wtorek, 8 czerwca 2021

Katarzyna Bajerowicz - "Od początku, czyli powstanie i rozwój życia na Ziemi"


 Autor: Katarzyna Bajerowicz

Tytuł: Od początku, czyli powstanie i rozwój życia na Ziemi

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 64

Wiek: 6-10

Ocena: 10/10

Opis:

Kiedy i jak powstał Wszechświat, którego częścią jesteśmy? Skąd się wzięło życie? Jak wyglądała Ziemia, zanim pojawił się na niej człowiek? Co było na początku?

Od zarania dziejów ludzkość zadawała sobie te pytania i szukała na nie odpowiedzi.

Katarzyna Bajerowicz na stronach swojej pięknie zilustrowanej książki proponuje podróż w czasie aż do prapoczątków wszystkiego: planet, kontynentów, żywych komórek, roślin i zwierząt. Przeczytamy o wielkich katastrofach i triumfie życia, o zwierzętach, które wymarły, i tych, które przetrwały, o zmianach klimatu i ewolucji organizmów.

Ta fascynująca wyprawa rozpoczyna się wiele miliardów lat temu i kończy w momencie pojawienia się człowieka. Bo to już temat na całkiem inną opowieść.

Recenzja:

Jeśli lubicie pięknie wydane książki, tę możecie brać w ciemno. Już przy pierwszym zetknięciu z tą publikacją, wyrwało mi się głośne "wow". I do tej pory ten efekt wow mnie trzyma, gdy sięgam po książkę Katarzyny Bajerowicz.

Od razu zaznaczę, że tekstu w tej publikacji jest całkiem sporo i dotyczy on materii niełatwej, a więc to propozycja dla nieco starszych dzieci. Wydawca sugeruje przedział wiekowy 6-10 lat i myślę, że właśnie ta grupa z lektury wyniesie najwięcej.

Jak to było z tym powstaniem Ziemi? Wielki Wybuch, a może coś innego? Czy od razu pojawił się człowiek? A może najpierw dinozaury? Młody czytelnik być może poczuje się zaskoczony, gdy okaże się, że człowiek pojawia się tutaj dopiero na samym końcu. Bo przed jego pojawieniem się na świecie działo się naprawdę bardzo dużo. Co więcej - Ziemia nie zawsze była tak przyjaznym miejscem do życia, początkowo nie było tu szans na jakikolwiek rozwój czegoś, co żyje. W końcu pojawiły się pierwsze mikroskopijne organizmy, które stopniowo ewoluowały. Kiedy na końcu pojawił się człowiek, miałam takie poczucie, że ta publikacja doczeka się kontynuacji. Bardzo bym tego chciała.


Książka ma bardzo duży format i przepiękne, pełne szczegółów ilustracje, które także wykonała Katarzyna Bajerowicz. Tak więc tym bardziej czapki z głów. 

Jestem naprawdę pod wrażeniem tej książki. Idealna na prezent, świetna dla ciekawych świata dzieci, łączy w sobie naukę i dobrą zabawę, bo czytanie to jedna z najlepszych rozrywek, jakie wymyślił człowiek!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Nasza Księgarnia.

5 komentarzy:

 1. Książka stworzona na idelaby prezent ilustracje cudowne. Format idelany. Dla mojego synka jeszcze nie jest to książka ale już myślę o siostrzenicy i siostrzeńcu 🙂myślę że im też wyrwałby się z buzi zachwyt

  OdpowiedzUsuń
 2. Mój 7-letni syn coraz bardziej interesuje się nie tylko otaczającym go światem ale również genezą jego powstania. Coraz częściej muszę odpowiadać na pytania, na które choć znam odpowiedzi to jednak trudno mi czasami przekazać wiedzę w zrozumiały dla dziecka sposób. Lecz oto na horyzoncie pojawiła się książka, która z pewnością podoła temu zadaniu i odpowie na najbardziej nurtujące dzieci pytania. Wspaniale zilustrowana, zaciekawiła nawet mnie, chętnie sama bym ją przeczytała od deski do deski i odświeżyła nieco wiedzę. Faktycznie chyba dla 6-latków może być nieco trudniejsza w odbiorze,ale starsze dzieci nie powinny mieć problemów przy jej lekturze, zwłaszcza gdy towarzyszy im rodzic. Koniecznie muszę poszerzyć naszą biblioteczkę o tę publikację, bo zdecydowanie jest to książka, po którą moje dziecko sięgałoby dość często. Wielkie WOW!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem zachwycona i bardzo zainteresowana tą przepiękną Książką.Moim zdaniem to idealna propozycja dla dzieci ,aby rozbudzić w małych czytelnikach ciekawość świata.Warto sięgnąć po tą pozycję by odbyć niesamowitą podróż,aby odpowiedzieć na nurtujące dzieci i nas pytania;Jak powstał Wszechświat ?Skąd wzięło się życie ₩p? I wiele ,wiele innych. Uwielbiam książki z tak cudownymi i dopracowanymi ilustracjami.Myslę że to doskonały prezent na Zakończenie roku szkolnego, dzieci z pewnością wyniosą mnóstwo ciekawych informacji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudo, istne cudo 😍. Musimy ją kupić do naszej biblioteczki. Oboje z synkiem uwielbiamy książki, z których możemy się wiele nauczyć a ta jest przepięknie wydana. Ma naprawdę niesamowite ilustracje. Pozycja idealna dla mojego ciekawego świata synka.

  OdpowiedzUsuń
 5. O rety, rety, rety... Wystarczyło że spojrzałam na fotografie i jyz jestem oczarowana. Recenzja tylko upewnila mnie w przekonaniu, że to prawdziwe cudo.

  Zacznę od niesamowitych ilustracji, które robią ogromne wrażenie. Jestem oczarowana.

  Treści dość sporo, tematy dość trudne, dla nieco starszych dzieci, ale wiem jedno, to będzie piękna pidriz w czasie, do przeszłości, di samego początku. To mała skarbnica wiedzy w pięknym wydaniu. Poza tym w niej znajdziemy wiele odpowiedzi na pytania, które wiecznie dzieci zadają rodzicom. To idealna pomoc, niezbędnik rodzica młodego cuekawskiego


  Publikacja ta przeprowadzi przez wieki, opowie o zmianach, nauczy i przede wszystkim zrobi oszałamiające wrażenie na czytelniku, zarówno małym jak i dużym

  Piękna publikacja, zachwycająca majstersztyk

  Dziękuję za recenzję

  Basia P.

  OdpowiedzUsuń