piątek, 11 września 2020

Ewa Nowak - "Elwirka na śnieżnej pustyni. Akademia mądrego dziecka. Pomóż mi przetrwać"


 Autor: Ewa Nowak

Tytuł: Elwirka na śnieżnej pustyni. Akademia mądrego dziecka. Pomóż mi przetrwać

Wydawnictwo: HarperKids

Rok wydania: 2020

Liczba stron: 32

Wiek: 3-7 lat

Ocena: 8/10

Opis:

Elwirka to mały pingwin cesarski. Właśnie wykluła się z jaja i musi przetrwać mroźną zimę na Antarktydzie. Gdy podrośnie, czeka ją długi spacer w kierunku oceanu, gdzie będzie się uczyć, jak polować. Po drodze jednak czyha na nią wiele niebezpieczeństw. Z powodu globalnego ocieplenia lód w wielu miejscach jest cienki. Kiedy topnieje, powstają w nim wielkie szczeliny. Czy Elwirka sobie poradzi? Seria „Pomóż Mi Przetrwać” została stworzona dla dzieci, które chcą mądrze wspierać przyrodę. Książka zawiera planszę edukacyjną oraz słowniczek trudnych pojęć.

Recenzja:

Lubię książki, w których dzieci mogą poznać różne zwierzęta, których nie mają okazji zobaczyć na żywo. Jednym z nich na pewno jest pingwin cesarski. Dzięki tej książce możemy przyjrzeć się im bliżej.

Elwirka to mały pingwin cesarski. Już jako słodka kruszyna nie ma łatwo, bo zima na Antarktydzie nie rozpieszcza i niełatwo ją przetrwać. Mroźny klimat jest groźny nie tylko dla młodych pingwinów, ale także dla dorosłych osobników. Mama i tata Elwirki wymieniają się opieką nad córką i co jakiś czas osobno wypływają, by się posilić.

Ale zima to niejedyne niebezpieczeństwo, jakie czeka na pingwiny i inne zwierzęta. Ogromny problem to globalne ocieplenie, które sprawa, że topniejący lód tworzy ogromne szczeliny, w które łatwo wpaść, a jeśli już jakieś zwierzę w nie wpadnie, nie wydostanie się.

Istotne jest to, że w książce znajduje się słowniczek trudnych pojęć, bo chociaż książka napisana jest przystępnym językiem, to poruszany temat nie należy do łatwych i pewne pojęcia warto wyjaśnić.

Ilustracje są przyjemne dla oka, choć nie jest to ten typ kreski, który rzuca mnie na kolana. Niemniej pasuje do treści, warstwa tekstowa i graficzna dobrze się uzupełniają.


W tej serii znajdziemy też opowieść o jeżu Eliaszu, który trafia do specjalnego azylu, gdzie pomaga się zwierzętom. 

Polecam tę książkę z tego względu, że pokazuje dzieciom, jak globalne ocieplenie wpływa na życie zwierząt. A wpływa mocno i dobrze o tym wiedzieć.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.

5 komentarzy:

 1. Synek bardzo lubi książki które treści dotyczą zwierząt. Myślę że można zapamiętać ta pzoycje warto uświadamiać dzieciom zagrożenia płynące z globalnego ocieplenia jak i samo jego pojęcie i co oznacza dla nas czy naszej planety

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznam szczerze, że jestem oczarowana tą książką ! Tematyka bardzo istotna, a niewiele jest książek dla małych dzieci poruszających tak istotne tematy jak ekologia czy globalne ocieplenie.
  Do tego głównym bohaterem jest pingwin, a moja córka jest oczarowana tymi ptakami.
  Jest to pozycja, po którą napewno niebawem sięgniemy :)

  Karolina K.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ładnie wydana kolejna mądra książeczka, z którą warto się zapoznać. Widzę, że można w niej znaleźć wiele ciekawostek dla dociekliwych dzieci. Napewno po nią sięgniemy, bo mój syn jest bardzo chętny, ciekawy i rządny prztswajania nowych informacji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna pozycja

  My, znani jako miłośnicy zwierząt z przyjemnością sięgniemy po tę książkę. Uwielbiamy takie publikacje, tym bardziej że poznać możemy zwierzątko. Które możrmy spotkać tylko w książce lub zoo.
  Bardzo mądra i wartościowa publikacja, która serwuje nam ciekawostki o zwierzętach, jak wygląda ich życie, ile muszą przejść by przetrwać.

  Ważne jest to że mimo iż poruszany jest trudny temat, to jest książeczka napisana przystępnym językiem dla dzieci. Dobrze też że jest słowniczek trudnych pojęć, myślę że jest potrzebny, a jeśli dziecko nie zrozumie to i tak mamą wytłumaczy po swojemu.

  Ekologia i ocieplenie globalne to ważny i trudny temat. Ta książeczka przybliża problem w przystępny sposób dla małego człowieka. Myślę że wypożyczymy ją w bibliotece, a jeśli naprawdę nas urzeknie kupimy.

  Jeśli natomiast chodzi o ilustracje, to mnie one urzekły, bardzo mi się podobają. Wszystko zależy od upodobań.

  Dziękuję za recenzje

  Basia P.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo cieszy mnie fakt, że powstają takie wartościowe książki, które przybliżają Małym czytelnikom wiele ważnych informacji w przystępny sposób. Jestem zachwycona ilustracjami. Dobrze że jest poruszany również problem globalnego ocieplenia, możemy również wytłumaczyć dzieciom jak ważne są nasze codziennie wybory oraz ochrona środowiska.

  Książeczkę z największą przyjemnością przeczytamy i będziemy polecać.

  OdpowiedzUsuń