niedziela, 4 grudnia 2022

Jimmy Fallon - "5 nocy do Gwiazdki"


Autor: Jimmy Fallon

Tytuł: 5 nocy do Gwiazdki

Wydawnictwo: Wilga

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 40

Wiek: 3-5 

Ocena: 9/10

Opis:

5 nocy do Gwiazdki to książka, która zachwyci małych czytelników oraz ich rodziców i pozwoli się przygotować do najbardziej magicznego dnia w roku. W tej uroczej historii pewien chłopiec nie może się doczekać Świąt, skrupulatnie odliczając każdy dzień do Bożego Narodzenia. Im bliżej Gwiazdki, tym bardziej niecierpliwy się staje. Zabawnemu, uroczemu rymowanemu tekstowi towarzyszą piękne, bogate ilustracje stanowiące historię samą w sobie. Mistrzowskie tłumaczenie Michała Rusinka spodoba się wszystkim maluchom, którzy wraz z bohaterem będą oczekiwać na najwspanialszy dzień w roku.

Recenzja:

Przyznaję, że zupełnie inaczej wyobrażałam sobie tę książkę - więcej tekstu, w dodatku prozy. No ale przyznaję, że skuszona okładką nie przeczytałam opisu - wtedy wiedziałabym, że mamy do czynienia z rymowaną opowieścią. Zazwyczaj w takich sytuacjach czuję się rozczarowana, ale czasem jest tak, że to, co zastaję w książce, jest na tyle dobre, że chowam do kieszeni własne oczekiwania i po prostu cieszę się lekturą. Tak było w tym przypadku.

Bohaterem książki jest kilkuletni chłopiec który nie może się doczekać Gwiazdki. Odlicza noce, które pozostały do tego wyjątkowego dnia. A im jest go bliżej, tym trudniej być cierpliwym. Ach, czemu ten czas tak powoli płynie? :)

Oczekiwanie chłopca autor ubrał w ciekawy, przyjemnie brzmiący i rymowany tekst. Czcionka jest duża i tego tekstu nie jest zbyt wiele, więc zachęcam starsze dzieciaki do prób samodzielnego czytania. 

Tym, co zwróciło moją uwagę, jest możliwość uczenia się i utrwalania odliczania od pięciu do jednego. Fajnie, że ta kolejność jest tutaj "odwrócona" - łatwiej dzieciom policzyć do pięciu niż od pięciu odliczać. Brawo za pomysł i przemycenie bonusu w postaci treści edukacyjnych.

Na pewno na uwagę zasługują ilustracje - ależ one są wspaniałe! Popatrzcie na nie, a zrozumiecie, dlaczego nawet nie czytałam opisu, tylko od razu po spojrzeniu na okładkę zapragnęłam przeczytać tę historię! Od jutra zamierzam czytać ją z moimi przedszkolakami.
Zdecydowanie polecam!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Wilga.

10 komentarzy:

 1. Pięknie wydana świąteczna opowieść, na dodatek rymowana. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super kolorowa książeczka. Idealna na teraz

  OdpowiedzUsuń
 3. Teraz czas na takie bajki. Dzieci same się proszą żeby im czytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzieciaki teraz najchętniej słuchają takich bajek

  OdpowiedzUsuń
 5. Śliczna bajeczka. Każdemu dziecku by się spodobała

  OdpowiedzUsuń
 6. To prawda, ilustracje są piękne. Książka świetnie sprawdzi się na prezent i właśnie takiej szukam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bajka idealna na teraz, Mój synek też ma swoją ulubioną świąteczną bajkę

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzieci uwielbiają takie książki. Ta wersja jest bardzo ładna

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękna książka w świątecznym klimacie. Zwróciłam na nią uwagę w księgarni.

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękne wydanie. Nie czytałam jej ale już mi się podoba i wiem że synek też by ją polubił

  OdpowiedzUsuń