piątek, 16 grudnia 2016

Jon Klassen - "O! Kapelusz!"

Autor: Jon Klassen
Tytuł: O! Kapelusz!
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 48
Ocena: 9/10
Wiek: 3+

Opis:

Dwa żółwie znalazły kapelusz.
Obu jest w nim do twarzy.
Ale żółwie są dwa.
A kapelusz tylko jeden.

Autor książki Gdzie jest moja czapeczka? powraca z nową, równie błyskotliwą historią o zwierzętach, nakryciu głowy i pokusach, którym trudno się oprzeć.

Recenzja: 

Książeczka O! Kapelusz! to kolejna opowieść rysunkowa Jona Klassen opierająca się na nakryciu głowy. Tym razem bohaterami powieści są dwaj żółwi przyjaciele, którzy żyją na pustyni i pewnego dnia znajdują kapelusz. Żółwie są dwa, a czapeczka jest jedna, więc problem jest nie lada! Jedyne rozwiązanie to zostawić nakrycie głowy, aby uczciwie żaden z nich go nie posiadał. Pokusa jest jednak silna - w końcu żółwiom w tym kapeluszu jest do twarzy! Co zrobią? 


Opowieść została podzielona na trzy króciutkie części. Każda z nich okraszona jest prostymi rysunkami, przedstawiającymi głównie postaci żółwi i fragmenty pustynnego tła w pastelowo-szarych barwach. Ta pozorna oszczędność koloru i mało rozbudowane ilustracje mają w sobie niesamowity urok i przejrzyście ukazują myśli i zamiary bohaterów. Jon Klassen nie zostawia tutaj wyobraźni pola dla popisu. 

Jak to w opowieściach obrazkowych, tekstu w O! Kapelusz! jest raczej niewiele. Dorosła osoba przeczyta tę książkę w dwie minutki, dziecku zajmie ona niewiele więcej czasu. A jednak mimo tych zaledwie kilkunastu minimalistycznych zdań, w których nie odnajdziemy podniosłych epitetów i metafor, autor stworzył niesamowicie czarującą i humorystyczną opowieść, która wlewa wiele ciepła w człowieka. 


O! Kapelusz! całkowicie zachwycił mnie swoją formą i ujmującym przekazem, który ze sobą niesie. Dla mnie jest to opowieść o przyjaźni, uczciwości i dzieleniu się (i oczywiście o nakryciu głowy!), ale jestem pewna, że każdy zobaczy w niej zupełnie co innego. Dla przykładu: mój brat stwierdził, że to historia o znajdywaniu nowych możliwości, często absurdalnych, ale jak to mawiają: jeśli coś jest głupie, ale działa, to wcale nie jest głupie. Jeśli macie chęć na króciutką bajeczkę o żółwiach, kaktusach, przyjaźni oraz nietypowym rozwiązaniu - jest to pozycja idealna dla Was. Polecam serdecznie. :) 

Tę książeczkę zrecenzowałam dla Was dzięki Wydawnictwu Dwie Siostry. :)

3 komentarze: