środa, 5 czerwca 2019

Wojciech Grajkowski - "Zęby"


Autor: Wojciech Grajkowski
Ilustracje: Wojciech Stachyra
Tytuł: Zęby
Wydawnictwo: Dwukropek
Rok wydania: 2019
Strony: 32
Ocena: 10/10
Wiek: 3+

Opis:

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o zębach, ale boicie się zapytać: skąd się te biorą zęby dlaczego dzieci nie mają zębów od urodzenia jak myć zęby i dlaczego to takie ważne poznajemy szczotkę i pastę dlaczego słodycze i bakterie są groźne dla naszych zębów jak wygląda pierwsza wizyta u dentysty dlaczego tracimy mleczne zęby wszystko o zębach stałych jak się leczy ubytki jak i dlaczego używamy nici kiedy potrzebny jest aparat i jak działa.

Recenzja:

Już na samym wstępie muszę napisać, ze ta książeczka jest naszym odkryciem. Od dawna już nie trafiliśmy na pozycję, która aż na tydzień zastąpiłaby opowiadania o Basi podczas wieczornych czytanek. O jednak Poli się to udało. A może bardziej udało się to jej zębom? Bo to właśnie historię zębów moja córka pokochała od pierwszego wejrzenia i o zębach właśnie czytamy ostatnio każdego wieczora.

Ta niewielka, kwadratowa pozycja jest tak naprawdę kompendium wiedzy na temat uzębienia. Mały ciekawski czytelnik znajdzie tu odpowiedź chyba na wszystkie swoje pytania – nie tylko te dotyczące higieny i bakterii robiących w zębach dziury, czy wypadania mleczaków, ale także skąd się biorą zęby, dlaczego maluszki wykładają wszystko do buzi, do czego służy nitka dentystyczna, jak wygląda budowa zęba, gdzie się podziewają korzenie mleczaków, co to właściwie jest to „borowanie” i, najbardziej popularne w naszym domu – dlaczego mama ma na ząbkach aparat?

W role przewodników bo zębowym świecie wcielają się dwaj przesympatyczni bohaterowie – Lusterko i Zgłębnik, co przy okazji genialnie ociepla wizerunek podstawowych narzędzi dentystycznych. Główną bohaterką jest natomiast Pola, córka dentystki, którą znamy od maleńkości do dorosłości i mamy szansę obserwować jak dba o swoje ząbki w różnym wieku i na różnych etapach rozwoju. Pola jest ciekawska i rozczochrana, Lusterko i Zgłębnik poszukują odpowiedzi na przeróżne pytania i są zupełnie niestraszni, fantastyczne, bajecznie kolorowe ilustracje zachęcają do zgłębiania tajemnic jamy ustnej, a sama książka jest prawdziwą kopalnią wiedzy. 


Tekstu jest całkiem sporo, ale chyba z powodu dopracowanych ilustracji wypełniających całe strony, jak i ze względu na ciekawy temat, zupełnie się tego nie odczuwa podczas czytania. 

Idealna propozycja dla małych ciekawskich i dla każdego malucha będącego na bakier z dbaniem o higienę jamy ustnej. Ładna, mądra i zabawna – taka lektura to sama przyjemność.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości Wydawnictwa Dwukropek.

4 komentarze:

 1. Bardzo ciekawa książka, może zachęci dziecko do mycia zębów i noszenia aparatu? Muszę ją wypróbować na moim siostrzeńcu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ależ fajna książeczka. I ilustracje super. Piękna pozycja dla najmłodszych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Marta Aleksińska7 czerwca 2019 14:34

  Jesteśmy właśnie przed wizytą adaptacyjną u dentysty, świetnie że zrecenzowałaś tę książkę, na pewno ją kupimy aby lepiej się do wizyty przygotować.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ważny temat. Moje dzieci nie mają problemu z myciem zębów. Wizyt u dentysty trochę się boją, chociaż nie potrzebują żadnej ingerencji i to jest tylko kontrola. Obserwując otoczenie myślę, że ta książka jest bardzo potrzebna.

  OdpowiedzUsuń