sobota, 4 maja 2019

Ałła Gutczenko, Julia Kołomojec - "Niezwyczajne zawody"

 
Autor: Ałła Gutniczenko
Ilustrator: Julia Kołomojec
Tytuł: Niezwyczajne zawody
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 88
Ocena: 10/10
Wiek: 6-10 lat

Opis:
 
Rodzina Andrzeja jest niezwykła. Jej członkowie kochają to, co robią, a wykonują doprawdy ciekawe zawody! Mama jest kwiaciarką, tata – paleontologiem, siostra przytula pandy, dziadek jest testerem herbaty, a babcia – tłumaczką języka migowego. W rodzinie są też: kynolożka, architektka, pszczelarz, pilot balonów, pizzer, astronom czy dmuchaczka szkła. Nic dziwnego, że Andrzej nie wie jeszcze, kim będzie, kiedy dorośnie…

Dzięki tej książce poznasz wiele ciekawych faktów o mniej znanych profesjach i o tym, jakie narzędzia czy przyrządy są potrzebne do ich wykonywania.

Recenzja:

To już druga fantastyczna książka o zawodach, którą się ostatnio zachwycamy. Jednak w przeciwieństwie do „Dobrej Roboty”, „Niezwyczajne Zawody”, nie tylko przedstawiają zupełnie inne kariery, ale i zostały zbudowane w całkowicie odmienny sposób. Książka ta jest połączeniem encyklopedii z opowieścią narracyjną. Kilkuletni Andrzej zastanawia się, kim chciałby zostać w przyszłości i prezentuje młodemu czytelnikowi ciekawe zawody czerpiąc przykłady ze swojej własnej rodziny. Robi to zgodnie z pewnym schematem – najpierw tłumaczy czym zajmuje się dana osoba, a na kolejnych stronach pokazuje najważniejsze narzędzia i akcesoria przydatne podczas wykonywania danej pracy, oraz sam przedmiot owej pracy (rodzaje dinozaurów w przypadku paleontologa, gatunki kwiatów przy florystce, czy znaki polskiego języka manualnego przy tłumaczce języka migowego). Co jakiś czas ostatni element zastępuje drobna łamigłówka – labirynt w plastrze miodu u pszczelarza, czy czarno-biała wyszukiwanka u przytulaczki pand. 
 

Poza samymi ciekawymi ścieżkami kariery, odbiorca dowie się również co nieco na temat parzenia herbaty, dodatków do pizzy, słynnych architektów i ich dzieł, czy gwiazdozbiorów.
Równie ważnym środkiem przekazu, co słowa, są w tej książce świetne ilustracje – to właśnie one pokazują magię dmuchania szkła, skrupulatność niezbędną w tworzeniu projektu architektonicznego, różnorodność psich ras i mnogość akcesoriów do parzenia herbaty. 

To piękna, ciekawa i bardzo starannie wydana pozycja, nieprzeładowana nadmiarem technicznych terminów. Spokojnie można czytać ją już z młodszym dzieckiem – moja przedszkolaczka jest zachwycona. Szczególnie przytulaniem pand i kręceniem pizzy. 

Recenzja powstała dzięki uprzejmości Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

5 komentarzy:

 1. Sam parze herbatę hobbystycznie i mam wiele ceramiki i naczyń do tego rytuału, że o ręcznie zbieranych herbatach z różnych zakątków świata nie wspomnę ;) tym chętniej przeczytam o testerze herbaty. Mamy też dziadka rolnika i pszczelarza, ale pozostałych zawodów nie znamy i myślę, że syn będzie słuchał z ciekawości razem z tatą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejna ciekawa ksiazka z ktorej odbiorca dowiaduje sie ciekawe rzeczy na temat innych zawodow mniej spotykanych spraw

  OdpowiedzUsuń
 3. Zachwycona jestem tą pozycją książkową! Stronka o dinozaurach w sam raz dla dinozauromaniaka. Stronka z tłumaczką języka migowego też mnie zaskakuje! Gdyż znam język migowy to na plus! Ta książka jest niesamowita! Muszę ją koniecznie mojemu 3 letniemu siostrzeńcowi kupić!

  OdpowiedzUsuń
 4. Sama z chęcią przeczytam tę książeczkę. Recenzja zachęca, zdjęcia również.

  OdpowiedzUsuń
 5. Marta Aleksińska23 maja 2019 17:14

  Poznaję tu naprawdę ciekawe książki. Sama chętnie poczytam o zawodowym przytulaniu pand. Szkoda że nie wiedziałam że jest taki zawód wcześniej ;(

  OdpowiedzUsuń