wtorek, 13 listopada 2018

Kristjana S. Williams, Jenny Broom - "Ogrody natury"

Autor: Kristjana S. Williams, Jenny Broom 
Tytuł: Ogrody natury 
Wydawnictwo: Adamada 
Premiera: 22 listopada 
Liczba stron: 42 
Ocena: 9/10 
Recenzja przedpremierowa

Opis: 

Przedrzecie się przez wilgotny Las Deszczowy Amazonii. Odkryjecie skrytą pod powierzchnią oceanu wielobarwną Wielką Rafę Koralową. Spróbujecie przetrwać na upalnej za dnia, a mroźnej w nocy Pustyni Chihuahua. Przejdziecie przez niezgłębione Lasy Schwarzwaldu. Ze szczytów Himalajów będziecie podziwiać górski krajobraz. 
Wystarczy przekroczyć bramę. 

Recenzja: 

O przyrodzie czytam w każdej formie – zarówno literatury faktu, jak i… dziecięcej. Do tej drugiej mam słabość ze względu na barwne ilustracje, liczne ciekawostki i zapędy naukowe mojej kilkuletniej siostrzenicy, która o zwierzętach i roślinach chce wiedzieć WSZYSTKO. Ogrody natury, najnowsza propozycja Wydawnictwa Adamada, zaintrygowała mnie niezwykle krzykliwą kolorystyką okładki, która – jak się okazało – wewnątrz jest jeszcze bardziej żywa. 

Pozycja ta prezentuje pięć siedlisk oraz dziko żyjące zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Odwiedzamy tutaj lasy deszczowe Amazonii, Wielką Rafę Koralową, pustynię Chihuahua (ta nazwa wywołała ogromną wesołość u mojej siostrzenicy), lasy Szwarcwaldu oraz Himalaje. Bardzo ucieszyła mnie ta różnorodność podobnie jak mapka, która ukazuje, gdzie owe środowiska przyrodnicze się znajdują. 

Jenny Broom znakomicie charakteryzuje poszczególne środowiska, a raczej… opowiada o nich. Ogrody natury są swoistą opowieścią o przyrodzie, pełną ciekawostek i faktów, które zafascynowały nie tylko małą, ale i mnie. Ustaliłyśmy na początku, że czytamy o jednym siedlisku dziennie, ale – jak pewnie się domyślacie – nie udało się to, bo… sama złamałam ten zakaz. I w ten oto sposób dokładnie przestudiowałyśmy tę pozycję w dwa dni. 


Zwierzęta i rośliny również opisane są tutaj z dbałością o szczegóły. Pod właściwą nazwą znajduje się również łacińska, a same ich opisy – choć są zaledwie kilku zdaniami – fantastycznie opisuje daną istotę pod względem jej trybu i miejsca życia, a najważniejsze informacje są napisane wielkimi literami i pogrubione. Niezwykle istotne jest również to, że opis każdego stworzenia autorka kieruje do czytelnika, nie są to więc suche fakty. Czyta się to po prostu świetnie i wciąga zarówno małego czytelnika, jak i dorosłego. Mała uznała nawet, że ta książka została napisana specjalnie dla niej. No cóż – mogłabym powiedzieć to samo… 

Nie można tutaj zapomnieć o barwnych i niebanalnie realistycznych ilustracjach Kristjany S. Williams. Bardzo dużo tutaj motyli i ptaszków, które dostarczyły nam dodatkowej rozrywki – zrobiłyśmy sobie zawody w ich liczeniu. Rozbawiły nas również wytrzeszczone oczyska większości zwierząt, choć moja podopieczna była nieco zawiedziona, że jej pluszowy gepard Wytrzeszcz nie jest jedynym gepardem z wytrzeszczonymi oczami… 

Ogrody natury to piękna i barwna książka, pełna informacji o ciekawych oraz często nieznanych zwierzętach i roślinach. To pozycja, która zachwyci nie tylko dziecko, ale i rodzica, a nawet nastolatka. Oryginalna szata graficzna bez wątpienia zdobędzie wielu fanów, którzy szukają czegoś nowego w literaturze dziecięcej i przyrodniczej. Polecamy tę pozycję z całego serca!

9 komentarzy:

 1. Zwierzęta i miejsce oraz sposób ich życia zawsze budzą zainteresowanie mojego synka, więc myślę, że to będzie książka idealna dla niego. Dodatkowo ciekawe ilustracje ułatwiają wyobrażenie sobie ich naturalnego otoczenia. Z przyjemnością spędzimy z nimi te coraz to dłuższe jesienne i zimowe wieczory.

  OdpowiedzUsuń
 2. My jesteśmy przyrodnikami. Mieszkamy w lesie i żyjemy blisko natury. Nasze dzieci są zafascynowane przyrodą. Bardzo lubią oglądać programy o zwierzętach, szczególnie tych z dalekich krajów. Już widzę, że książka przypadłaby do gustu całej rodzinie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak dla mnie 10/10. Książka ma piękną okładkę, ilustracje śliczne. W dodatku zwierzęta i rośliny - coś dla mnie i naszego synka

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka zapowiada się świetnie.
  Oryginalna okładka mnie zachwyca.
  Mój syn kocha zwierzęta, rośliny zresztą też go ciekawią. A fakt, że to nieznane zwierzęta tym bardziej zachęca do sięgnięcia po tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Moja córka uwielbia rysować przyrodę zwierzęta, a ta pozycja jest idealna. Piękne ilustracje przyroda zwierzęta na pewno po nią sięgniemy. Lidia Paschke

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię książki, z których uczy się nie tylko dziecko, ale i mój mąż 😂 ciekawa propozycja, rozważymy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Klara Prebendzka15 listopada 2018 20:28

  Piękny album, a zwierzęta kochają wszystkie dzieci. :)

  Michał Jankowiak

  Dzieciaki Zwierzaki

  Wszystkie Dzieciaki,

  kochają Zwierzaki.

  Te co skaczą i fruwają,

  co pełzają i pływają,

  takie wielkie i malutkie,

  i włochate i gładziutkie,

  szczekające i miauczące,

  w sercach dzieci mieszkające.

  OdpowiedzUsuń
 8. Śliczna książka. Zawiera w sobie zapewne nie mało interesujących informacji. Chętnie zaopatrzyła bym się w nią dla mojej Panny, ale jeszcze nie teraz. Dlaczego? Zbyt skomplikowane ilustracje, ze zbyt dużą ilością elementów odpowiednie będą dla troszkę starszych dzieci niż moja córka.

  OdpowiedzUsuń
 9. Duża liczba ciekawostek na pewno spowoduje, że nieco starsze dzieci chętnie po tę książkę będą siągać. Znam to z Neli małej reporterki.

  OdpowiedzUsuń