środa, 2 września 2020

Anna Włodarkiewicz - "Tola na biwaku", "Tola w przedszkolu"

  Autor: Anna Włodarkiewicz
Ilustracje: Ola Krzanowska
Tytuł: Tola na biwaku; Tola w przedszkolu
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok wydania: 2020; 2019
Liczba stron: 64; 64
Ocena: 10/10
Wiek: 4-5 lat

Opis:

Blask ogniska, widok świetlików i nocne niebo rozświetlone gwiazdami - tak Tola rozpoczyna swój pierwszy w życiu wakacyjny biwak!

Dziewczynka wraz z rodzicami zatrzymuje się na polu namiotowym, otoczonym ze wszystkich stron pachnącym lasem. To będą niezwykłe wakacje! Tolę czeka m.in. spływ kajakowy, plażowanie nad pobliską rzeką, wieczorne oglądanie gwiazd czy ognisko, podczas którego wszyscy przygotowują przepyszne smakołyki. Nie zabraknie też ciepłego, letniego deszczu, który zaskoczy biwakowiczy.

Czas rozpocząć niezapomniane wakacje wśród pięknej natury!

Seria "Tola" to ciepłe, rodzinne opowiadania dla wszystkich przedszkolaków. Wraz z 4-letnią Tolą wspólnie obserwujcie otaczający was świat i celebrujcie te (nie)zwykłe codzienne chwile!

***

Poznajcie czteroletnią Tolę. Jest bardzo ciekawa świata – interesuje ją dosłownie wszystko!

Jak wygląda życie malucha w przedszkolu?
W przedszkolu można poznać nowych przyjaciół.
W przedszkolu można bawić się zabawkami i wyjść na plac zabaw z rówieśnikami.
W przedszkolu dzieci jedzą wspólnie smaczne posiłki i razem leżakują!

Sześć naturalnych, rodzinnych opowiadań, uzupełnionych pięknymi ilustracjami, które otulą Was swoim ciepłym klimatem i sprawią, że będziecie często wracać do tej książki.
 
Recenzja:

Kogo, jak kogo, ale Toli chyba nikomu nie muszę tu przedstawiać. To przecież nie pierwsze przygody tej bohaterki, o których możecie przeczytać na Bajkowirze!

Miałyśmy z córką niewielkie zaległości w tej serii i idealnie spiętrzyły nam się na przełom sierpnia i września, idealnie wpasowując się w tematykę końca wakacji.

„Tola na biwaku” to jeszcze nostalgiczne wspomnienia minionych wyjazdów, strojów kąpielowych, wczasowania, jedzenia z ogniska, słonecznych promieni na twarzy i tańca w ciepłym letnim deszczu.

Tola wraz z rodziną wybiera się na biwak – i chociaż ich wyjazd trwa tylko jeden weekend, to dość, by przeżyć mnóstwo niezwykłych przygód. W końcu nikt tak jak dzieci nie potrafi cieszyć się prostymi przyjemnościami. A tych z pewnością nie zabraknie! Czy może być w końcu coś lepszego, niż dmuchanie materaca prukającą pompką? Nasza bohaterka będzie ponadto spać w namiocie, bawić się w hamaku, podziwiać gwiazdy, plażować nad rzeką i ratować rybki z niewoli rybkowego zoo, wybierze się na spływ kajakowy i ognisko. Chociaż opowiadań powinno wystarczyć na pięć wieczornych czytanek, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że nie uda Wam się poprzestać na jednej na raz. Przecież przygody nie mogą czekać! 
  
Jednak wszystko co dobre, szybko się kończy – szczególnie, jeśli chodzi o lato i wakacje, mam wrażenie, że u nas dobra pogoda skończyła się praktycznie po dwóch tygodniach. Ale wraz z nadejściem września na przeżycie czekają nowe przygody. „Tola w przedszkolu” to sześć opowiadań oswajających przedszkolną codzienność. W przeciwieństwie do większości pozycji i tej tematyce, Tola nie zaczyna swojej przygody z przedszkolem, ale należy już do „starych wyjadaczy”, a sama adaptacja jest pokazana niejako z boku – to jedna z jej koleżanek - mała Hania - dopiero oswaja się z koncepcją bycia przedszkolakiem. 

Wraz z Tolą spędzimy w przedszkolu calutki rok szkolny – od pierwszego dzwonka, przez zimowe szaleństwa w śniegu i podstępną gorączkę, aż po wielkie pieczenie pizzy na pierwszy dzień lata. Tęsknota za rodzicami, obawy, czy spóźniająca się mama aby na pewno pamięta ją odebrać, złe samopoczucie, czy konieczność dbania o uzębienie to tylko niektóre z wielkich problemów małego człowieka, które ta pozycja pomoże poznać i pokonać. 
  
Świetny tytuł zarówno dla rozpoczynających uczęszczanie do przedszkola, jak i kontynuujących naukę.

Tola jak zawsze jest cudna – spokojna, kochana i do serca przytul, a w sercu ma cały świat emocji i radości otaczającym ją światem.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości Wydawnictwa Zielona Sowa.

2 komentarze:

  1. Bardzo lubimy książki o Toli, książeczki są ślicznie wydane, kolorowe przyjemne.Jestem pewna że teraz wielu dzieciom przyda się taka lektura w pierwszych dniach przedszkola, a i dla pozostałych będzie wspaniałą przygodą. Dziękuję za bardzo ciekawą recenzje

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdecydowanie książek o Toli nie trzeba nam przedstawiać ani specjalnie do nich zachęcać,gdyż mój synek już od pierwszego spotkania z tą bohaterką zapałał do niej wielką sympatią. Na półce mamy już "Tolę na wsi" ( właśnie dzięki uprzejmości Bajkowira!) i w ślad za Tolą nadal chcemy  poznawać i eksplorować świat. Ta rezolutna dziewczynka, w magiczny wręcz sposób,dzięki swoim przygodom pomaga dzieciom odnaleźć się w rzeczywistości,zachęcić do przeżywania nowych przygód,doświadczeń a przede wszystkim pomaga oswoić się z wieloma problemami i pytaniami z jakimi styka się mały człowiek. Obie recenzowane książeczki tradycyjnie już zachwycają ilustracjami i treścią. Z całą pewnością wkrótce znajdą się w naszych rękach!

    OdpowiedzUsuń