piątek, 6 stycznia 2017

Rick Riordan - "Berło Serapisa i inne opowiadania"

Autor: Rick Riordan
Tytuł: Berło Serapisa i inne opowiadania
Wydawnictwo; Galeria Książki
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 528
Ocena: 9/10
Wiek: 8+

Opis:

Młodzi Herosi, oddajemy w Wasze ręce zbiór dziewięciu opowiadań, w których Rick Riordan opisał niezwykłe i niebezpieczne przygody Percy'ego Jacksona, Annabeth oraz Sadie i Cartera Kane'ów. Macie okazję jako pierwsi na świecie sięgnąć do tej wyjątkowej kolekcji przygód Waszych ulubionych bohaterów serii "Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy", "Olimpijscy Herosi" oraz "Kroniki Rodu Kane"!

Recenzja: 

Jestem fanką Ricka Riordana od pierwszego tomu serii Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy. Ten pisarz ma niesamowicie kunsztowne pióro i wspaniale ukazuje w swoich powieściach elementy różnych mitologii i podań, zachęcając czytelnika do zgłębiania wiedzy na ich temat. Tworzy także intrygujące postacie, chwilami dość humorystycznie podchodząc do "boskich" bohaterów. Myślę, że między innymi właśnie to sprawiło, że ja i rzesze innych fanów go pokochaliśmy - Riordan jest po prostu pisarzem z powołania.

Berło Serapisa i inne opowiadania to zbiór dziewięciu opowieści utrzymanych w uniwersach stworzonych przez autora. Na stronach tej książki śledzimy przygody bohaterów serii Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy, Olimpijscy Herosi oraz Kroniki Rodu Kane. Co ciekawe, autor połączył w tych opowiadaniach swoje serie, dzięki czemu podążamy za postaciami z różnych książek: za Percy'm i Carterem, za Annabeth i Sadie... To bardzo miłe zaskoczenie, a jednocześnie fantastyczne doświadczenie! Pierwszy raz spotkałam się z takim zabiegiem, który według mnie Riordanowi wyszedł znakomicie. Żałuję tylko, że zderzenie tych dwóch światów było takie krótkie, jednak jakość opowiadań wynagradza ich zwięzłość.

Opowiadania Riordana czyta się niezwykle szybko i przyjemnie, ale to raczej żadna niespodzianka. Autor opanował do perfekcji wciąganie czytelnika w swoje twory, prowadząc ich fabułę na najwyższym poziomie. Nie potrafiłam oderwać się od tej książki, zupełnie jakbym została zaczarowana (to pewnie przez urok zabawnego Percy'ego). Mimo ponad pięciuset stron, pochłonęłam tę książkę w zaledwie dwa dni, a przecież studiuję i pracuję! Lekkość z jaką autor prowadzi narrację wręcz zapiera dech w piersiach. Funkcję oddychania wstrzymał mi również sam Percy, którego - nie będę ukrywać - jestem ogromną fanką. Kocham tego bohatera i właśnie za stworzenie jego postaci najbardziej ubóstwiam Riordana. Jednak na moją ocenę Berła Serapisa i innych opowiadań (poza zaskakującym połączeniem światów) przede wszystkim wpłynęło otwarte zakończenie, którym autor daje czytelnikowi nadzieję na więcej... Och, tak bardzo chciałabym więcej!

Berło Serapisa i inne opowiadania jest bez wątpienia pozycją obowiązkową dla fanów twórczości Ricka Riordana. Opowieści w tym zbiorze są doprawdy rewelacyjne i ciężko wskazać mi to najlepsze, ponieważ każde ma to coś. Przyjemna dla oka okładka, która również zdaje się łączyć różne uniwersa Riordana, wieńczy dzieło. Prawdę mówiąc, jedyną wadą tej książki jest konieczna choć drobna znajomość serii, do których nawiązuje - nie jest więc dla wszystkich. Jeśli jednak miałeś do czynienia wcześniej z obiema, koniecznie przeczytaj Berło Serapisa i inne opowiadania. Naprawdę warto!

Ta książka została zrecenzowana dla portalu Papierowy Pies. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz