poniedziałek, 14 października 2019

Frigiel, Nicolas Digard - "Frigiel i Fluffy. Więźniowie Netheru"

Autorzy: Frigiel, Nicolas Digard 
Tytuł: Frigiel i Fluffy. Więźniowie Netheru 
Wydawnictwo: RM 
Rok wydania: 2019 
Liczba stron: 320 
Ocena: 8/10 

Opis: 

Alice i Frigiel, którym towarzyszy Fluffy, błąkają się po Netherze z mapą, którą powierzył im Valmar. Ale mapa jest do niczego! Jak poruszać się po tym podziemnym piekle? I odnaleźć w nim pomoc, o której mówił Valmar? 

W tym samym czasie w Puabie opanowanej przez zombie Abel zostaje uratowany przez gwardzistów Domu Świateł, do którego zgodnie z wolą ojca miał wstąpić. Gwardziści podtykają mu jednak pod nos list gończy dotyczący Frigiela. Wyznaczono cenę za głowę chłopaka! W Ablu burzy się krew – wyrusza w drogę, zdecydowany ostrzec przyjaciół przed grożącym im niebezpieczeństwem. 

Recenzja: 

Frigiel i Fluffy to seria, która od razu zdobyła nasze serce. To zdecydowanie jedna z najfajniejszych serii w minecraftowym świecie, obok żaden fan gry nie powinien przejść obojętnie. Drugi tom, zatytułowany Więźniowie Netheru okazał się bardzo dobrą kontynuacją, którą została bardzo dobrze przyjęta i przeze mnie, i przez moich podopiecznych. Czym tym razem Frigiel i Nicolas Digard nas zaskoczyli? ‘ 

Drugi tom to naturalnie kontynuacja przygód naszego sympatycznego bohatera, przepełniona licznymi smaczkami i ciekawostkami z gry (wszak jest – jak możemy przeczytać na okładce – Nieoficjalnym przewodnikiem po świecie Minecrafta). Tym razem na bohaterów czeka jeszcze więcej niebezpieczeństw i prób, ale – szczęśliwie – doskonale współpracują i mogą na siebie liczyć. 

We Więźniach Netheru bardzo ładnie poruszony jest temat lojalności, braterstwa, przyjaźni. Jednakże jest i przedstawionych wiele trudniejszych motywów, jak narzucanie zdania przez opiekuna, wybieranie za niego drogi, którą – co tu dużo mówić – pewien bohater nie bardzo chce obierać. Wykazuje się tutaj jednak nietuzinkową odwagą i ma swoje zdanie. 

Wszystko to opisane jest w przystępny dla dziecka sposób i bardzo łatwo zaprzyjaźnić się z bohaterami. Każdy z nich kieruje się ważnymi wartościami, których przytaczanie jest bardzo ważne dla młodego człowieka, którego charakter i pasje dopiero się kształtują. Postaci w Więźniach Netheru przepełnione są emocjami i marzeniami, prezentują się bardzo realnie. Wszystko to opisane jest bardzo prostym językiem, a i nie brakuje wyjaśnień terminów (przede wszystkim z Minecrafta). Dzięki temu w cyklu Frigiel i Fluffy mogą zaczytywać się także dzieciaki, które niespecjalnie odnajdują się w serii. 


Lekturę uprzyjemnia i strona wizualna książki. Podobnie jak w tomie pierwszym, tak i tutaj na obwolutach znajduje się kolorowa mapka świata oraz wizualizacja postaci, znajdziemy tu również kolorystyczne przedstawienie Netheru (z okładki). W treści natomiast nie brakuje świetnych czarno-białych ilustracji Thomasa Fricka, chyba nawet fajniejszych niż w poprzedniej części – a przynajmniej mi jakoś bardziej przypadły do gustu. I – nie mogę zapomnieć o wspomnieniu o tym – napis na okładce Frigiel i Fluffy ponownie cudownie się mieni! Tak – znów bawię się książką, aby popatrzeć na ten efekt! :D 

Więźniowie Netheru to udana kontynuacja, która serwuje czytelnikowi jeszcze więcej frajdy. Na bohaterów czeka tutaj mnóstwo wyzwań, które trzymają w napięciu i nie pozwalają oderwać się od lektury. Jestem przekonana, że każdy miłośnik Minecrafta oraz fantastycznych światów będzie zachwycony tą powieścią. Jeśli Waszym maluchom niestraszne są zombie, gorąca lawa oraz inne zagrożenia – koniecznie podarujcie mu tę serię. Polecamy z całego serducha. 

P.S. Moja siostrzenica oczywiście najbardziej poleca uroczego Fluffy’ego. <3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz