wtorek, 11 maja 2021

Jorge Bucay - "Pozwól, że ci opowiem… bajki, które nauczyły mnie, jak żyć"


 Autor: Jorge Bucay

Tytuł: Pozwól, że ci opowiem… bajki, które nauczyły mnie, jak żyć

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 328

Wiek: 13+ 

Ocena: 9/10

Opis:

Demián jest niespokojnym chłopakiem, szukającym prawdy o życiu i o samym sobie. Trafia do psychoterapeuty Jorge, który pomaga mu znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania w bardzo nietypowy sposób – poprzez opowiadanie historii.

Są to zarówno dobrze znane, klasyczne bajki, jak i współczesne przypowieści i anegdoty wymyślone przez autora – psychiatrę i psychoterapeutę. Pochodzą z różnych stron świata i z różnych tradycji. Łączy je jedno – zawarta w nich mądrość pomaga zrozumieć swoje lęki i pragnienia i uwierzyć w siebie.

Recenzja:

Ta książka to dla mnie dobry przykład na to, jak ważna jest praca grafika w procesie wydawniczym. Tak na dobrą sprawę ta publikacja mogłaby być o czymkolwiek, a i tak przyciągnęłaby mój wzrok dzięki tak fantastycznej okładce. A gdy jeszcze przeczytałam tytuł, to już w ogóle byłam szalenie ciekawa, co zastanę w środku. Od razu powiem, że po lekturze nie poczułam się rozczarowana!

Jorge Bucay, autor tej książki, jest nie tylko pisarzem, ale także lekarzem psychiatrą. Jego pomysł jest taki, że pewien zagubiony chłopak trafia do psychoterapeuty, który podejmuje się jego terapii w sposób dość nietypowy jak na ich realia - pomaga mu zrozumieć świat i samego siebie dzięki opowiadanym historiom. To coś jakby bajkoterapia dla trochę starszych. 

Na uwagę zasługuje fakt, że znajdziemy tutaj przeróżne teksty - dłuższe, krótsze, te, które już znamy, ale z nowym spojrzeniem na nie, i te, które będą całkowitym zaskoczeniem, stworzone przez autora. Wszystkie czyta się z przyjemnością i przyznaję, że byłam zaskoczona faktem, iż z tak różnych tekstów można stworzyć spójną, bardzo przyjemną całość, choć wiadomo, że jedne opowiastki mogą podobać się bardziej, inne mniej. Mnie najbardziej podobała się - i najbardziej mnie zaskoczyła - chyba opowieść o tym, jak starszy człowiek poświęcił dorobek swojego życia, pozorując własną śmierć, aby... uratować inne życie - młodszego chłopaka, który dopiero po tym zdarzeniu zrozumiał, co w życiu ważne. A takich opowieści znajdziecie tu więcej!

Jest to zdecydowanie lektura dla starszych dzieciaków - dla młodzieży, nawet dla dorosłych. Książka jest pięknie wydana, dlatego polecam ją także jako prezent z różnych okazji - będzie się pięknie prezentować w biblioteczce, ale przede wszystkim istnieją duże szanse na to, że spodoba się osobie obdarowanej! Polecam!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Zysk i S-ka.

2 komentarze:

  1. Okładka rzeczywiście zwraca uwagę. Chętnie sięgnę po taką książkę i może nie tylko ja. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem zauroczona i zachwycona okładką książki. Myślę, że każdy z nas kocha bajki, takie przypowieści. Dodatkowym atutem jest to, że pochodzą z różnych stron świata, ukazują tradycyje oraz ponadczasowe mądrości i refleksje. Sama chętnie bym tą książkę przytuliła i przeczytała. Dziękuję

    OdpowiedzUsuń