piątek, 6 listopada 2020

Zofia Stanecka - "Basia i chorowanie"

 Autor: Zofia Stanecka

Tytuł: Basia i chorowanie

Wydawnictwo: Harper Kids

Rok wydania: 2020

Liczba stron: 24

Wiek: 3-7 lat

Ocena: 10/10

Opis:

Gdy cała rodzina Basi choruje, a z Basią jest tak źle, że Tata decyduje się zawieść ją do szpitala. Dziewczynka jest przerażona. Szpital nie brzmi jak przyjemne miejsce! Okazuje się jednak, że strach ma wielkie oczy, a pobyt w szpitalu może być całkiem znośny – szczególnie wtedy, gdy Basię odwiedza ulubiony stryj Grześ, a sąsiadka z sali lubi te same gry. 

„Basia i chorowanie” to zabawna i mądra opowieść przeznaczona dla przedszkolaków. Wciągająca historia nie tylko zainteresuje zarówno dzieci, jak i dorosłych, lecz także pomoże najmłodszym czytelnikom oswoić lęk przed szpitalem i pokaże, jak zachować pogodę ducha w chorobie. 

Książka „Basia i chorowanie” to: 

● kolejna odsłona przygód Basi w kultowej serii Zofii Staneckiej; 

● sympatyczna bohaterka uwielbiana przez dzieci… i rodziców; 

● wciągająca opowieść o perypetiach dziewczynki w czasie pobytu w szpitalu i o próbach oswojenia szpitalnej rzeczywistości; 

● zrozumiały dla dzieci, pełen humoru, barwny język; 

● świetne ilustracje Marianny Oklejak.

Recenzja:

Basia towarzyszy mojej trzyletniej córze w jej czytelniczej przygodzie już od dawna. Czytamy zarówno "Wielkie Księgi Basi", jak i pojedyncze części. Po jedne sięgamy częściej, po inne rzadziej, ale wszystkie lubimy. Natomiast "Basia i chorowanie" właśnie trafiła do ścisłej czołówki.

Czasy mamy takie, że każda choroba martwi. Zresztą jesienią zazwyczaj chorowało się częściej. Jeśli przeziębi się jeden z domowników, to pół biedy, bo ma się nim kto zaopiekować, ale jeśli pochorują się wszyscy, na przykład wskutek grypy żołądkowej, to już gorzej. A to właśnie dopadło całą rodzinę Basi. 

W tej części co chwilę ktoś biegnie do toalety, ktoś komuś podstawia miskę pod twarz, a jednak jest tak wesoło, że czytając, co chwilę się śmiałam, zwłaszcza na początku, gdy akcja toczyła się w domu, bo później przeniosła się do szpitala, więc zrobiło się poważnie.


Ale przed szpitalem było naprawdę wesoło, na przykład wtedy, gdy Janek oznajmił, że Franek jest wybrańcem, bo wszystko wychodzi mu dołem, za to on sam jest skazańcem. A później wybrańcem została mama, która swoją drogą do tej pory latała między domownikami i podstawiała pozostałym miski.

Na szczęście Basia i jej bliscy poradzą sobie nawet w takiej sytuacji, tym bardziej że mogą liczyć także na pomoc dalszej rodziny. A gdy wszyscy wyzdrowieją, znów będzie pięknie i rodzinnie, jak to w tej serii.

Polecam, bardzo polecam, zwłaszcza teraz, w sezonie chorobowym.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Harper Kids.

5 komentarzy:

 1. O serii Basi słyszałam już wiele dobrego. Ta część jednak jeszcze bardziej mnie do siebie przekonuje temat choroby chorowania i szpitala czasem ciężko wytłumaczyć dziecku. Sam szpital brzmi strasznie myślę że w tej części można dziecku pokazać że strach ma wielkie oczy i nie wszystko jest takie straszne

  OdpowiedzUsuń
 2. Znamy Basię i jej rodzinę bardzo dobrze. Nasza ulubiona część z serii to Basia i Boże Narodzenie.

  Basia i chorowanie to bardzo potrzebna książeczką ks. Szczególnie jeśli chodzi o pobycie w szpitalu. Przerabialiśmy szpital z synkiem kilja lat temu, i to bardzo ciężkie przeżycie dla dziecka.

  Basia i chorowanie pozwoli oswoić nam się z nową sytuacją, jaką jest szpital. Pokazuje że nawet w szpitalu można zachowac pogodę ducha.
  Chorowanie to bardzo trudny czas, dlatego świetny pomysł aby jedna z części Basi poruszała ten temat.

  Z pewnością kupimy i tę część do naszej Basiowej kolekcji.

  Basia P.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książeczki o Basi znamy i bardzo lubimy. Książka o chorowaniu Basi myślę że jest bardzo potrzebna. Kiedy córeczka była młodsza często jeździliśmy po szpitalach i lekarzach by poznać właściwą diagnozę. Napatrzyliśmy się na strach dzieci i płacz. Jestem przekonana że taka książka potrafi przetrwać dzieciom ciężkie chwilę w szpitalu, wtedy mają wrażenie że nie są same. Cieszę się że historia jest napisana z humorem. Ważne jest to że wszyscy zdrowieją i są szczęśliwi,bardzo podobają mi się Ilustracje w tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Seria o Basi, to kolejna seria książek której kompletnie nie znamy. Oczywiście gdzieś już kiedyś o niej słyszałam, ale jakoś nigdy nie trafiła w moje ręce.
  Na pewno temat ujęty w tej części jest bardzo istotny, aczkolwiek jako mama mam oczywiście nadzieję, że ta część nie będzie nam nigdy potrzebna.
  Fajnie, że temat szpitala jest przedstawiony trochę na wesoło, a cała historia dobrze się kończy.

  Karolina K.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wszystkie książeczki z serii o Basi są nam znane,lecz ta wydaje się niezwykle ciekawa poprzez wzgląd na temat chorowania, z jakim niestety styka się każdy z nas. Mój przedszkolak ma za sobą pobyt  w szpitalu i choć wówczas nie do końca rozumiał sytuację, jestem pewna,że za sprawą tej książeczki przypomniałby sobie wiele szczegółów z tamtego okresu. Lektura tej publikacji to dobry pretekst aby wytłumaczyć dziecku czym dokładnie jest choroba i dlaczego niektórzy ludzie muszą udać się do szpitala, bez wchodzenia w zbędne medyczne terminy. Dzięki temu na pewno łatwiej oswoją się z tym tematem i zrozumieją wiele kwestii. 

  OdpowiedzUsuń