poniedziałek, 22 czerwca 2020

Joe Caramagna - „Kraina Lodu. Tom 3. Ukryta moc”

Autor: Joe Caramagna 
Ilustrator: Joe Caramagna 
Tytuł: Ukryta moc (Kraina Lodu, tom 3) 
Wydawnictwo: EGMONT 
Data wydania: 3 czerwca 2020 
Liczba stron: 68 
Ocena: 9/10 

Opis: 

Trzecia część przygód bohaterów disnejowskiego przeboju filmowego „Kraina Lodu”! Akcja rozgrywa się w królestwie Arendelle, czyli tytułowej Krainie Lodu. Pewnego dnia księżniczka Anna zaprasza na zamek Heddę, dziewczynkę z sierocińca, która jest znana z opowiadania niestworzonych historii. Czasami chwali się, że była na Księżycu, innym razem, że poluje na smoki, a przede wszystkim mówi o tajemniczej Zakazanej Krainie... 
Nikt jej nie wierzy, a niektórzy wręcz jej nie lubią za wymyślone przechwałki. W umówiony dzień wystrojona Hedda wyrusza do królewskiej siedziby, ale do niej nie dociera. Co się stało? Na poszukiwania wyruszają księżniczka, jej starsza siostra i ich przyjaciele. Czy dziewczynce przytrafiło się coś złego? A może porwały ją mroczne siły z... Zakazanej Krainy? 

Recenzja: 

Kraina Lodu to seria, której nie trzeba raczej nikomu przedstawiać. Szaleją za nią miliony – i to nie tylko wśród dzieci, ale i dorosłych. Nic zresztą dziwnego – według mnie to jedna z najpiękniejszych, współczesnych bajek Disneya, a Olaf – wesoły bałwanek – to absolutnie najzabawniejszy i najpoczciwszy bohater ever! Wydawnictwo EGMONT bardzo postanowiło rozpieścić fanów tej animacji, wydając komiksy ze świata Krainy Lodu, gdzie możemy spotkać zarówno postaci znane, jak i całkiem nowe. 

Ukryta moc to już trzeci komiks z tego cyklu, równie cudowny jak poprzednie. Tym razem historia skupia się na dziewczynce o imieniu Hedda, małej przyjaciółce Olafa. To postać o bogatej wyobraźni, nieustraszona i lekko szalona, której – niestety – dokuczają inne dzieci z sierocińca. Pewnego dnia Hedda nie wytrzymuje i znika, a wszystko wskazuje na to, że zmierza u niebezpiecznej Zakazanej Krainie… 


Ten komiks jest nieco inny od poprzednich, ponieważ pierwsze skrzypce gra tutaj bohaterka poboczna, nie Anna i Elsa. Co więcej, poza historią Heddy, mamy przyjemność uszczknąć tutaj nieco przeszłości Kristoffa – m.in. jego początku przyjaźni ze Svenem. Tom ten jest także bardzo pouczający, bowiem dotyczy krytykowania „inności” oraz odreagowywaniu swoich problemów i trosk na innych. Muszę przyznać, że temat ten jest przedstawiony w bardzo przystępny i mądry sposób, co z pewnością zachwyci i dzieci, i rodziców. Można się tutaj nieco wzruszyć. 

Grafika powiastki graficznej jak zawsze jest przecudownie urocza – nie można oderwać wzroku od kadru, a bohaterowie są niczym wyjęci z ekranizacji. Uwielbiam żywą kolorystykę wykorzystaną do stworzenia tej historii i delikatnie pastelową przy wspomnieniach oraz ogromną emocjonalność na twarzach bohaterów. Co tu dużo mówić – ten komiks jest cudowny w każdym calu! Nie rozumiem tylko do końca okładki – wszak Elsy i Anny tutaj niewiele, a o ich dziejach nie ma nawet małego kadru. 

Kraina Lodu. Tom 3. Ukryta moc to obowiązkowa pozycja dla fanów serii oraz miłośników cudownych komiksów. Historia jest pięknie przedstawiona i pouczająca, nie brakuje w niej także Olafa, dlatego jestem przekonana, że i dzieci, i dorośli się w niej zakochają. Co tu dużo mówić – EGMONT umie w komiksy. Polecam z całego serducha! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz