wtorek, 11 czerwca 2019

Irma Kalniņa - "Podano do stołu. Savoir-vivre dla dzieci"


Autor: Irma Kalniņa
Tytuł: Podano do stołu. Savoir-vivre dla dzieci
Wydawnictwo: Adamada
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 64
Ocena: 8/10

Opis:

Uroczysta kolacja w restauracji, niedzielne śniadanie z rodziną, obiad w szkolnej stołówce – nieważne, przy jakim stole się siedzi, zasady savoir-vivre’u obowiązują zawsze. Tylko dzieci nie zawsze o tym wiedzą. 

Żeby pomóc im zrozumieć, dlaczego myje się dłonie przed posiłkiem, nie trzyma łokci na blacie, a tylko niektóre potrawy je palcami, trzeba się wykazać nie lada cierpliwością albo… powierzyć to zadanie specjaliście. Irma Kalniņa zrozumiale i z wdziękiem opowiada o dobrych manierach przy stole, wyjaśnia, dlaczego są one ważne, i pokazuje, że mogą się przydać także w innych, niezwiązanych z jedzeniem sytuacjach. 

Irma Kalniņa jest uznaną międzynarodową ekspertką w dziedzinie komunikacji i etykiety biznesowej. Odebrane w dzieciństwie dobre wychowanie miało kluczowe znaczenie w dorosłym życiu autorki, dało jej poczucie swobody i pewności siebie w najróżniejszych sytuacjach – zarówno podczas rodzinnych obiadów, jak i na oficjalnych bankietach dyplomatycznych organizowanych w stolicach państw na całym świecie.

Recenzja:

Savoir-vivre to sztuka trudna nie tylko dla dzieci, ale także dla niejednego dorosłego. Sama otwarcie przyznaję, że nie orientuję się w tym wszystkim, co wypada, a co nie przy stole i robię to raczej intuicyjnie. Tak więc z przyjemnością i dużym zaciekawieniem sięgałam po książkę "Podano do stołu. Savoir-vivre dla dzieci", wiedząc, że lektura będzie kształcąca w pewnym stopniu także dla mnie.

I muszę przyznać, że temat przewodni tej publikacji na pewno nie został potraktowany po macoszemu. Autorka wyjaśnia, czym jest etykieta przy stole, jak ta kwestia była traktowana dawniej, nie brakuje też rad dotyczących najważniejszych kwestii savoir-vivre'u. Super, że dowiemy się z tej publikacji zarówno tego, jak nakryć do stołu, gdy to my podejmujemy gości, oraz jak zachować się w restauracji, gdy to my jesteśmy gośćmi. Jak wskazują powyższe przykłady, w publikacji poruszono rozmaite kwestie związane z tematem przewodnim - nie zabrakło ujęcia historycznego, bo też nie od zawsze przecież jadamy przy pomocy sztućców, ale jest też (przede wszystkim) cała masa porad i ciekawostek dotyczących tego, jakie reguły zachowania przys stole obowiązują obecnie. 

Publikacja jest dość obszerna - liczy ponad sześćdziesiąt stron, a na każdej z nich zawarto sporo tekstu, więc w moim odczuciu zakres wiedzy, jaki dzięki tej książce mogę przyswoić dzieci, jest naprawdę spory. Książka została opatrzona także kolorowymi ilustracjami, co doceniam, bo lektury dla dzieci starszych są nietety czasem traktowane w tej kwestii po macoszemu. Zupełnie jakby starsza pociecha nie potrzebowała bodźców wzrokowych, a jedynie skupiała się na tekście. Tutaj na szczęście jest wesoło i kolorowo, a więc tak, jak powinno być w literaturze dziecięcej.Podsumowując, książka "Podano do stołu. Savoir-vivre dla dzieci" została porządnie opracowana pod względem merytorycznym i wydana w miły dla oka sposób. Sądzę, że można z niej korzystać dwojako - albo czytać całą, jeśli ta tematyka dziecię interesuje, albo wybiórczo rozdziałami, gdy przed nami określone wydarzenie, np. uroczysta kolacja w domu czy wyjście do restauracji.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Adamada.

3 komentarze:

 1. Marta Aleksińska11 czerwca 2019 19:07

  Widzę że jest to pozycja dla starszych dzieci, ale z pewnością nie jeden dorosły powinien ją przeczytać ;) jestem pewna że sama mogłabym się dużo ciekawych rzeczy dowiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 2. To raczej nie jest książka dla małych dzieci, tylko trochę starszych. Choć muszę ze smutkiem przyznać, że niektórym dorosłym też by się przydała!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa pozycja. Świetny pomysł, aby taka książka powstała dla dzieci. Myślę, że niektórzy dorośli też mogliby się czegoś nauczyć.

  OdpowiedzUsuń