środa, 17 kwietnia 2019

Elżbieta Pałasz, Joanna Czaplewska - "Dobra robota. Ceramik, opiekunka fok i inne ciekawe zawody"


Autor: Elżbieta Pałasz
Ilustracje: Joanna Czaplewska
Tytuł: Dobra robota. Ceramik, opiekunka fok i inne ciekawe zawody
Wydawnictwo: Adamada
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 60
Ocena: 10/10
Wiek: 6+

Opis:

Po co ceramikowi gęsie pióro? Dlaczego farmerowi lepiej myśli się w polu? Co robią rybacy, kiedy czekają na wyciągnięcie sieci?
Nie wiecie? No właśnie. My też nie wiedzieliśmy, dlatego zapytaliśmy. O swojej pracy opowiedzieli nam przedstawiciele 12 naprawdę ciekawych profesji.

Recenzja:

Każda mała dziewczynka chce być księżniczką. Ewentualnie panią weterynarz albo (o ile akurat nazywa się Basia) treserką dzikich zwierząt. Chłopcy zazwyczaj marzą o karierze policjanta albo astronauty. Ale czy aby na pewno znają inne opcje? Podobno ponad połowa naszych dzieci będzie w przyszłości trudniła się zawodami, które jeszcze nie powstały. Jest jednak tak dużo strasznie ciekawych zająć, z którymi może nie spotykamy się na co dzień, że już teraz dziecko ma w czym wybierać. Chociaż mojego niecodziennego zawodu nie ma w tej książeczce, wraz z córką z przyjemnością zapoznałam się z 12 wyjątkowymi pomysłami na życie. Niektóre z nich były nam już znane – jak ceramik, marynarz, czy budowniczy okrętów, niektóre zaś okazały się zupełnym zaskoczeniem. 

Ale poza samym tematem, jest kilka aspektów, które wyróżniają tą pozycję:

1. Już sam format jest interesujący – wysoka i wąska książka wyróżnia się na półce, a dzięki twardej oprawie dobrze się ją trzyma, nawet podczas wspólnego czytania z dzieckiem.

2. Sposób narracji – każdy z 12 zawodów został przedstawiony w formie wywiadu z jego przedstawicielem. Dzięki temu mały mól książkowy nie tylko dowiaduje się ciekawostek z życia marynarza, czy projektanta mebli, ale również poznaje polskich specjalistów. Na przykład o tworzeniu biżuterii opowiada Alina Filimoniuk. Ponadto to pierwszy wywiad, który „czytało” moje dziecko.

3. Pomysł – prezentacja każdego z zawodów to nie tylko odpowiadanie na pytania autorki, ale również możliwość zajrzenia do pracowni twórcy, laboratorium, na pokład statku, a nawet w morskie głębiny wraz z nurkiem. Dzięki świetnym ilustracjom dopełniającym historię każdego uczestnika wywiadu, podróż do świata zawodów staje się jeszcze ciekawsza.
Super, że ostatnie strony autorki poświęciły… samym sobie! Dzięki temu w kilku zdaniach przybliżyły zadania pisarki i ilustratorki. Świetny pomysł na cieplenie wizerunku i zmniejszenie dystansu między twórcą i odbiorcą. I przy okazji dwa gratisowe zawody! 

Recenzja powstała dzięki uprzejmości Wydawnictwa Adamada.

6 komentarzy:

 1. Wow, bardzo ciekawa pozycja dla dzieci. Pomysł na wywiad kierowany do dzieci to świetne rozwiązanie. Sama z chęcią zapoznam się z tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mega!zapowiada się świetna zabawa i dużo ciekawostek. Cudownie, że powstała taka pozycja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo coś dla synka - 12 ciekawych zawodów - będzie zachwycony, zresztą sam z nim chętnie przeczytam. Super, że są takie perełki na rynku wydawniczym.

   Usuń
  2. Jest świetna. Mamy i jesteśmy zachwyceni :)

   Usuń
 3. Zdecydowanie 11/10. Zachwyca mnie strona tytułowa, jej format i treść. Sama chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo pomysłowa ta książka. Co prawda, moje rodzeństwo jest jeszcze na nią za małe, ale zdecydowanie będę mieć ją na oku! A może nawet kupię - dla siebie! Szczególnie, że autorki wydają się być mega pozytywnymi osobistościami!

  OdpowiedzUsuń