piątek, 30 czerwca 2017

Bohdan Butenko - "Wesoły kaszkiecik"


Autor: Bohdan Butenko
Tytuł: Wesoły kaszkiecik
Wydawnictwo: Akapit Press
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 40
Ocena: 9/10

Opis:

Mistrz Butenko, z właściwą sobie swadą i dystansem, opowiada i rysuje.
Kaszkiecik, czapeczka w szkocką kratkę i z daszkiem, a wokół niej tyle śmiechu. Beztroski Dyzio próbuje odnaleźć właściciela znalezionego w krzakach nakrycia głowy, wprawiając w zakłopotanie napotkane osoby. Czapeczka niby zwyczajna, a wywołuje salwy niekontrolowanego śmiechu.

Recenzja:

Mieliśmy już czapkę niewidkę - marzenie z dzieciństwa wielu z nas, teraz serca młodych Czytelników skrada wesoły kaszkiecik. W końcu nie od dziś wiadomo, że śmiech to zdrowie i najlepsze lekarstwo na wszelkie bolączki. Nie tylko w świecie dzieci.

Mały Zyzio, główny bohater książki, przyjeżdża na wakacje do dziadków. Jako że chłopiec to niesforny i skłonny do psikusów, choć bezsprzecznie sympatyczny, dziadek od razu przeczuwa kłopoty. I nie myli się. Zyzio pewnego dnia znajduje pozornie zwyczajną czapeczkę w czerwono-czarną kratkę, ale okazuje się, że czapka posiada magiczne właściwości. Każdy, kto ją założy, nie może przestać się śmiać, choćby bardzo chciał. Dlatego, kiedy Zyzio postanawia odnaleźć właściciela wesołego kaszkiecika, okazuje się to trudniejsze, niż początkowo zakładał. W końcu kto chciałby się nieustannie śmiać i nie móc przestać?

To książka o roli śmiechu w naszym życiu, o tym, jak puste i monotonne byłoby ludzkie życie bez niego, czego przykładem jest jeden z bohaterów utworu Bohdana Butenko. Ale to działa też w drugą stronę - śmiech to zdrowie, ale we wszystkim potrzebny jest umiar, a jego brak może skończyć się różnie, niekoniecznie dobrze, o czym przekona się kilka postaci z "Wesołego kaszkiecika".


Podsumowując, ta książka posiada wszelkie cechy i predyspozycje, by przypaść do gustu młodym Czytelnikom. Sympatyczny i psotny główny bohater, którego charakter musi ściągnąć na niego kłopoty, ale i masę przygód, dużo humoru w dobrym wydaniu i ciekawa kreska w ilustracjach - to musi się spodobać. Dla mnie wielki plus za zakończenie, które biernych słuchaczy zaktywizuje i sprawi, że śmiechu będzie jeszcze więcej.


Książkę zrecenzowałam dla Was dzięki uprzejmości wydawnictwa  Akapit Press.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz