środa, 12 czerwca 2019

Katarzyna Kozłowska - "Feluś i Gucio wiedzą, jak się zachować"


Autor: Katarzyna Kozłowska
Tytuł: Feluś i Gucio wiedzą, jak się zachować
Ilustracje: Marianna Schoett
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 40
Ocena: 10/10
Wiek: 0-6 lata

Opis:


Feluś jest już przedszkolakiem. Nadszedł czas, żeby poznał  zasady dobrego wychowania. Dowie się, że w różnych sytuacjach, czy to w domu, czy w przedszkolu, należy zachować się w określony sposób. Dzięki temu, że pozna kodeks przedszkolaka, będzie wiedział, jak ładnie jeść przy stole, kiedy używać magicznych słów: "proszę", "przepraszam", "dziękuję", i jak zachować się w teatrze.
Kontynuacja książki "Feluś i Gucio idą do przedszkola".

Recenzja:

Pierwsza część, „Feluś i Gucio idą do przedszkola”, była u nas hitem i jedną z najlepszych książek dotyczących adaptacji w przedszkolu. Ten sukces miał spory wpływ na wygórowane oczekiwania względem drugiej części. Wymagania, które zostały spełnione!

„Feluś i Gucio wiedzą, jak się zachować” powiela uporządkowany schemat drugiej części – to zbiór scenek z życia codziennego przedszkolaka przybliżających sytuacje wymagające odpowiedniego zachowania, poprzedzony zbiorem rad dla rodziców. Znajdziemy tu zarówno te najbardziej podstawowe zdarzenia – dotyczące witania się, dziękowania i proszenia o pomoc, związane z emocjami – kłótnie z rówieśnikami, wspólna zabawa, czy poszanowanie cudzej własności, jak i związanie z niepewnością zupełnie nowych sytuacji – zachowanie w autobusie, czy w teatrze. Sympatyczni bohaterowie uczą również tolerancji dla odmienności – nie tylko tej związanej z wyglądem zewnętrznym, ale także postrzeganiem świata, czy przeżywaniem emocji. 

 


Poza krótkim opisem bogato ilustrowanej scenki (bo to właśnie ilustracje są tu głównym środkiem przekazu) dostosowanym do możliwości poznawczych dziecka i napisanym zrozumiałym dla maluszka jezykiem, każdą sytuację kończy otwarte pytanie zachęcające do dyskusji z dzieckiem. 

Świetnie wydana – duża, czytelna, całokartonowa z zaokrąglonym i rogami – świetnie ilustrowana i bardzo kolorowa książka dla najmłodszych, z której bohaterem bardzo łatwo identyfikować się dziecku. Przybliża podstawy stosownego zachowania w społeczeństwie, uczy empatii, życzliwości, tolerancji, szacunku do innych, odnajdywania się w przeróżnych życiowych sytuacjach i radzenia sobie z emocjami. Rozbudza chęć niesienia pomocy innym i poznawania różnorodności świata.

Moim zdaniem to pozycja obowiązkowa na półce malucha. Mądra, ładna, ciekawa i przemyślana. Taka książka to nie zakup. To inwestycja. 

Recenzja powstała dzięki uprzejmości Wydawnictwa Nasza Księgarnia.

3 komentarze:

 1. Fajna książka! kojarzy mi się z Puciem! Ma fajne obrazki i kolorystykę. Tematyka bardzo jest ważna i potrzebna od małego trzeba uczyć zasad dobrego wychowania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Marta Aleksińska12 czerwca 2019 13:52

  Cóż za fantastyczna informacja! Uwielbiamy Felusia, bardzo nam pomógł gdy rok temu przygotowywaliśmy się na te wielkie zmiany. Syn jest już dużym przedszkolakowi ;) ale Feluś nadal często u nas gości. Koniecznie musimy mieć drugą czesc!

  OdpowiedzUsuń
 3. Cenię książeczki, które pomagają przejść przez zmiany w życiu dziecka, które uczą. Chyba znalazłam prezent dla dzieci przyjaciół.

  OdpowiedzUsuń