poniedziałek, 1 kwietnia 2019

M.G. Leonard - "Przewodnik miłośników chrząszczy"

Autor: M.G. Leonard
Tytuł: Przewodnik miłośników chrząszczy
Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 13 marca 2019
Liczba stron: 160
Ocena: 9/10

Opis:

Wiecie, jak są zbudowane chrząszcze, co lubią, jak łączą się w pary i które z nich są najszybsze? Czym się właściwie żywią i czy są takie, które chętnie zjadłyby… banana?
Darkus Cuttle, bohater książki "Chrząszcz i jego chłopiec", swoją wiedzę o chrząszczach czerpie ze starego przewodnika. Właśnie z tego przewodnika. Wspaniała lektura dla początkujących przyrodników, a zwłaszcza dla miłośników chrząszczy.

Recenzja:

Wielokrotnie już w swoich recenzjach podkreślałam, że ja i mój chrześniak mamy wspólną pasję, a jest nią przyroda. Chętnie siadamy razem i czytamy o darach natury oraz rozmaitych istotach, a ostatnio – dzięki wydawnictwu Wilga – poznaliśmy bliżej chrząszcze. 

Przewodnik miłośników chrząszczy to przepięknie wydane kompendium o tytułowych istotach. Już sama okładka robi wrażenie, bowiem jest pozłacana i prezentuje się doprawdy fenomenalnie. Pierwszą rzeczą, jaką zrobił mój chrześniak po chwyceniu tej książeczki było odnalezienie nazwy chrząszcza, którego kształt prezentuje się na okładce. Muszę przyznać, że poszło mu to całkiem sprawnie, bo zaledwie po kilku minutach wrócił do mnie z uśmiechem zwycięzcy i oznajmił tonem znawcy, że to jelonek rogacz, zasypując mnie również ciekawostkami na jego temat. Już samo to świadczy bardzo dobrze o tej pozycji – zwykle woli czytać ze mną, a tu… no cóż… książeczka okazała się zbyt fascynująca, by od razu podzielić się nią ze mną. 

Na szczęście, gdy mój mały entomolog udał się do szkoły, udało mi się zarekwirować pozycję dla siebie. I wiecie co? Sama przepadłam w świecie chrząszczy, ich dziwacznych zwyczajach i – niekiedy zabawnych - tytułach. Autor, M.G. Leonard, opowiada o tych stworzeniach w sposób niezwykle interesujący, zrozumiał dla dziecka, poruszając również kwestie pracy badaczy chrząszczy. Dzięki tej książeczce poznałam imiona wielu robaków, które widywałam, ale ich nazwy nie znałam. Mam nadzieję na jakimś spacerze zaimponować mojemu chrześniakowi, choć podejrzewam, że już jest lepiej obeznany ode mnie… 

Książeczka pełna jest również fantastycznych ilustracji chrząszczy. Rysunki Carim Nahaboo wyglądają bardzo realistycznie, dzięki czemu Przewodnik… staje się pozycją jeszcze bardziej edukacyjną, wręcz naukową. Jestem przekonana, że każdy młody przyrodnik zakocha się w tej pozycji i chętnie będzie do niej wracał, nie tylko ze względu na treść, ale i szatę graficzną. To pozycja obowiązkowa dla każdego fascynata świata zwierząt. Polecamy z całego serca!

4 komentarze:

 1. Zapowiada sie ciekawa lsizka z ktorej mozna sie dowiedziec ciekosc

  OdpowiedzUsuń
 2. Świat owadów zawsze mnie fascynował. Ich różnorodność, możliwość adaptacji w każdych warunkach. Mieszkamy w lesie, żyjemy blisko natury. Takie lektury są ciekawe dla całej naszej rodziny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ojejku! Może ciężko w to uwierzyć, ale uwielbiam robactwo! Chętnie sięgnęłabym po tę pozycję dla siebie. Prezentuje się zjawiskowo!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak większość facetów jestem fanem robaków. Z chęcią kupię książke dla syna, bo mali faceci lubią robaki, a dobrze by znali ich nazwy - fajnie będzie mieć entomologa w domu.

  OdpowiedzUsuń