środa, 24 lipca 2019

Anna Rudak, Anna Garbal - "Atlas Miast Polski"


Autor: Anna Rudak
Tytuł: Atlas Miast Polski
 Ilustracje: Anna Garbal
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 64
Wiek: 0-10 lat
Ocena: 9/10

Opis:

Zwiedzaj Polskę z tym ilustrowanym atlasem 30 miast z różnych regionów naszego kraju!

Poznaj słynnych ludzi, znane budynki, ośrodki kultury oraz miejsca przyjazne dzieciom dzięki szczegółowemu przewodnikowi, który zapewni wiele godzin dobrej zabawy zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Odwiedź z książką wszystkie miasta wojewódzkie, a także wybierz się do innych uroczych miejscowości. Niech ten album stanie się inspiracją do samodzielnego odkrywania pięknych zakątków Polski, również tych, które się w nim nie zmieściły!

Recenzja:

Tym, co przyciąga wzrok do „Atlasu Miast Polski” jest jego genialne wydanie – bardzo duży format, świetne kolory i rewelacyjna szata graficzna (ten pomysł ze znaczkami pocztowymi z każdego miasta na okładce i w spisie treści jest przefantastyczny!). Książka składa się z 30 rozkładówek – każda z nich poświęcona innemu miastu. Poza króciutkim opisem, dana miejscowość została przedstawiona za pomocą miniaturek atrakcji z podpisami. A wybór owych wspaniałości skomponowany został w taki sposób, aby zainteresować dzieci. Kiedy między muzeami narodowymi, sławnymi postaciami i pomnikami znajdują się lokalne przysmaki (to coś dla mnie!), najlepsze lodziarnie, pijalnie czekolady, aquaparki, parki trampolin, teatry lalek, instytucje organizujące warsztaty dla dzieci, ogrody zoologiczne, parki, dinozaury w różnych formach i muzea zabawek i zabawy, dziecko nie ma możliwości nudzić się podczas rodzinnej wyprawy. Najłatwiej wypowiedzieć mi się na temat miasta, które znam, opisując cały atlas posłużę się więc przykładem mojego kochanego Gdańska. Przede wszystkim nie da się ukryć, że szczególną uwagę poświęcono architekturze i to ona zdecydowanie dominuje wśród ilustracji. Na pewno jest to pomocne w samym zwiedzaniu – to właśnie zabudowania pomagają nam orientować się w przestrzeni – ale osobiście wolałabym, żeby przy wspominaniu „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga znajdowała się miniaturka obrazu, nie wyłącznie gmachu muzeum, który, choć oczywiście imponujący, nie ma w tym przypadku wielkiego znaczenia. Co ciekawe, w Krakowie, Cecylia Gallerani dostąpiła tego zaszczytu i jej portret dominuje nad budynkiem muzeum. W opisie Gdańska, czy Malborka zabrakło mi również bursztynu (!), choć występuje Muzeum Bursztynu, znów przedstawione jako zabytkowy gmach Katowni. No i nie ma mojego ukochanego kościoła św. Jana, ale to jestem w stanie wybaczyć – to unikatowe miejsce wciąż jest jeszcze mało znane. 

Niemniej jednak książka jest warta uwagi, wręcz obowiązkowa na półce małego podróżnika. Koncentracja autorki na potrzebach dziecka będzie nieocenioną pomocą w planowaniu rodzinnego wyjazdu. Wzbudzi w maluchu ciekawość świata i chęć odkrywania, a także pozwoli odkryć i trafić do wielu miejsc i atrakcji, których sami byśmy nie wyszperali i, być może, przegapili je mijając nieświadomie. 

Recenzja powstała dzięki uprzejmości Wydawnictwa Nasza Księgarnia. 

5 komentarzy:

 1. Wyjazd przed nami. Podobają mi się tego typu przewodniki, w których uwzględnia się atrakcje dla dzieci. Ten atlas to wspaniały pomysł na wakacyjny przewodnik.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za recenzję :)
  Jak tak dalej pójdzie, to przez tego bloga pójdę z torbami :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem zachwycona formą tej książki! Okładka śliczna aż mi się klasery ze znaczkami przypomniały! Co do środka to same smaczki! Mapa Polski, zaznaczone główne miasta wojewódzkie, super pomysł na naukę geografii Polski. Zaznaczone atrakcje, które zainteresują nie tylko dzieci: pijalnie czekolady, lodziarnie, dinozaury, najważniejsze muzea. Grafika bardzo mi się podoba, można pobawić się z dzieckiem w poszukiwanie rzeczy na kartkach książki. Ekstra! Muszę zdobyć dla siostrzeńców!

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejna książka do listy! Coś wspaniałego, piękna kolorowa, pełna wiedzy i co najważniejsze jest nasz Toruń ;) jestem bardzo ciekawa czy znam wszystkie atrakcje naszego pięknego miasta ;) Wraz z mężem uwielbiamy podróżować i zawsze staramy się aby dla dzieci również było to ciekawe więc będzie to fantastyczna pomoc. Jedynie tak duży format uniemożliwi zabranie książki że sobą na wycieczkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Marta Aleksińska26 lipca 2019 12:42

  Kolejna książka do listy! Coś wspaniałego, piękna kolorowa, pełna wiedzy i co najważniejsze jest nasz Toruń ;) jestem bardzo ciekawa czy znam wszystkie atrakcje naszego pięknego miasta ;) Wraz z mężem uwielbiamy podróżować i zawsze staramy się aby dla dzieci również było to ciekawe więc będzie to fantastyczna pomoc. Jedynie tak duży format uniemożliwi zabranie książki że sobą na wycieczkę.

  OdpowiedzUsuń