię takie podejście do ilustracji, bo to doskonale rozwija dziecięcą wyobraźnię i kreatywność. Książki z włóczkowymi ilustracjami jeszcze nie mamy... ;) Zauroczyła mnie! Elf przecudny☺️

  OdpowiedzUsuń
 2. CUdowna tak ślicznej jeszcze nie widziałam 😍😍 wygląd zachęca bardzo dla mojego dwu i pół latka będzie ciekawą alternatywa przypoznawaniu choćby kształtu liter jestem bardzo zaaa

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój Karol też jest na etapie literakowym. Fascynuje się nimi. A ta książka pomoże mu je zapamiętać i uporządkować, a to wielki krok do czytania ( tyle wiem, dzięki recenzji). Fajna pozycja na nudę ( i zabawę połączoną z nauką), szczególnie teraz, gdy siedzi w domu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Janina Skubisz7 kwietnia 2020 08:44

  Bardzo oryginalne i ciekawe wydanie. Bardzo mi się spodobało, tym bardziej, że jestem wzrokowcem. Takie zilustrowane literki byłoby łatwiej zapamiętać. Jednak materiałów do nauki liter już chyba mamy wystarczająco dużo ...

  OdpowiedzUsuń
 5. Absolutnie fantastyczna i oryginalna książka,która od razu wzbudza zainteresowanie i skłania do zakupu. Pomysł z dzierganiem rewelacyjny,z pewnością zachęca dzieci do poznawania liter i przyswaja ich wiedzę w tym zakresie. Widać,że koncepcja książki została dokładnie przemyślana w każdym aspekcie,dzięki czemu jest to pozycja zdecydowanie wyróżniająca się na tle innych i warta uwagi. 

  OdpowiedzUsuń