wtorek, 4 czerwca 2019

Aaron Blabey - "Mops Klops"


Autor: Aaron Blabey
Tytuł: Mops Klops
Wydawnictwo: Amber
Rok wydania: 2019
Ocena: 8/10

Patronat Bajkowiru

Opis:

Tom 1 serii,
która podbiła świat.

Klops był zwyczajnym mopsem.
I powiem wam z przykrością:
był wielkim samolubem
owładniętym chciwością.

Prześmieszna opowieść o tym, jak uczyć się dzielić z innymi.
 Aaron Blabey – laureat prestiżowych nagród – jest kochany
przez dzieci i rodziców w 30 krajach. 

Recenzja:

Niechęć do dzielenia się zabawkami - temat aktualny jak świat długi i szeroki w każdym domu, w którym są dzieci. I nie chodzi o to, że wychowujemy samolubów. Po prostu przychodzi taki etap, kiedy dzieci jak mantrę powtarzają "To moje!". Zwykle to mija, niemniej aby przetrwać ten niełatwy dla całej rodziny czas, zwłaszcza gdy dziecię ma rodzeństwo, warto posiłkować się literaturą. Pozycji o takiej tematyce jest całkiem sporo, ale przyznam szczerze, że z taką jak "Mops Klops" spotykam się po raz pierwszy.

Jeśli liczycie bowiem na moralizującą opowiastkę na temat tego, że dzielenie się jest fajne, to... rozczarujecie się. Nie oznacza to jednak, że główny bohater nie zaczął się dzielić swoimi zabawkami z przyjacielem - owszem, zrobił to, ale droga do tego była kręta i dość bolesna. I sądzę, że takie humorystyczne przedstawienie tematu do wielu dzieci może dotrzeć nawet lepiej niż pełna patosu historia. Sama uśmiechałam się podczs lektury, bo jej treść była dla mnie sporym zaskoczeniem - ze względu na akcenty humorystyczne - pozytywnym.Tekstu nie jest dużo, ale jest rymowany, co najczęściej znajduje uznanie wśród dzieci. Warto zwrócić uwagę na samo wydanie książki, które jest bardzo efektowne. Duży format, gruba oprawa i naprawdę cudowne ilustracje sprawiają, że całość robi na czytelniku miłe dla oka i ucha wrażenie. Wcale nie dziwię się, że ta seria zyskała tak duże uznanie na świecie.

Podsumowując, "Mops Klops"to lekka, urocza, ale przede wszystkim zabawna historia, która pokazuje, że bycie samolubem może skończyć się niekoniecznie przyjemnie. To, że dzielenie się jest fajne, wynika z treści pośrednio. Polecam!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Amber.

3 komentarze:

 1. Ja jak tylko zobaczyłam okładkę to wiedziałam, że to będzie lekka książka z humorem. Ten mops Klops z okładki bardzo przyciąga! Treść ciekawa, bo są różne dzieci jedne pilnują zabawek jak oka w głowie inne umieją się dzielić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Marta Aleksińska7 czerwca 2019 14:30

  Okładka poprostu zachwyca! A temat bliski jest każdemu rodzicowi ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dużo dobrego czytałam o tej książce. Humor i nauka, lektura idealna.

  OdpowiedzUsuń