niedziela, 27 września 2020

Carey Wallace, Nick Thornborrow - "Opowieści o Świętych. Inspirujące przygody pełne łaski i odwagi"

Autor: Carey Wallace 
Ilustracje: Nick Thornborrow 
Tytuł: Opowieści o Świętych. Inspirujące przygody pełne łaski i odwagi 
Wydawnictwo: Nowa Baśń 
Data wydania: 31 sierpnia 2020 
Liczba stron: 229 
Ocena: 10/10 

Opis: 

Święci to zwyczajni ludzie, którzy wpłynęli na świat w wyjątkowy i inspirujący sposób. Czasem zwyciężali, a czasem ich życia kończyły się tragicznie – ale każdy z nich zmienił czasy, w których żył na lepsze. W tej wspaniale ilustrowanej książce, znajdziecie historie najbardziej znanych i kochanych świętych od Augustyna aż po Matkę Teresę. Poznajcie Joannę d’Arc, którą wiara zainspirowała do przewodzenia armią, w chwili gdy królowi zabrakło na to odwagi. Dowiedzcie się więcej o Franciszku z Asyżu, którego łagodność oswoiła wilka-ludożercę, czy o Krzysztofie, którego medalik często wożą ze sobą kierowcy i podróżnicy. Zagłębcie się w historię Walentego, biskupa ze starożytnego Rzymu, który tak często opowiadał o miłości Chrystusa, że dzień imienin Walentego, 14 lutego, już od średniowiecza kojarzy się z uczuciami. Historie świętych ożywają na przepięknych ilustracjach Nicka Thornborrowa. 

Recenzja: 

Opowieści o Świętych. Inspirujące przygody pełne łaski i odwagi to dość nietypowa pozycja Wydawnictwa Nowa Baśń, które przede wszystkim znam z fantastyki młodzieżowej. Muszę przyznać, że ten tytuł bardzo zaskoczył mnie w ofercie, ale i zaciekawił, ponieważ byłam ciekawa takiego nietuzinkowego przedstawienia Świętych. I – jejciu – jakaż ta książka jest piękna! 

Jestem absolutnie zakochana i zafascynowana szatą graficzną tego tytułu. Jest tak zjawiskowe, że aż brakuje mi słów – delikatnie geometryczne, oryginalne, barwne, ciekawe. Zresztą – sami spójrzcie na ilustracje Nicka Thornborrowa – czyż nie są przepiękne? Po otrzymaniu tej książki odjęło mi po prostu mowę i… wciąż mi słów brakuje. Takie nieziemskie wydania zawsze czynią mnie osobą mało elokwentną. To miłość od pierwszego wejrzenia! 

ALE… nie tylko wydanie Opowieści o Świętych… zachwyca, bowiem i treść jest – jak sam tytuł głosi – prawdziwie inspirująca. Życiorysy Świętych, choć raczej krótkie (mieszą się zazwyczaj na od dwóch do czterech stron), niepozbawione są przygody oraz fascynujących wydarzeń, które z całą pewnością zadowolą gusta młodzieży. Bo – nie oszukujmy się – takie postacie raczej nie kojarzą się z działaniami pełnymi emocji, a bogatą duchowością, a tutaj… mają i jedno, i drugie. 

Przyznam Wam też szczerze, że choć Carey Wallace pisze o wielu znanych mi osobach, tak… jest tutaj równie wiele Świętych, o których nie miałam pojęcia! A każdy z nich przedstawiony jest wspaniale, oryginalnie i… pięknie (nie zabrakło też nutki humoru). Chyba troszkę nadużywam tego słowa w tej recenzji, ale – inaczej się nie da. Warto tutaj dodać również, że przed każdą historią Świętego (lub Świętej) wita nas króciutka notka, zawierająca lata jego/jej życia, miejsce urodzenia, atrybut, informację o tym, czego jest patronem oraz datę, w której obchodzi swoje święto. 

Opowieści o Świętych. Inspirujące przygody pełne łaski i odwagi to pozycja zdecydowanie warta uwagi. Choć tematyka jest raczej nieoczywista i być może wydawać się mało atrakcyjna dla młodych osób, tak gwarantuję, że tą pozycją będą całkowicie oczarowani. Książka jest przepiękna w każdym aspekcie! Polecam z całego serducha!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz