poniedziałek, 18 lutego 2019

Charlotte Gastaut - "Giselle"

Autor: Charlotte Gastaut 
Tytuł: Giselle
Wydawnictwo: Mamania
Data wydania: 5 października 2018
Liczba stron: 44
Ocena: 10/10
Wiek: 6+

Opis:

Zjawiskowo piękna książka o nieszczęśliwych historii zakochanej Giselle. Misterne koronkowe ilustracje i półprzezroczyste strony skrywają jedną z najpiękniejszych opowieści epoki romantyzmu.
Kiedy dziewczyna odkrywa, że jej ukochany w rzeczywistości jest księciem przyrzeczonym innej pannie, serce pęka jej z rozpaczy. Staje się jedną z willid, duchów młodych dziewcząt, które sprowadzają nieszczęście na napotkanych młodzieńców.
Czy Giselle uda się uratować Alberta przed śmiertelnym uściskiem Myrthy, królowej willid?

Recenzja:

Bardzo lubię opowieści oparte na dawnych podaniach i legendach – szczególnie, jeśli zostają one podane czytelnikowi w nietuzinkowy sposób. Giselle to perełka wśród książeczek dla młodych czytelników, która nie tylko zachwyca wyglądem, ale również i samą historią. Wszystko to za sprawą oparcia jej na balecie romantycznym z XIX wieku, tudzież poruszającej legendzie spisanej przez Heinricha Heine’ego… 

Pozycja zwróciła moją uwagę zarówno tematyką, jak i oryginalnym wykonaniem. Nigdy wcześniej nie miałam do czynienia z koronkowymi ilustracjami – wydawnictwa raczej nie często decydują się na wydawanie książeczek w ten sposób. To wielka szkoda, bowiem wygląda to fenomenalnie i wciąż – mimo wielokrotnego oglądania i czytania Giselle – ogromnie mnie fascynuje. Wizualnie ta książeczka to po prostu mistrzostwo świata. Styl rysunków porywa czytelnika do świata dawnych legend i baśni, kolorystyka do lasów pełnych tajemniczych istot, a wycinanki – w każdym detalu doskonałe - to magia. 

Perełką okazał się również tekst opowieści, bo choć nie jest go za wiele – zaledwie zdanie na stronę – tak w swej prostocie porusza. Zresztą, same rysunki to opowieść, tekst tutaj jest zbędny – zdaje się być jedynie ciekawostką, wprowadzającą głębiej czytelnika w temat i umożliwiający poznanie imion bohaterów, wierzeń i zagadkowych duchów. Na ostatniej stronie znajduje się również tekst oryginalnej legendy, bardzo podobny do treści samej Giselle, jednak wyjaśniający więcej detali. 


Dzieło Charlotte Gastout to perełka na rynku wydawniczym. To efektowna, pełna magii i typowego romantyzmu opowieść o nieszczęśliwej miłości, która – mimo tragedii – dzięki swej prawdziwości uratowała jedno z kochanków. Jestem absolutnie zakochana w całości i jeszcze nie raz wrócę do tej pozycji. Jestem przekonana, że wielu młodszych czytelników także zakocha się w tej legendzie, jednakże – przy kontemplacji książeczki z dzieckiem – należy uważać na koronkowe elementy, są dość delikatne. Polecam z całego serca! 

P.S. Dzięki Giselle bliżej zapoznałam się z baletem T. Gautiera i J.H. Vernoy’a de Sainy-Georges’a, który również serdecznie polecam.

Książkę do recenzji otrzymałam od serwisu Jakkupowac.pl! :)

2 komentarze:

  1. O wow <3 jakie piękne wydanie. Toż to majstersztyk, piękna jest ta książka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wow☺ Nie widziałam jeszcze takiej propozycji, takiego magicznego wydania. Podoba mi się taki pomysł.

    OdpowiedzUsuń