wtorek, 15 maja 2018

Libby Walden, Richard Jones - "Uczucia"

Tytuł: Uczucia
Autor: Libby Walden
Ilustracje: Richard Jones
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Liczba stron: 32
Ocena: 9/10
Wiek: 4+

Opis:

Wyjątkowa książka z pięknymi, całostronicowymi ilustracjami, dzięki której dziecko odkryje niezwykły świat uczuć. Przepiękny i poetycki tekst sprawi, że łatwiej mu będzie zrozumieć emocje, których doświadcza.
Dzięki krótkim, rymowanym tekstom dziecko nie tylko pozna poszczególne emocje, które towarzyszą nam na co dzień, ale też zobaczy, że w sercu jest miejsce na wiele różnych ich odcieni.
W podróży po zakamarkach duszy i serca towarzyszy dziecku mały chłopiec, który pojawia się na każdej stronie książki.

Recenzja:

Dużo czasu spędzam z dziećmi i często muszę im różne rzeczy tłumaczyć. Czasami zadają banalne pytania, na które odpowiadam od razu, ale niekiedy wprawiają mnie w zakłopotanie – np. przy wytłumaczeniu uczuć. Z pozoru wydaje się to proste zadanie, ale zaufajcie mi – wcale proste nie jest. Nie zawsze wyjaśnienia były dla moich podopiecznych satysfakcjonujące, a i ja nie zawsze wiedziałam, jak ubrać myśli w słowa, by maluchy je zrozumiały. Uratowała mnie książeczka Uczucia autorstwa Libby Walden. 

Już na wstępie muszę napisać, że wydana jest ona przepięknie i zarówno ja, jak i dzieci, nie mogliśmy oderwać od niej oczu. Przede wszystkim posiada na środku niebanalne wycięcie konturów chłopca, który zdaje się być narratorem całości. Te wycięcie nadaje mocy jego poetyckim wypowiedziom i sprawiło (a przynajmniej mam takie wrażenie), że moi podopieczni z większym zainteresowaniem zasiedli do Uczuć. Nie mamy bowiem w swojej kolekcji żadnej tak zaprojektowanej książeczki, ale mogę się mylić – całostronicowe ilustracje i tekst są równie fascynujące! 

Choć ścieżka uczuć kręta jest, nie warto iść na skróty. 

Uczucia są bardzo poetyckim przedstawieniem kłębiących się w każdym z nas uczuć. Mi spodobało się to ogromnie, poezja od zawsze mnie ujmuje, a i dzieci rozumiały tekst i świetnie się przy nim bawiły – wersy się rymują i automatycznie podśpiewywaliśmy go. Główny bohater nie tylko opowiada ogólnie o uczuciach, ale i o konkretnych emocjach – odwadze, smutku, złości, radości, zazdrości, samotności, wstydzie, ekscytacji, strachu i spokoju. Cudowne ilustracje Richarda Jonesa podkreślają tekst, podobnie jak wcześniej wspomniane wycięcie i pomagają zrozumieć – a nawet poczuć – te uczucia, o których mówi chłopiec . 


Pierwszy raz spotykam się z książeczką, która tak wspaniale opisuje to, co dzieje się w naszej głowie i sercu. Uczucia są pełne uroku, pięknych słów i cudownych ilustracji – to wydanie jest zjawiskowe! Polecam tę książeczkę z całego serca!

1 komentarz: