sobota, 24 lipca 2021

Mariola Jarocka - "Tajemnice Starego Lasu"

 
Autor: Mariola Jarocka  
Tytuł: Tajemnice Starego Lasu
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 26.07.2011
Liczba stron: 76
Wiek: 3+
Ocena: 10/10

Opis: 
 
W tajemniczym Starym Lesie mogą zdarzyć się najbardziej nieprawdopodobne historie.
Nie wierzycie mi? Wystarczy zrobić jeden krok, rozchylić gałęzie, a liście szumiących drzew wyszepczą Wam wiele opowieści o Myszce Zefirynce, Krecie Lucjanie, Bobrze Baltazarze i wielu innych mieszkańcach lasu. Jeśli chcecie poznać ich marzenia, radości oraz większe i mniejsze zmartwienia, a także tajemnice, przeczytajcie tę książeczkę.
 
Recenzja:
 
Krótkie historyjki z morałami, w których bohaterami są leśne zwierzęta mogą okazać się nie tylko interesujące, ale także pouczające i wartościowe. Opowieści podszyte nutą magii skutecznie skupiają na sobie uwagę dzieci, a urocze postaci w nich występujące szybko zyskują ich sympatię. Las zaś to miejsce pełne sekretów, może być więc doskonałym punktem do osadzenia w nim fabuły książki dla dzieci. Muszę przyznać, iż dawno nie wpadłam na tytuł dotyczący właśnie takiego obszaru. Zatem Tajemnice Starego Lasu autorstwa Marioli Jarockiej szybko wzbudziły moje zainteresowanie i koniecznie chciałam zapoznać z nimi moich podopiecznych. Co takiego znajdziecie w tej przepięknie wydanej i zilustrowanej publikacji? Przede wszystkim wiele fantastycznych, króciutkich bajek, które otwierają wszystkim oczy na bardzo istotne w naszym życiu sprawy.


Mój młodszy syn chociaż lubi książki to nie jest zbyt cierpliwy i nie chce słuchać długich opowiadań. Myślałam, że recenzowana publikacja jest jedną historią, podzieloną na kilkanaście rozdziałów. Jednakże okazało się, że każdy z nich opowiada odrębną sytuację, w której znalazło się dane zwierzę. Dla nas jest to oczywiście plus, bowiem jedna historyjka opisana jest na trzech, czy czterech kartkach, dlatego mój słuchacz jest w stanie dotrwać w skupieniu do jej końca. Oczywiście i tak najbardziej z całości spodobały mu się rysunki leśnych zwierząt, które są naprawdę urocze. Zatem polecam ten tytuł i dla małych i dla starszych miłośników czytelnictwa, a nawet dla tych pociech, które zazwyczaj stronią od książek. Krótkie rozdziały z pewnością przypadną im do gustu, a interesujące opowieści przekonają, że czytanie to fantastyczna zabawa. 
 
"(...) Od tamtej pory Tchórz Tymoteusz nigdy już nie myślał o zmianie wyglądu. Nawet podczas karnawału!
Z czasem polubił siebie takim, jaki był, a jego prawdziwa natura wiele razy ochroniła go przed niebezpieczeństwem. Na brak znajomych też już nie narzeka, bo... stosuje magiczną miksturę, którą dostał od Kleofasa!
A swoich znajomych ze Starego Lasu przekonywał:
- Choćby nie wiem co, warto pozostać sobą! Już ja to wiem!" 
Tajemnice Starego Lasu, s.26 
 
Tajemnice Starego Lasu to książka, która zabierze dzieci pośród drzewa, gdzie żyją różne stworzenia, a z każdym z nich wiąże się niesamowita historia. Poznają aż piętnaście pouczających i magicznych opowieści z życia zwierząt, które możemy spotkać w lesie, ale nie tylko tam. Z jakim problemem zmaga się mały bocian Bazylek, co jest utrapieniem pana Gawrona, a co przydarzyło się myszce Zefirynce? To tylko kilka z pytań, które można zadać o losy bohaterów tegoż zbioru wartościowych opowieści. Mariola Jarocka w ciekawy sposób przedstawia maluchom pewne istotne sprawy, dotyczące ludzkich zachowań. Pokazuje do czego może doprowadzić ciekawość lub upodabnianie się na siłę do innych. Jestem pod wielkim wrażeniem tych historii, które niejednokrotnie chwytają za serce i zmuszają do zastanowienia się nad poruszanymi w nich kwestiami. Niektóre z nich można nawet potraktować jako swego rodzaju legendy, na przykład tłumaczące to, dlaczego kukułka porzuca swoje dzieci. Znajdziemy tu zatem również wyjaśnienie zachowań zwierzęcych, choć w niezwykły sposób to jednak możemy dzięki temu poznać ich naturę i przybliżyć ją naszym pociechom.


 
Jak już wspomniałam na początku, wydanie tej książki jest bardzo urzekające. Przystępny format i twarda okładka wpływają na jej nienaganną prezencję oraz wygodę użytkowania. Przepięknie ozdobione strony ornamentami roślinnymi i obrazkami związanymi z leśnym środowiskiem zachwycają swoim urokiem. Dodatkowo przy każdej z historyjek znajduje się jedna ilustracja na całej stronie, obrazująca opisywaną scenę. Wszystkie sprawiają wrażenie jakby były namalowane farbami akwarelowymi i są po prostu przecudne. Ta publikacja jest niesamowita, każda historia zakończona wyraźnym morałem pozwala wynieść coś z niej wartościowego. Jeśli jeszcze jej nie poznaliście, zachęcam do tego bardzo gorąco.


Tajemnice Starego Lasu ukazują zwierzęce perypetie, które tłumaczą prawidłowości występujące w ich środowisku, a jednocześnie kładą nacisk na sprawy istotne dla ludzi. Klimatyczne, krótkie opowieści z pewnością przypadną do gustu każdemu dziecku, które kocha leśne stworzenia. Przepiękne ilustracje dopełniają wspaniałego całokształtu tej publikacji i sprawiają, że te nieprawdopodobne historie nabierają wyrazistości w dziecięcej wyobraźni.  

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Zysk i S-ka.

2 komentarze:

  1. Zrecenzowana książka zachwyca.Uwielbiamy kiedy bohaterami książek są zwierzęta. Piękne jest to że w książce zadbano o takie szczegóły jak ozdobione strony.Dla mnie ważne jest to że historyjki zawierają morał .

    OdpowiedzUsuń
  2. Takie bajki to nic nowego, od dawna motyw zwierząt jest w literaturze wykorzystywany by przemycić jakieś ważne treści, wartości, by zwrócić uwagę czytelnika na to co najważniejsze w życiu człowieka. Cudnie wydany zbiór bajek, czego chcieć więcej ! Aż sama bym przeczytała 😂

    OdpowiedzUsuń