piątek, 30 grudnia 2016

Jan Brzechwa - "Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Bajki"

Autor: Jan Brzechwa
Tytuł: Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Bajki
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 352
Ocena: 9/10
Wiek: 3+

Opis:

Wyjątkowa edycja wszystkich bajek dla dzieci Jana Brzechwy. Wspaniałe ilustracje Joli Richter-Magnuszewskiej, twarda oprawa, duży format – tego wydania nie może zabraknąć na półce z książkami! 

"Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Bajki" – to tom otwierający niepowtarzalny cykl, w którym zebraliśmy wszystko, co wyszło spod pióra najpopularniejszego polskiego twórcy dla dzieci.

Recenzja:

Nazwisko Jana Brzechwy budzi wiele wspomnień u niejednego dorosłego. Sama myśl o jego twórczości przenosi do czasów dziecięcych, pierwszych szkolnych klas, do zabawy i beztroski, a każda czytana bajka wywołuje uśmiech na twarzy, niezależnie od wieku czytelnika. Może zabrzmi to zabawnie i niedorzecznie, ale dzięki dowcipnym historiom Brzechwy przetrwałam sesję - jego teksty przebiły się przez egzaminowy stres i okazały się dla mnie niebywałym wsparciem w tym trudnym dla każdego studenta okresie.

Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Bajki to opasłe tomisko rozmiaru A4, z twardą okładką, liczbą stron przekraczającą 340 i pięknymi, barwnymi ilustracjami Joli Richter-Magnuszewskiej. Rysunki owej pani oczarowały mnie całkowicie, zakochałam się w jej kresce oraz pomysłowości, którą wykazała się przy ukazywaniu wydarzeń z bajek oraz - przede wszystkim - bohaterów. Najbardziej spodobała mi się szata graficzna Pchły Szachrajki, ale istnieje spore prawdopodobieństwo, że to wybór mocno subiektywny, ponieważ to moja ulubiona bajka z dzieciństwa.

Książka - jak nietrudno zgadnąć - zawiera wszystkie bajki dla dzieci, które wyszły spod pióra czarodzieja słowa. Wiele z nich nie było powszechnie znanych i dostępnych, a więc nawet dla znawcy twórczości Brzechwy może być to nie lada gratka. Spotkacie tu aż dwadzieścia sześć bajek: Szelmostwa lisa Witalisa, Pan Doremi i jego siedem córek, Pan Soczewka w puszczy, na księżycu, na dnie oceanu, Baśń o korsarzu Palemonie, Przygody rycerza Szaławiły, Magik, Baśń o stalowym jeżu, Wyprawa na Ariadnie, Pan Szczuka", Za króla jelonka, Trzy wesołe krasnoludki, Krasnoludki w ciepłych krajach. Nowe przygody trzech wesołych krasnoludków, Pan Drops i jego trupa, Panieneczka z pudełeczka, Dwa koguty, Depesza, Przygoda Króla jegomościa, Poszła w las nauka, Latający pogrzebacz, Pchla Szachrajka, Psi pazur, Baśń o Rudobrodym Koźle oraz Kanato.

Mimo różnorodności, wszystkie bajki Brzechwy łączy wiele cech. Jego teksty są pouczające, zabawne, starannie rymowane, melodyjne, napisane zrozumiałym nawet dla najmłodszych językiem i pełne zwierząt, które dzieci w tworach wszelakich ubóstwiają. Autor w swoich tekstach nie boi się podkreślać wad bohaterów, a jednocześnie nie robi tego w sposób szyderczy. Czyni to serdecznie i udowadnia przy tym, że każdy może zmienić się na lepsze. Dzięki nim czytelnik jest bardziej skłonny zaakceptować swoje wady i otoczenia. W końcu nikt nie jest idealny, prawda? W swoje bajki wprowadza również wiele niedorzeczności i absurdu, w związku z czym nie można mu odmówić prawdziwie dziecięcej wyobraźni. Może właśnie ze względu na tę fantazję tak bardzo kochamy jego twórczość?

Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Bajki to wyjątkowa książka, która jest na swój sposób magiczna. Dzieci świetnie się będą przy niej bawić, młodzież przeżyje niezapomniane chwile beztroski, a dla dorosłych będzie ona teleportem do czasów młodości. Twórczość Brzechwy jest ponadczasowa. Polecam z całego serca.

Ta książka została zrecenzowana dla portalu Papierowy Pies. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz