piątek, 4 września 2020

Akademia Eko Wiedzy: Wielkie porządki i Nasza przyroda


 Autor: Krystyna Bardos

Tytuł: Akademia Eko wiedzy: Nasza przyroda. Środowisko i jego ochrona, Wielkie porządki. Recykling i sprzątanie świata

Wydawnictwo: HarperKids

Rok wydania: 2020

Liczba stron: 24 + 24

Wiek: 3-7 lat

Ocena: 8/10

Opis:

Czy wiesz, że świat jest naszym wspólnym domem? Wokół żyje mnóstwo ciekawych zwierząt, rosną rośliny, które są dla nich pokarmem lub dają im schronienie – wspólnie tworzymy naszą przyrodę. W tej książce dowiesz się, jak pomóc zwierzętom w zimie, dlaczego drzewa są tak ważne i dlaczego musimy dbać o pszczoły. Na końcu książki czeka na Ciebie gra planszowa oraz dyplom za zdobycie wiedzy.

Czy wiesz, że każdy z nas może zrobić coś dobrego dla naszej planety? Wystarczy wprowadzić drobne zmiany w naszym codziennym życiu. W tej książce dowiesz się, co robić ze śmieciami, jak je segregować i które z nich można przetworzyć. Książka zawiera ciekawe ćwiczenia, grę planszową oraz dyplom za zdobycie wiedzy.

Recenzja:

Ekologia to w ostatnich latach coraz popularniejszy temat w książkach skierowanych do młodszych czytelników. Ktoś mógłby pomyśleć, że może w takim razie już dość, nie chcemy przesytu, postawmy na coś oryginalnego, ale jak dla mnie takie publikacje mogą powstawać tak często i szybko jak grzyby po deszczu. To jeden z moich ulubionych tematów, w dodatku temat bardzo na czasie i szalenie potrzebny, bo to, czego nauczymy w kwestii ekologii nasze dzieci, będzie miało realny wpływ na to, jak za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat będzie wyglądał nasz świat.

Dobre nawyki związane z ekologią i szanowaniem naszej planety warto kształtować już od najmłodszych lat. Oczywiście przykład idzie z góry, w dużej mierze od rodziców i innych domowników, ale warto także wspomóc się w przekazywaniu tej wiedzy wartościowymi publikacjami. Na przykład takimi, w których dziecko nie jest jedynie biernym słuchaczem, ale aktywnym uczestnikiem lektury. Na takie rozwiązanie postawiono właśnie w serii "Akademia Eko Wiedzy", z której pokażę wam dziś dwa tytuły.


"Wielkie porządki", jak wskazuje podtytuł, dotyczą recyklingu i sprzątania świata. To bardzo ważna kwestia, bo sprzątać świat możemy nawet nie wychodząc z domu, jeśli odpowiednio będziemy segregować odpady i dbać o to, by nie produkować ich aż tak wiele. Worki na pieczywo, owoce i warzywa, własne pojemniki na różne rzeczy na zakupach - jeśli każdy z nas wziąłby sobie do serca takie postulaty, śmieci naprawdę byłoby mniej. A te które są? Segregujmy, uczmy tego nasze dzieci, by wyrosły na świadomych i odpowiedzialnych za nasze wspólne dobro dorosłych.

"Nasza przyroda" to publikacja, która pozwala poznać nie tylko rolę przyrody w życiu człowieka, ale także dostrzec jej piękno. Drzewa, rośliny, różne zwierzęta - jeśli tylko na chwilę przystaniemy i rozejrzymy się wokół, z dużym prawdopodobieństwem zauważymy, że natura potrafi zachwycić, nawet mnie, która uwielbiam miasta - bo kto powiedział, że miasto musi być pełne betonu, pozbawione zieleni?

Ta seria pełna jest wartościowych informacji, ciekawostek i doświadczeń, a więc istnieją spore szanse, że okaże się atrakcyjna dla młodego czytelnika. Na razie liczy sobie cztery tytuły, ale po cichu liczę, że się rozrośnie.

Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont.

7 komentarzy:

 1. Świetna seria książeczek. Tematy zawarte w nich są bardzo ważne i dla dużych i dla małych. My staramy się dbać o środowisko. Nie tylko poprzez segregację śmieci, czy oszczędzanie wody i energii ale również przez sadzenie roślin i dobieranie ich odpowiednio żeby były też pożyteczne dla np. pszczół, dbanie o zwierzęta. Staramy się być z ekologią za pan brat. Można by mnożyć takie przykłady. Bardzo chętnie zapoznamy się z takimi mądrymi książeczkami, bo cenimy sobie wartości w nich przekazywane.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widział tę serię jyz jakiś miesiąc temu, ale szczególnie nie zwróciła mojej uwagi, chyba że względu na okładki

  Dopiero tu przeczytałam recenzję i mogę napisać jedno. Ta seria jest bardzo wartościowa, porusza bardzo ważny temat dka nas wszystkich. Ekologia, która stała się ostatnio dość modna, między innym mam tu na myśli produkty eko, tak samo powstaje sporo publikacji na ten temat.

  Ta seria pokazuje najmlidzym jak możemy pomóc naszej planecie, która jest domem dka nas wszystkich. Jak należy dokarmiać zwierzęta zimą i dlaczego należy dbać o pszczoły, to temat nie tylko dla dzieci. Dorośli często nie rozumieją tak oczywistych rzeczy.

  Dobre nawyki od najmloszych lat, szacunek do natury i dbanie o nasz świat to krok, by nasza planeta była nad jak najdłużej domem.

  Bardzo edukacyjne publikacje, które uczą i pokazują jak należy dbać o naszą planetę. Mam nadzieję że z nich skorzysta jak najwięcej dzieci i rodziców

  Basia P.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna seria. Temat ochrony naszej Ziemi jest bardzo na czasie. Dzieci od małego powinny uczyć się jak o nią dbać. Myśmy zaczęli od książki gang fajniakow którą, synkowi bardzo się spodobała myślę że ta seria również bardzo mu się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrych książek o ekologii nigdy dość. Dzieci chłoną wszystko jak gąbka i wyrastanie w wiedzy eko spowoduje, iż dla nich segregacja śmieci, czy sadzenie odpowiednich roślin by pomóc pszczołom będzie całkowicie normalną rzeczą.
  Będąc mamą trójki dzieci widzę, jak wystarczy w dziecku zasiać małe ziarenko ciekawości, by szybciutko rosło. Będąc na spacerze, pokazałam jak wygląda liść kasztanowca i dębu - teraz najstarsza córka pyta o każdy znaleziony listek - z jakiego jest drzewa.
  Myślę, że ta seria może być bardzo wartościowa i przydatka w każdym domu, gdzie dorasta młody człowiek.

  Karolina K.

  OdpowiedzUsuń
 5. Faktycznie temat ekologii przewija się ostatnio w wielu publikacjach dla dzieci,lecz nie zawsze jest trafnie wytłumaczony przez co niekiedy dzieci mają problemy z odnalezieniem jego prawdziwego przesłania. W przypadku tej serii jest zupełnie inaczej-zarówno treść ,język jak i ilustracje są idealnie przystosowane do wieku i rozwoju małego czytelnika,dzięki czemu przekazują wiedzę w łatwy i przystępny sposób. Tematy poruszane w tych książeczkach są niezwykle ważne, tłumaczą wiele procesów jakimi rządzi się świat i podkreślają jak z perspektywy dziecka można wpływać na jego ochronę nawet w domu. Niezwykle pomocna i mądra seria, która z pewnością powinna znaleźć się w biblioteczce każdego dziecka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Publikacje bardzo potrzebne i ważne, mam wrażenie że te są bardzo przystępne dla dzieci,bo zawierają nie tylko wiadomości i ciekawostki, ale i również doświadczenia, co sprawia że są dla dzieci bardziej atrakcyjne, przystępne, a informacje dzięki temu są łatwiej przyswajane.

  Każda z tych książeczek rozwija dany temat. Nasza przyroda... oj ta część to chyba będzie nasz nr 1, gdyż w domu mam małego miłośnika natury. Mieszkamy przy lesie, często spacerujemy i podpatrujemy naturę. Myślę że ta książeczka uzupełniłaby wiedzę synka o te wiadomości na temat przyrody , o których jeszcze nie rozmawialiśmy.

  Natura zachwyca nie tylko dzieci ale i dorosłych. Przyrodę można obserwować nie tylko na wsi, w lesie czy w parku ale i.... w mieście. Każde miejsce jest dobre by zauważyć cud jakim jest natura.

  Basia P.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ostatnio przeczytaliśmy książkę GANG FAJNIAKOW, poruszający tematykę ekologii. Bardzo przyjemna książeczką, poruszająca temat ochrony środowiska. Jest w niej też czarny charakter Smog Stefek - to prawdziwy urwis

  Cieszę się że powstaje sporo publikacji na ten temat. Dzięki nim dzieci uczą się i dowiadują się jak chronić nasza planetę, która jest naszym domem.

  Basia P.

  OdpowiedzUsuń