piątek, 7 grudnia 2018

Czesław Janczarski - "Dalsze przygody Misia Uszatka"


Autor: Czesław Janczarski
Tytuł: Dalsze przygody Misia Uszatka
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 208
Ocena: 10/10

Opis:

Miś Uszatek ma już ponad sześćdziesiąt lat! Czesław Janczarski napisał, a Zbigniew Rychlicki zilustrował pięć książek o jego przygodach, które były wielokrotnie wznawiane. Powstał też bardzo popularny lalkowy serial liczący ponad sto odcinków. Imieniem Misia nazywano przedszkola i klubiki, książki tłumaczono na języki obce, był bohaterem audycji radiowych i programów telewizyjnych w Polsce i na świecie. W tomie "Dalsze przygody Misia Uszatka" przypominamy w reprintowym wydaniu dwie książki: "Bajki Misia Uszatka" z 1967 roku i "Zaczarowane kółko Misia Uszatka" z 1970. Zapraszamy do lektury niezwykłych misiowych bajek między innymi o miasteczku Dzień Dobry, w którym nosi się różowe okulary, o tym, dlaczego kukułka nie ma gniazda, czy o lwie, co chciał być myszką. Zapraszamy też do podróży z zaczarowanym kółkiem do Królestwa Śniegu, do Ciepłych Krajów, nad Amazonkę…

Recenzja:

Dzisiaj przychodzę dla was z prawdziwą perełką i to nie tylko dla waszych dzieci! Bo "Dalsze przygody Misia Uszatka" to pozycja, która ucieszy tak małe, jak i nieco starsze serduszka. 

O Misiu Usztaku słyszał niemal każdy, to w końcu chyba najpopularniejszy miś w naszym kraju od kilku pokoleń. Ale to, że ktoś słyszał, nie oznacza, że czytał i mnie należy zaliczyć do tej właśnie grupy. Świeżo po lekturze muszę przyznać, że nie mam pojęcia, jak to się stało, że spotykamy się z Misiem dopiero teraz. Mój błąd, niemal niewybaczalny, bo przecież wiedziałam o jego istnieniu, a nie zrobiłam nic w tym kierunku, by poznać go wcześniej. 

Skoro wyznałam już swoje winy, pora przejść do publikacji, która mnie do tego skłoniła. A publikacja to naprawdę z górnej półki, bo łącząca w sobie  dwie książki: „Bajki Misia Uszatka” z 1967 roku i „Zaczarowane kółko Misia Uszatka” z 1970. Tyle dobra w jednym miejscu!

Przygody Misia Uszatka łączą w sobie zalety natury - nazwijmy je - etycznej i tak czysto życiowej, bardzo przydatnej dla rodzica. Opowiastki są ciepłe, pełne dobra i wartości, jakie chcielibyśmy zaszczepiać w swoich pociechach, a przy tym są krótkie, więc idealne na tak zwany "raz", na przykład do poduszki. Nie trzeba przerywać w pół rozdziału z obietnicą powrotu do lektury kolejnego dnia, co nie jest raczej lubiane przez dzieci, trudno się zresztą temu dziwić. Kolejna zaleta dotyczy tego, że jest ich dużo, ponad trzydzieści, więc jest co czytać i raczej długo ta książka się nie znudzi.

Pod względem ilustracji, czyli kwestii dla mnie bardzo istotnej w przypadku literatury dziecięcej, jest wręcz idealnie, choć znam książki z lepszą oprawą graficzną. Tu chodzi o coś innego. Patrzy się na obrazki i od razu wracają do człowieka wspomnienia z dzieciństwa, kiedy w książkach dominował właśnie ten styl. Małe, prywatne deja vu, od którego aż łezka w oku się kręci. Na uwagę zasługuje także duża czcionka, dzięki której starsze pociechy będą mogły czytać samodzielnie, a to również uważam zawsze za sporą zaletę. No i jeszcze okładka i format publikacji - książka jest duża, w twardej oprawie, w dodatku pokrytej satyną, przez co mamy do czynienia nie tylko z ucztą dla oka, ale też dla zmysłu dotyku.


Podsumowując, "Dalsze przygody Misia Uszatka" to książka zdecydowanie warta polecenia, także ze względu na swoją uniwersalność. Z maluchami poczytają rodzice, starsze dzieci mogą zasiąść do lektury same, a sama treść powinna przypaść do gustu jednej i drugiej grupie wiekowej. Rodzicom zresztą też, niewykluczone, że im - przez wzgląd na przeszłość - nawet najbardziej.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Nasza Księgarnia.

3 komentarze:

  1. Uszatka znam tylko z telewizji. To miś, którego kochają miliony. Nie ukrywam, że bardzo chętnie poczytałabym o tej bajkowej postaci i rozbudziła w moich dzieciach miłość do niego, by stał się dla nich książkowym przyjacielem.

    OdpowiedzUsuń
  2. To moje wspomnienia z dzieciństwa. Moje dzieci też go lubią.

    OdpowiedzUsuń
  3. Szkoda, ze Uszatka, który uczył zastąpiły inne czasem trochę, ze tak powiem, durnowate bajki....😢

    OdpowiedzUsuń