niedziela, 24 marca 2019

Opracowanie zbiorowe – „Tabliczka mnożenia. Zeszyt z naklejkami”, „Która godzina? Zeszyt z naklejkami”

Autorzy: opracowanie zbiorowe
Tytuły: Tabliczka mnożenia. Zeszyt z naklejkami; Która godzina? Zeszyt z naklejkami
Seria: Akademia Mądrego Dziecka. Już to potrafię
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 12
Ocena: 8/10
Wiek: 8+ 

Opis:

Znajomość tabliczki mnożenia to bardzo ważna umiejętność. Dzięki tej książce Twoje dziecko nauczy się tabliczki mnożenia, a następnie przećwiczy ją i utrwali. Odnajdywanie i przyklejanie naklejek motywuje i sprawia, że nauka staje się zabawą. 
• Ponad 170 naklejek i plakat 

***
Odczytywanie godziny często sprawia dzieciom trudność. Dzięki tej książce Twoje dziecko nauczy się odczytywać godzinę z zegara analogowego i cyfrowego. Będzie mogło również przećwiczyć i utrwalić tę umiejętność. 
• Dodatkowe pytania powtórkowe sprawdzają, czy Twoje dziecko wystarczająco dobrze opanowało odczytywanie godzin z zegara. 

• Materiał stworzony przez ekspertów edukacyjnych 
• Idealne narzędzie do pracy w domu 
• Pytania powtórkowe sprawdzają i utrwalają wiedzę 
• Odnajdywanie i przyklejanie odpowiednich naklejek rozwija zdolności motoryczne.
• Nagrody w formie naklejek pokazują postęp w nauce. 

W serii dostępna jest również książka "Flagi świata".

Recenzja:


Niejednokrotnie patrzę z sentymentem na swoje kilkuletnie dziecko, dziwiąc się jak szybko dorasta. Uczucie, które mi wówczas towarzyszy nazywam nostalgiczną dumą, gdyż będąc obok swojego syna każdego dnia od jego narodzin  i starając się pomóc mu w nawet najdrobniejszych problemach, mam świadomość, że tamte chwile już nie powrócą, a jednocześnie cieszę się mogąc obserwować postęp w zdobywaniu przez niego coraz to nowszych umiejętności. Każdy etap w  rozwoju naszych pociech jest niezwykle ważny i to my – rodzice, jesteśmy ich najlepszymi przewodnikami i najbliższymi doradcami. Kiedy rozpoczynają naukę w pierwszej klasie, stawia się przed nimi bardzo dużo wymagań. Ważne, by umieć zachęcić dziecko do wykonywania swoich obowiązków. Bez wątpienia ułatwią nam to różnego rodzaju pomoce dydaktyczne. Dzisiaj mam propozycję z ciekawymi zadaniami dla starszych dzieci, które rozpoczęły już naukę w szkole, poznali cyferki i są na etapie wykonywania działań matematycznych. W zapowiedziach Wydawnictwa Egmont zwróciłam uwagę na dwa, przyciągające wzrok już samymi okładkami, Zeszyty zadań z naklejkamiTabliczka mnożenia i Która godzina? Czy okazały się one dla nas przydatne?

Te zbiory zadań są bardzo ładnie i pomysłowo wydane – duży format i mała liczba stron nie przytłoczyły mojego siedmiolatka, a wręcz przeciwnie – wzbudziły w nim zainteresowanie swoją treścią i ilustracjami. Z wielkim zapałem przystąpił do nauki i nawet idąc spać nie wybrał czytanki, ale wolał przypomnieć sobie zdobyte wcześniej informacje. Poza tym jesteśmy fanami książek z naklejkami, które urozmaicają proces wykonywanie zadań. Dużym plusem są też dołączone do tych publikacji plakaty, podsumowujące wiedzę z danego zakresu oraz ułatwiające naukę i przypomnienie materiału. Jeśli szukacie nieskomplikowanych pomocy do przećwiczenia tabliczki mnożenia i odczytywania godzin z zegara to polecam właśnie te zeszyty zadań, są idealne zwłaszcza dla  uczniów klas nauczania zintegrowanego, którzy opanowali już podstawową wiedzę z dziedziny matematyki.


Tabliczka mnożenia zawiera ponad 150 naklejek, oczywiście są to w większości liczby do uzupełnienia wyników działań, dlatego jest ich tak dużo. Wiadomo, że tak naprawdę trzeba nauczyć się tego materiału na pamięć, dlatego pierwszym ćwiczeniem jest czytanie na głos według przykładu: „jeden razy jeden równa się jeden” i tak z każdą kolejną stroną, z tym, że dalej oczywiście mamy mnożenie przez dwa, trzy, cztery... aż do dziesięciu. Dodatkowo na ostatniej kartce są też działania z mnożnikami jedenaście i dwanaście. Do wklejenia oprócz wyników dołączone są naklejki z ciekawymi rysunkami, ilość umieszczonych na nich elementów odpowiada liczbie, przez którą mnożymy. We wkładce z naklejkami dokładnie zaznaczono, do których stron one konkretnie pasują. Chociaż i bez tego ułatwienia nie trudno byłoby to zauważyć. Poza tym znajdziemy tu tylko dwa typy zadań, o różnym poziomie trudności utrwalające znajomość tabliczki mnożenia – nie są one monotonne i potrafią zaciekawić ucznia.Za prawidłowe wykonanie zadań dziecko otrzymuje nagrodę w postaci naklejki ilustrującej złoty puchar. Jest to zarazem motywacja jak i satysfakcja z dobrze wykonanej pracy. Na ostatniej stronie znajdziemy ponadto ćwiczenia podsumowujące cały materiał. Ten zeszyt zadań doskonale sprawdzi się jako powtórzenie wiadomości z zakresu mnożenia do dwunastu oraz zachęci do nauki tych, którzy jeszcze ociągają się z wykonaniem tego szkolnego obowiązek. Oczywiście musimy być systematyczni i nadzorować pracę dziecka, w przeciwnym razie nawet najlepsza pomoc dydaktyczna nie da zamierzonych efektów.


Natomiast Zeszyt z naklejkami. Która godzina? zawiera materiał w przystępny sposób opisujący zasady odczytywania godziny z zegara oraz schematyczne ilustracje z krótkimi opisami, dzięki którym dzieci przypomną sobie ogólne informacje, przejrzyście obrazujące, kiedy wskazywana jest "pełna godzina", "w pół do", "za-" i "kwadrans po". Ćwiczenia również mają różny poziom trudności, polegają zwłaszcza na podpisywaniu, zaznaczaniu i odnajdywaniu właściwych naklejek odpowiadającym przedstawionym przykładom. Jedną stronę poświęconą zegarowi cyfrowymu – uważam to za wystarczające, gdyż zasada odczytywania z niego dokładnego czasu nie jest aż tak skomplikowana.  Dodatkowo wyszczególniono ważne godziny w ciągu dnia, jak na przykład godzinę pobudki, czy spożywania śniadania. Możemy z taką pomocą nauczyć dzieci planowania i uświadomić, że spóźnienie nie jest dobrze postrzegane. Ćwiczeń niestety nie jest zbyt dużo, ale zainspirowały mnie do pracy z synem. 
Zeszyty będą najlepszą pomocą dla dzieci, które już w pewnym stopniu opanowały prezentowany w nich materiał. Książki posłużą dłuższy czas, gdyż oprócz ćwiczeń zawierają teorię (zwłaszcza Która godzina?). Można do nich powracać w celach powtórzeniowych, a plakaty mogą być nawet  ozdobą pokoju jednocześnie stanowiąc przejrzyste przypomnienie zdobytej wiedzy, jeśli powiesimy je na ścianie. Kolorowe ilustracje przyciągają wzrok. Jeżeli chcemy zacząć uczyć tych umiejętności młodsze dzieci to też mogą nam się przydać, w tym przypadku trzeba zwrócić uwagę, aby stopniowo wprowadzać nowe zagadnienia.

Opisywane wyżej Zeszyty zadań z naklejkami wydano w serii Akademia Mądrego Dziecka – Już to potrafię, stanowią one zbiór teorii i ćwiczeń powtórzeniowych. Dla rodziców będą przydatne jako pomoc, by wprowadzić dzieci w tajniki tabliczki mnożenia i odczytywania godzin z zegara. Warto je nabyć, gdyż możemy używać ich przez długi czas do przypominania materiału. Polecam szczególnie drugo- i trzecioklasistom. Jeśli chcecie, aby dzieci sprawdziły swoją wiedzę i miło przy tym spędziły czas to propozycja dla was idealna.

Zeszyty z naklejkami zrecenzowałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Egmont.4 komentarze:

 1. Omamo koszmar tabluczka a ona przed moim synem az sie juz boje co bedzie taka ksuazka z pewnoscia ułatwi zycie niejednemu dziecku podczas nauki

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja nie miałam problemu z tabliczką mnożenia, w ogóle z matematyką sobie radziłam. Pamiętam, że korzystania z zegara długo się uczyłam. Moje dzieci też niedługo wejdą w te tematy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tu widzę ponownie propozycję dla Starszaków, ale wygląda zachęcająco. Zwłaszcza ta tabliczka mnożenia mnie kusi... :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Szybko uczyłam się tabliczki mnożenia... Rodzice co chwila mnie odpytywali, więc trudno było jej się nie "wyuczyc".

  OdpowiedzUsuń