sobota, 24 listopada 2018

Christopher Edge - "Nieskończony Wszechświat Maisie Day"

Autor: Christopher Edge
Tytuł: Nieskończony Wszechświat Maisie Day
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2018
Liczba stron: 160
Ocena: 8/10

Opis: 

Maisie Day jest małym geniuszem i marzy o tym, by dostać na swoje dziesiąte urodziny części do budowy własnego reaktora jądrowego. Dziewczynka budzi się w urodzinowy poranek podekscytowana na myśl o czekających na nią prezentach. Odkrywa jednak, że jej rodzice i siostra gdzieś zniknęli, a za drzwiami domu rozprzestrzenia się przerażająca i pochłaniająca wszystko czerń. Uwięziona pomiędzy rzeczywistością a innym światem dziewczynka musi wykorzystać swoją wiedzę, by ocalić rodzinę. Czy miłość do rodziny wystarczy, by odnaleźć drogę do rzeczywistości? A może los daje jej szansę na wykazanie się przed starszą siostrą, która dotychczas nie traktowała jej na poważnie? 

Recenzja:

Uwielbiam pozycje Christophera EDGE. Patrząc na współczesny rynek literatury dziecięco-młodzieżowej, są one doprawdy nietuzinkowymi powieściami, Poza nastoletnim bohaterem i problemami, z jakimi mierzą się młodzi ludzie, opowiada on o… fizyce. I to w niezwykle zajmujący sposób! 

Nieskończony Wszechświat Maisie Day to już trzecia książka tego autora, którą miałam przyjemność przeczytać i muszę przyznać, że jest ona chyba… najmroczniejsza. Dlaczego? Tytułowa bohaterka zostaje uwięziona w pętli czasu, rozpoczyna otaczać ją nieprzenikniona czerń, a jej wszechświat kurczy się do pustego domu. Czułam dreszcze czytając te fragmenty i z początku nie do końca rozumiałam dziwne przeskoki w narracji, ale zakończenie przyjemnie mnie zaskoczyło i… naprawdę jestem pod wrażeniem pomysłowości – i wiedzy – Christophera EDGE! 

Książka nie tylko niepokoi, ale i wzrusza. Mamy tutaj niezwykle inteligentną dziewczynkę, Maisie Day, która uznawana jest za dziwaka i ma nie najlepsze relacje z nastoletnią siostrą. Schronienie odnajduje ona w nauce, bowiem pomaga jej zrozumieć otaczającą ją rzeczywistość. Książka wypełniona jest więc nauką, mrocznym i rzeczywistym światem oraz przystępnie opowiedzianymi fizycznymi pojęciami i ciekawostkami. Znajdują się tutaj m.in. dygresje o czasoprzestrzeni, rozważaniach Einsteina, entropii, a nawet informacjach o najczarniejszym materiale na świecie. I choć nauki jest tutaj mnóstwo, to najwięcej jest emocji – w zachowaniach bohaterach, w ich relacji i… w czytelniku. 

Christopher Edge po raz kolejny nietuzinkowo podszedł do nastoletnich problemów – tym razem porusza temat relacji między ludzkich, rodzinnych. To cudowna książka, niezwykle zaskakująca, w której zakocha się każdy młody człowiek, a i rodzic nie będzie mógł się oderwać od tej pozycji. Polecam z całego serca – jestem całkowicie zakochana w Maisie Day! Nie mogę doczekać się już kolejnych pozycji tego autora!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz