piątek, 4 lutego 2022

Françoise Laurent, Anne-Claire Lévêque - "Chlebek", "Banany"


 Autor: Françoise Laurent, Anne-Claire Lévêque

Tytuł: Wiem, co jem!: Chlebek, Banany

Wydawnictwo: HarperKids

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 40+40

Wiek: 3-7 lat

Ocena: 8/10

Opis:

Wiadomo, że do chleba trzeba mąki, ale skąd się ona właściwie bierze? Jak kiedyś uprawiano zboże, a jak robi się to dziś? Co się dzieje w młynie? Czym różnią się mąki i dlaczego te ciemniejsze są zdrowsze? Jakie pieczywo je się w różnych zakątkach świata i dlaczego trzeba unikać takiego, które ma w składzie konserwanty? 

Banany to najczęściej jedzone owoce na świecie, ale czy wiesz, że jeszcze 200 lat temu miały pestki, a wśród 1500 odmian są też warzywne?! To bardzo pożywne owoce bogate w cukry i potas, nabierają słodyczy wraz z plamkami na skórze, dojrzewają w ciemności i lepiej trawią się, gdy jemy je rozgniecione. 

"Wiem, co jem!” to nowa edukacyjna seria dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, pełna zabawnych ilustracji i ciekawostek o jedzeniu. Z książek dzieci dowiedzą się, jak rosną podstawowe owoce, warzywa i zboża; jak są zbierane i przetwarzane; i jak trafiają do sklepów i na talerze. 

Zabawne ilustracje i proste teksty ułatwiają zrozumienie treści oraz pomagają oswoić się z nielubianymi produktami i zachęcają do próbowania nowych smaków. Książki z serii „Chcę wiedzieć” kształtują dobre nawyki żywieniowe i uczą, jak jeść zdrowo. Autorzy w prosty sposób wyjaśniają, czym są składniki odżywcze czy kalorie, zachęcając do zdrowego jedzenia. W serii „Wiem, co jem” ukazały się dotychczas: „Banany”, „Czekolada”, „Pomidory”, „Chlebek”.

Recenzja:

Kolejne nowości z serii Akademia Mądrego Dziecka są skierowane do nieco starszych pociech - nie ma tu żadnych ruchomych elementów, za to jest całkiem sporo interesujących informacji na temat wybranych produktów spożywczych. W serii ukazały się dotychczas cztery tytuły, a każdy z nich dotyczy innego przysmaku. Grupa docelowa, jak przeczytamy na stronie wydawcy,  to czytelnicy w wieku 3-7 lat - i tu się zgodzę, to książki dla przedszkolaków, może nawet bardziej dla tych starszych. Ale nie tylko, ja jako dorosła osoba dowiedziałam się z tych publikacji całkiem nowych rzeczy!

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak rosną banany? Kiedy i jak się je zbiera? Czy istnieje tylko jedna ich odmiana? Czy wszystkie wyglądają i smakują tak samo? A co z uprawą - czy i te pyszne owoce są zagrożone używaniem środków chemicznych? Ten uwielbiany przez dzieci i dorosłych przysmak kryje w sobie wiele tajemnic!A chleb? Jak powstawał dawniej, a jak dziś? Czy rolnicy zwracają uwagę na kwestię ekologii? Co oznaczają numery na opakowaniach mąki? Jakie chleby królują na stołach w różnych zakątkach świata? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź właśnie w książce "Wiem, co jem. Chlebek".W książkach jest sporo tekstu opatrzonego ilustracjami, które dość miło prezentują się dla oka czytelnika. Kreska jest prosta, a obrazki dobrze odzwierciedlają rzeczywistość. Takie połączenie może się podobać.

Seria warta uwagi. Sądzę, że będę z niej korzystać również podczas zajęć tematycznych w przedszkolu, wybierając najciekawsze fragmenty.

Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperKids.

6 komentarzy:

 1. Ekstra książeczki dla maluszków. Jestem ciekawa co na to mój chrześniak

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiem, co jem!” to świetna edukacyjna seria dla dzieci , która przekazuje wiele ciekawostek na temat jedzenia. Do tego te rewelacyjne ,zabawne ilustracje sprawiają że dziecko z przyjemnością chłonie wiedzę. Dzięki tej serii dzieci zdobędą wiedzę na temat warzyw , owoców ,zbóż ,jak rosną , jak zbierane i przetwarzane ,choć lepsza od teroii jest praktyka.

  Lato spędzamy z synem u moich rodziców . Wieś to piękne miejsce na poznawanie świata , na przyjemne proste zabawy , a także miejsce gdzie można podpatrzeć jak powstaje żywność. Ci ,którzy nie mają tego szczęścia ,pozostaje teoria.


  Radosne i zabawne ilustracje ,do tego przystępny , prosty tekst, sprawiają że dziecko z łatwością zrozumie proces powstawania żywności . Przyznam że mam w domu niejadka. Chleb i czekolada i banany są pochłaniane przez mojego syna. Gorzej z surowymi warzywami jak między innymi pomidor ,dlatego z pewnością zaopatrze się choćby w część o tym pomidorze . Może to choć odrobinę przekona syna ,że warto jeść warzywa. Z owocami nie mamy problemów , jednak warzywa są dla nas ciężkim tematem , a ta książeczka może spróbuje przekonać syna do warzyw , bo są one niezwykle zdrowe i dają mnóstwo korzysci naszym organizmom.

  Dziękuję za recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe propozycje dla najmłodszych. Kolorowe książeczki zawsze chętnie kupuję

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo podobają mi się te książeczki. Widziałam na stronie wydawcy. Tutaj mogłam zajrzeć do środka książeczek i tylko utwierdziłam się w przekonaniu, że są warte uwagi

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta seria to coś dla nas 🙂 myślę że zainteresuje mojego ciekawskiego czterolatka. Receznja super. Uwielbiam czytać je ze względu na treść ale i dlatego że mogę zajrzeć do środka książki co jest dużym plusem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo się cieszę , że powstają tak ciekawe, pouczające serie dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
  Dzieci w tym wieku są bardzo ciekawe i zadają za każdym razem mnóstwo pytań.Dzięki serii "Wiem,co jem!" my jako rodzice z całą pewnością możemy odpowiedzieć na kilka z nich.Wspaniałe jest to , że dzieci mogą z takich książek dowiedzieć się wielu interesujących ciekawostek na temat pokarmu.Sama lubię dowiadywać się wielu ciekawych rzeczy i ciekawostek z książek.Myślę, że warto by dzieci wiedziały jak rosną owoce,warzywa i zboża jak się je przetwarza i co się później z nimi dzieje.
  Jak chodziłam do szkoły to mieliśmy kilka lekcji na temat zboża jakie są rodzaje i jak je rozpoznać.
  Ważne jest to,aby poruszać przy okazji takich książek jak ważna jest Ekologia dla środowiska i nas wszystkich.
  Uważam że te pozycje są warte uwagi.

  OdpowiedzUsuń