środa, 20 lutego 2019

Natalia Minge - Tosia czeka na braciszka


Autor: Natalia Minge
Tytuł: Tosia czeka na braciszka
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 40
Ocena: 9/10
Wiek: 0-6 lata

Opis:

Tosia będzie miała rodzeństwo! Jest podekscytowana i jednocześnie trochę się boi, bo nie bardzo rozumie, co się dzieje. Widzi, jak rośnie brzuch mamy, pomaga w szykowaniu wyprawki, ale też zastanawia się, co narodziny braciszka zmienią w jej życiu. Czy będzie musiała dzielić się zabawkami? Czy rodzice znajdą dla niej czas?
Książka, która dziecku pomoże poradzić sobie z nieznaną sytuacją, a rodzicom wyjaśni, czego obawiają się ich pociechy. Pogodne ilustracje oraz poruszane tematy zachęcają do rozmów o powiększającej się rodzinie.


Recenzja:
Przyznam szczerze, że spodziewałam się po tej książce czegoś nieco innego (chociaż nie wiem, czy lepszego) – większego podobieństwa do jednej z wcześniejszych pozycji tego wydawnictwa, książeczki „Feluś i Gucio idą do przedszkola”. 

Bo choć wspólnych cech jest mnóstwo – poza oczywistymi nawiązaniami w sferze wizualnej, historia Tosi również poprzedzona jest krótkim instruktarzem dla rodziców (którzy przecież również znajdują się w zupełnie nowej sytuacji!), a podstawowym nośnikiem treści są świetne ilustracje wypełniające całe strony. Jest jednak zdecydowanie mniej tekstu. 


W tym przypadku mamy do czynienia zaledwie z jednym/dwoma zdaniami obrazującymi uczucia i obawy Tosi, nie zaś z dłuższym opisem obejmującym również nową sytuację i realia, jak to było w przypadku "Felusia". I chociaż rozumiem tą koncepcję, książka ma przede wszystkim skłaniać do rozmowy – zarówno rodzica, jak i dziecko, które ma szansę podzielić się swoimi pragnieniami i emocjami w oderwaniu od swojej własnej sytuacji, to jednak nie ukrywam, że lubię troszkę „iść na łatwiznę”, kiedy to treść książki jest znacznym ułatwieniem w opisywaniu i nazywaniu problemu.
Wspólna lektura wymaga więc większego wysiłku ze strony rodzica, ale i ma szansę bardziej zaangażować dziecko i „wyciągnąć” z niego zwierzenia. 

Bardzo mądrze skonstruowana pozycja pomagająca wytłumaczyć przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa i przygotować je na związane z tym wielkie zmiany. 

Jak zwykle wielkim plusem jest bardzo przemyślane wydanie – książka ma duży format, a strony są w całości wykonane z wytrzymałego (choć nie przesadnie grubego) kartonu. I ma bezpiecznie zaokrąglone rogi, co jest moją niegroźną obsesją. Nie sposób nie docenić również sympatycznych i czytelnych ilustracji Anny Łazowskiej, sprawiających, że tekst nie jest tak naprawdę niezbędny do pojęcia istoty podejmowanych problemów.

Ładna, świetnie wydana i pomocna. Polecam wszystkim planującym powiększenie rodziny!

Recenzja powstała dzięki uprzejmości Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

2 komentarze:

  1. Widziałam ją w zapowiedziach Wydawnictwa Nasza Księgarnia i wydała mi się interesująca. Jeszcze póki co nie potrzebuję przerabiać tematu Rodzeństwa, ale gdy tylko się pojawi taka potrzeba to na pewno sięgniemy po literaturę pomocną w tym aspekcie i kto wie, może będzie to akurat Tosia. Przemawiają do mnie całostronicowe ilustracje :) a sama Tosia wydaje się być bardzo sympatyczną dziewczynką.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pojawienie się rodzeństwa to rzeczywiście wyzwanie. U nas na szczęście poszło dość gładko.

    OdpowiedzUsuń