piątek, 3 maja 2019

Hart Caryl - "Dziewczynki mogą wszystko"


Autor: Hart Caryl
Tytuł: Dziewczynki mogą wszystko
Wydawnictwo: Amber
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 32
Ocena: 10/10

Opis:

Bestseller sprzedany do 10 krajów

Cudownie zabawna inspirująca rymowana książka dla każdej dziewczynki z wielkimi marzeniami. I dla rodziców, którzy ją w tym wspierają.

Dziewczynki są przeróżne.

Mogą być duże, małe, 

mieć różny kolor skóry, 

lecz wszystkie są wspaniałe. 

Dziewczynki mogą wszystko!

Cokolwiek chcą, to robią.

Więc jeśli TY nią jesteś,

tak samo jest i z Tobą!

Chcesz zdobywać górskie szczyty? Prowadzić wóz strażacki? Zostać premierem?
Dołącz do dziewczynek z tej książki i zobacz, jak niewiarygodne rzeczy robią każdego dnia – i przekonaj się, że i ty możesz zostać tym, kim chcesz, kiedy dorośniesz!

Ta książka łączy oryginalną formę artystyczną: feerię kolorów, piękne rymy, ciekawą opowieść z walorami edukacyjnymi.

Recenzja:

Dawniej zaczytywałam się w książkach, których akcja toczyła się w odległych nam czasach. I za każdym razem dochodziłam do wniosku, że chociaż nie miałabym nic przeciwko noszeniu falbaniastych sukienek, to jednak nie przetrwałabym tam nawet kilku godzin. Zdecydowanie cieszę się z tego, że teraz kobietom wolno już robić wszystko, czego tylko zapragną. Sama swego czasu chadzałam choćby na mecze, gdzie kultura wypowiedzi jest często dyskusyjna, za to poziom emocji to prawdziwe katharsis po całym tygodniu pracy. I swoją córkę wychowuję w tym samym duchu. Długo nie miała lalek, bo jej nie interesowały, nie ubieram jej na siłę w różowe ciuszki, choć i takie posiadamy, bo czasem Zosia chce je założyć. Osobiście wolę ją jednak w wersji moro ;) I przede wszystkim - zachowań dawniej "nieprzystojących" dziewczynkom nie traktuję jako niegrzecznych czy niepożądanych. Moje dziecię bawi się, jak chce, ubiera się, jak chce i widzę, że jest dzięki temu szczęśliwe. 

Dlatego bardzo się cieszę, że od jakiegoś czasu na rynku zaczęły pojawiać się publikacje tego rodzaju. Pokazują one, że dziewczynki wcale nie są słabszą płcią i mogą się realizować na każdej płaszczyźnie. To bardzo budujące i twórcze - dziecko, które nie jest ograniczane poprzez schematy, może realizować się w tym, co naprawdę lubi, a wychodzę z założenia, że tylko lubiąc to, co się robi, można robić to naprawdę dobrze. W tej publikacji nie brakuje na to zresztą przykładów.Tekstu jest stosunkowo niewiele, za to jest bardzo przyjemny w odbiorze - rymowany, wdzięczny i motywujący. Dodatkowo zachęca on do powtarzania niektórych wersów, co w przypadku nieśmiałych dzieci może pomóc w budowaniu poczucia własnej wartości.

Książka jest niesamowicie kolorowa i dobrze pomyślana. Tutaj wszystko do siebie pasuje, wywołując zaciekawienie dzięki pięknej szacie graficznej i treści, która naprawdę może zdziałać wiele dobrego. 

Już teraz czytamy "Dziewczynki mogą wszystko" z moją dwudziestomiesięczną córą, ale sądzę, że ta książka ma dość szerokie grono odbiorców. Jest dobra i dla młodszych dziewczynek, i dla ich starszych koleżanek. Zdecydowanie polecam!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Amber.

5 komentarzy:

 1. Cudowne przesłanie, bo nie powinno się traktować dzieci schematycznie i steorotypowo. Nasz syn może się bawić nawet lalkami jeśli ma ochotę. A dziewczynki nawet powinny się bawić samochodami, bo są bystre i nie powinno się ich ograniczać do zawodow typowo damskich.

  OdpowiedzUsuń
 2. Baedzo fajnie ze na rynku pojawiaja soe tez takie ksiazki szczerze nie przepadam za rozem i tym jak nie ktore mamy ubieraja tylko roz dziecko powinno ubierac sie takze w inne kolory by czulo sie dobrze a ciekawa ksiazka zacheca do czytania

  OdpowiedzUsuń
 3. Uważam, że ta książka to coś idealnego! Bardzo ważne by uświadamiać, że są różne zawody i różni ludzie. Kiedyś np. tramwajarz to był typowo męski zawód czy strażak a teraz? Pełno tramwajarek, kobiecych kierowców autobusów miejskich, taksówkarki a nawet strażaczki, ten podział na zawody męskie i damskie powoli odchodzi do lamusa, kobietom wolno już praktycznie wszystko. Tak samo jak nie lubię podziału na męskie/damskie filmy czy książki... Sama lubię dużo "męskich filmów" i wkurza mnie jak ktoś mówi mi, że to raczej męski film. Bardzo podoba mi się też fakt uświadamiania dziecku różnorodności kulturowo-społecznej, że są inne rasy itp.

  OdpowiedzUsuń
 4. O tej książeczce dużo słyszałam. Bardzo ważny temat. Sama, jak byłam dzieckiem, wolałam bawić się samochodzikami. Dawały więcej możliwości. Mam syna i córkę. Nie ograniczam ich. Często bawią autkami i laleczkami jednocześnie. Do tego domek dla lalek, tory samochodowe i figurki zwierząt. Zapowiada się ciekawa lektura.

  OdpowiedzUsuń
 5. Marta Aleksińska23 maja 2019 17:11

  Uważam że każda dziewczynka powinna dostać i zachować tę książkę, aby pamiętała że w życiu może robić i być kim chce. Moja córka już ją ma ;)

  OdpowiedzUsuń