środa, 17 kwietnia 2019

Elżbieta Pałasz, Joanna Czaplewska - "Dobra robota. Ceramik, opiekunka fok i inne ciekawe zawody"


Autor: Elżbieta Pałasz
Ilustracje: Joanna Czaplewska
Tytuł: Dobra robota. Ceramik, opiekunka fok i inne ciekawe zawody
Wydawnictwo: Adamada
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 60
Ocena: 10/10
Wiek: 6+

Opis:

Po co ceramikowi gęsie pióro? Dlaczego farmerowi lepiej myśli się w polu? Co robią rybacy, kiedy czekają na wyciągnięcie sieci?
Nie wiecie? No właśnie. My też nie wiedzieliśmy, dlatego zapytaliśmy. O swojej pracy opowiedzieli nam przedstawiciele 12 naprawdę ciekawych profesji.

Recenzja:

Każda mała dziewczynka chce być księżniczką. Ewentualnie panią weterynarz albo (o ile akurat nazywa się Basia) treserką dzikich zwierząt. Chłopcy zazwyczaj marzą o karierze policjanta albo astronauty. Ale czy aby na pewno znają inne opcje? Podobno ponad połowa naszych dzieci będzie w przyszłości trudniła się zawodami, które jeszcze nie powstały. Jest jednak tak dużo strasznie ciekawych zająć, z którymi może nie spotykamy się na co dzień, że już teraz dziecko ma w czym wybierać. Chociaż mojego niecodziennego zawodu nie ma w tej książeczce, wraz z córką z przyjemnością zapoznałam się z 12 wyjątkowymi pomysłami na życie. Niektóre z nich były nam już znane – jak ceramik, marynarz, czy budowniczy okrętów, niektóre zaś okazały się zupełnym zaskoczeniem. 

Ale poza samym tematem, jest kilka aspektów, które wyróżniają tą pozycję:

1. Już sam format jest interesujący – wysoka i wąska książka wyróżnia się na półce, a dzięki twardej oprawie dobrze się ją trzyma, nawet podczas wspólnego czytania z dzieckiem.

2. Sposób narracji – każdy z 12 zawodów został przedstawiony w formie wywiadu z jego przedstawicielem. Dzięki temu mały mól książkowy nie tylko dowiaduje się ciekawostek z życia marynarza, czy projektanta mebli, ale również poznaje polskich specjalistów. Na przykład o tworzeniu biżuterii opowiada Alina Filimoniuk. Ponadto to pierwszy wywiad, który „czytało” moje dziecko.

3. Pomysł – prezentacja każdego z zawodów to nie tylko odpowiadanie na pytania autorki, ale również możliwość zajrzenia do pracowni twórcy, laboratorium, na pokład statku, a nawet w morskie głębiny wraz z nurkiem. Dzięki świetnym ilustracjom dopełniającym historię każdego uczestnika wywiadu, podróż do świata zawodów staje się jeszcze ciekawsza.
Super, że ostatnie strony autorki poświęciły… samym sobie! Dzięki temu w kilku zdaniach przybliżyły zadania pisarki i ilustratorki. Świetny pomysł na cieplenie wizerunku i zmniejszenie dystansu między twórcą i odbiorcą. I przy okazji dwa gratisowe zawody! 

Recenzja powstała dzięki uprzejmości Wydawnictwa Adamada.

3 komentarze:

  1. Wow, bardzo ciekawa pozycja dla dzieci. Pomysł na wywiad kierowany do dzieci to świetne rozwiązanie. Sama z chęcią zapoznam się z tą książką.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ooo coś dla synka - 12 ciekawych zawodów - będzie zachwycony, zresztą sam z nim chętnie przeczytam. Super, że są takie perełki na rynku wydawniczym.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo pomysłowa ta książka. Co prawda, moje rodzeństwo jest jeszcze na nią za małe, ale zdecydowanie będę mieć ją na oku! A może nawet kupię - dla siebie! Szczególnie, że autorki wydają się być mega pozytywnymi osobistościami!

    OdpowiedzUsuń