piątek, 5 marca 2021

Cécile Jugla, Jack Guichard - "Akademia mądrego dziecka. Przygody z nauką: Papier, Jajko"


Autor: Cécile Jugla, Jack Guichard

Tytuł: Akademia mądrego dziecka. Przygody z nauką: Papier, Jajko

Wydawnictwo: HarperKids

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 32 + 32

Wiek: 3-7 lat

Ocena: 9/10

Opis:

Czy da się pokroić banana kartką? Jak złączyć dwie książki bez kleju? Dlaczego kulka papieru spada szybciej niż arkusz? Na te i wiele innych fascynujących pytań Twoje dziecko znajdzie odpowiedzi podczas robienia eksperymentów z tej książki! 


„Papier. Akademia mądrego dziecka. Przygody z nauką” to wspaniała książeczka dla starszaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej, dzięki której przez fascynującą zabawę będą dokonywać naukowych odkryć. Zamiast skomplikowanych wyjaśnień, autorzy proponują małym odkrywcom serię dziesięciu eksperymentów z papierem i łatwo dostępnymi przedmiotami codziennego użytku. Przystępna forma, prosty, zrozumiały język i zabawne ilustracje rozbudzą w dzieciach ciekawość i miłość do nauki. 

Podczas robienia eksperymentów z książki „Papier. Akademia mądrego dziecka. Przygody z nauką” dziecko: 

● nauczy się zmniejszać opór powietrza, robiąc papierowe samoloty; 

● zrozumie, czym jest tarcie, łącząc dwie książki bez kleju; 

● odkryje właściwości papieru, pisząc tajną wiadomość; 

● a także pofarbuje papierowy ręcznik, zrobi swój papier z makulatury i o wiele więcej! 

Wszystkie fascynujące eksperymenty dzieci powinny przeprowadzać pod opieką osoby dorosłej. 

Dzieci zadają mnóstwo pytań, bo są z natury ciekawe i chcą zrozumieć, jak działa świat. Warto to wykorzystać, zachęcając je do poszukiwania odpowiedzi za pomocą kreatywnych zabaw. Inspiracji można szukać w nowoczesnej serii książek Przygody z nauką. Każda część zawiera 10 prostych ale fascynujących eksperymentów, które są dostosowane do wieku przedszkolaków i początkujących uczniów. 

Mali czytelnicy, wykorzystując proste składniki, sami odkryją podstawowe prawa nauki, przy okazji świetnie się bawiąc. Dzięki temu łatwiej przyswoją wiedzę i polubią uczenie. Naukowcy dowiedli bowiem, że 10% informacji przyswajamy czytając, 20% patrząc i słuchając, 30% patrząc, 50% patrząc i słuchając, 70% mówiąc i 90% - działając. 

I właśnie do takiej nauki zachęca seria Przygody z nauką, m.in. „Jajko”: 

• kręcąc jajkiem, poznasz siłę bezwładności; 

• gotując jajko, odkryjesz, jak ciepło zmienia ciecz w ciało stałe; 

• wciskając jajko do butelki dowiesz się, że powietrze zmienia objętość pod wpływem temperatury 

Recenzja:

Jeśli lubicie Akademię Mądrego Dziecka, polubicie te książeczki. Jeśli z niecierpliwością czekacie na to, aż w serii pojawią się zaskakujące i oryginalne publikacje, to te was nie zawiodą. Ale nawet jeśli jeszcze nie znacie AMD, ale macie w domu czy przedszkolu dzieci ciekawe świata, to te książki są czymś dla was!

Eksperymenty - które dzieci ich nie lubią? Co więcej, zaryzykuję stwierdzenie, że dorośli także. Ja przynajmniej zawsze cieszę się, gdy eksperymentujemy w domu z córą i czekam na efekty tych doświadczeń z nie mniejszym zainteresowaniem niż młoda. Na razie HarperKids wydało trzy tytuły: Papier, Jajko i Cytryna. Tutaj pokażę wam dwie z nich.

Książki mają grubą oprawę, poręczny format i bardzo przejrzysty układ treści - zaczynamy od poznania cech danej rzeczy i przyjrzenia się jej bliżej, a następnie przechodzimy do eksperymentów. Jedne pewnie będziecie znać z własnego dzieciństwa, inne będą zaskoczeniem także dla was. Być może jako dzieci robiliście z rodzicami papierowe czapeczki - przepis na nie znajdziecie także tutaj. Ale już niekoniecznie sprawdzaliście, czy z papierowego ręcznika pisakowe kolory będą "uciekać" przed octem. Ja dawniej tego nie robiłam, teraz już z córą sprawdziłyśmy :) Ba, tutaj znajdziemy nawet przepis na to, jak zrobić papier z makulatury! Doświadczenie brzmi bardzo ciekawie, ale trochę obawiam się, czy blender to przetrwa, więc akurat z tym eksperymentem na razie się wstrzymujemy. W drugiej z książek znajdziemy z kolei... przepis na domowy majonez i na to, jak rozpuścić skorupkę jajka przy pomocy octu. Możemy także w prosty sposób sprawdzić, w jakim wieku jest jajko, które posiadamy w domu!
Warto zaznaczyć, że książki są bardzo ładnie wydane i zilustrowane, a układ treści prosty i czytelny. Te książeczki w wielu domach przysporzą dużo radości! Polecamy!

Książki zrecenzowałyśmy dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.

5 komentarzy:

 1. To jest coś dla nas Juz sobie zapisuje. Synka zaczynają interesować takie eksperymenty u nas narazie zaliczony wulkan który musimy powtarzać bo tak mu się spodobalo jak i kryształki soli

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale super. 🤩 Niesamowite książeczki dla małych odkrywców. My przerabialiśmy już kilka zestawów do różnych eksperymentów i chętnie się zapoznamy z tymi z tych książeczek. 🤩 Super sprawa, bo dziecko poprzez zabawę przyswaja wiedzę i robi to z wielką ochotą. Ja dopisuję do listy must have.

  OdpowiedzUsuń
 3. I zamówione😁 Dobraliśmy jeszcze eksperymenty z cytryną🙈

  OdpowiedzUsuń
 4. Akademia Mądrego Dziecka to jedna z tych serii, która na dobre zagościła w naszej domowej biblioteczce. Można znaleźć tu książki z przesuwanymi elementami, uczące o kolorach i kształtach, literqch, itd. Jak zwykłe tworcy serii nas nie zawiedli i tym razem dodali nową propozycję - książki o eksperymentach dla dzoecit, które można wykonać w domu lub w szkole. Wraz z nimi dzieci (i dorośli) mogą się poczuć jak amli naukowcy! Fajna sprawa!

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow, to coś dla nas. Ostatnio stawiamy na różne eksperymenty, synowi najbardziej podoba się robienie wulkanu. Jeśli natomiast chodzi o te publikacje to są one specjalnie dla nas. Sama czuje się zaintrygowana tym jak można pokroić kartką banana i jak kizna załączyć dwie kartki bez kleju... Proste doświadczenia, które zainteresują każdego, dorosłego również. Świetnie opisane każde doświadczenie krok po kroku sprawia że nue są trudne i niemożliwe do zrealizowania. Takue doświadczenia zaspokajają ciekawość, są nauka przez zabawę, są przede wszystkim atrakcyjne dla małych odkrywców.

  Akademia Mądrego Dziecka to coś zdecydowanie dla nas. Poza tym książki są pięknie wydane, czytelne i aż się proszą by je zamówić

  Dziękuję za recenzję

  Basia P.

  OdpowiedzUsuń