sobota, 6 lipca 2019

Niezwykłe przygody Maszy i Niedźwiedzia

Tytuł: Niezwykłe przygody Maszy i Niedźwiedzia
Podtytuł: Królewskie zwyczaje
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 24
Ocena: 8/10
Wiek: 3-7 lat

Opis:

Masza nigdy się nie nudzi – ma przecież tysiąc pomysłów na minutę, a wokół siebie przyjaciół, których w każdej chwili może wciągnąć do zabawy. Ale tym razem nie czas na psoty. Sprawa jest najwyższej wagi, bo oto w lesie zjawił się prawdziwy król! Dziewczynka ma jednak własne zdanie na temat królewskich przywilejów i chętnie sama ich posmakuje… 

Co z tego wyniknie? Kapitalna historia i porywające zadania z naklejkami, a do tego prześliczna figurka Maszy - to wszystko czeka na ciebie w tej książce!

Recenzja:

Masza i Niedźwiedź to bohaterowie, których przygody od dawna rozśmieszają dzieci. Ta zadziorna dziewczynka zyskała sobie wielu fanów, dzięki swojej oryginalnej charakteryzacji. Jej wizerunek pojawia się na wielu przedmiotach i ubraniach, a także książeczkach. Ostatnio mieliśmy okazję spędzić czas z Niezwykłymi przygodami Maszy i Niedźwiedzia oraz z dołączoną do tego wydania figurką przedstawiającą tę bohaterkę. Moja bratanica uwielbia Maszę, więc była zachwycona nią od pierwszego wejrzenia. Poza tym, książeczka zawiera naklejki i ciekawe zadania do rozwiązania. Czy warto zatem nabyć tę publikację od wydawnictwa Egmont traktującą o przygodach Maszy i Niedźwiedzia? Z pewnością dzieci, które lubią tę zwariowaną parę będą zachwycone takim prezentem i z chęcią spędzą z nią swój wolny czas. Przy okazji będą mogły poznać także królewskie zwyczaje i wyciągnąć pewne wnioski na podstawie zachowania Maszy przedstawionego w opowieści umieszczonej na kartkach tej krótkiej książki.


Zacznę od tego, że moja bratanica należy do dziewczynek, którym trudno jest skupić uwagę na czytanym tekście. Najczęściej sama opowiada historie patrząc na obrazki. No cóż, nie wszystkie dzieci przepadają za słuchaniem, jak dorośli czytają. Jednak wcale mnie to nie zniechęca i ciągle jej podrzucam jakieś moim zdaniem warte uwagi książeczki. Ta wydała mi się dla niej idealna, ponieważ oprócz fabuły zawiera zadania i system nagradzania za ich wykonanie za pomocą przyklejania naklejek – a ona to uwielbia. Zawsze staram się wybierać dla niej książki nietypowe, które mogłyby ją zainteresować. Opowieść, zadania, naklejki i figurka to zestaw, któremu trudno się oprzeć a do tego ulubiona bohaterka – niemal gwarantuje zadowolenie dziecka. Oczywiście najpierw przetestowana została figurka a później zapoznaliśmy się z wnętrzem książki. Wrażenia dotyczące „sztucznej” Maszy opiszę troszkę dalej. Teraz skupmy się na tym, co oferuje sam środek tej publikacji. Nie dajmy się zwieść małej liczbie stron, gdyż w zupełności tyle wystarczy, by dostarczyć dziecku wiedzy, rozrywki, zabawy i radości.


Książka zawiera ciekawą opowieść, która jest przeplatana różnego rodzaju zadaniami, za które wykonanie dziecku przyznawana jest nagroda w postaci naklejki. Historia okazała się zabawna a ćwiczenia ćwiczące spostrzegawczość i umiejętność liczenia wzbudzają ciekawość. Poziom trudności nie jest zbyt wysoki, znajdziemy tu między innymi zadania polegające na znajdowaniu różnic, dopasowywaniu cieniów, uzupełnianiu schematów, wędrówce po labiryncie do wyznaczonego celu – co często dzieci uwielbiają wykonywać. Pomimo małej liczby stron ta książeczka to świetny sposobów na rozrywkę i pozbycie się nudy, który docenią nie tylko fani głównej bohaterki, ale każda pociecha lubiąca rozwiązywanie zadań i zabawę z tekstem. Kolorowe strony zachęcają do odkrywania ich tajemnic i zapełnienia stron dołączonymi do wydania naklejkami.


Fabuła opowieści też jest godna pochwały. Otóż, Lew przyjeżdża w odwiedziny do Niedźwiedzia i aby mieć chwilę wytchnienia od natrętnej Maszy – mianuje ją królową. Dziewczynka przejęta nową rolą zaczyna.... dręczyć swoich podanych. Opowieść jest zabawna a Masza pomimo swojego irytującego zachowania zyskuje sympatię i uwagę słuchaczy. Poza tym, ta historia niesie ze sobą przesłanie dotyczące sposobu postępowania osoby posiadającej władzą względem innych. Bohaterka zrozumiała, że należy z szacunkiem traktować swoich poddanych. Z pomocą tego opowiadania można wytłumaczyć dzieciom, iż jeśli ktoś posiada mniej to ma takie same prawa i trzeba go traktować po przyjacielsku.


Książkę wykonana została w formacie A4. Tekstura papieru zapewnia łatwość w pisaniu po niej długopisem, czy też ołówkiem. Naklejki jak zwykle pełnią kluczową rolę w rozwiązywaniu zadań i systemie nagradzania. Na końcu znajdziemy odpowiedzi w celu weryfikacji pracy dziecka, które może nawet sprawdzić się samo. Ponadto, wyznaczono miejsce na podpis na pierwszej stronie. Figurka została zapakowana w sposób nieutrudniający jej wydostanie. Jest ona przyjemnym dodatkiem i spisuje się znakomicie podczas różnych zabaw. Mamy tylko problem z jej ustawianiem w pionie, gdyż główka Maszy jest dość duża, ale oczywiście da się to zrobić. Poza tym wyraz jej twarzy rekompensuje wszystko, nieprawdaż?


Niezwykłe przygody Maszy i Niedźwiedzia to połączenie opowieści z zadaniami, które sprawdza się znakomicie zachęcając dziecko do słuchania i aktywności umysłowej. Ćwiczenia trenują liczenie i spostrzegawczość. Polecam nie tylko fanom tych bohaterów, ale wszystkim dzieciom lubiącym zabawne historie i różnego rodzaju łamigłówki.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont.

4 komentarze:

 1. Dla mojego synka, zadania jeszcze byłyby chyba trochę za trudne,jednak pooglądać obrazki i poczytać można zawsze ;) Za to bratanica byłaby przeszczęśliwa, tym bardziej, że jest wielką fanką tej małej psotnicy ... niestety czasami próbuje ją naśladować, ale się wtedy dzieje ...

  OdpowiedzUsuń
 2. Podoba mi się przesłanie płynące z tej książeczki, że wszystkich należy traktować z szacunkiem i po równo, zwracanie na to uwagi jest bardzo ważne. A figurka Maszy przezabawna jest:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Marta Aleksińska8 lipca 2019 01:58

  Ja prawdę mówiąc nie do końca rozumiem fenomen tej bajki, ale mój trzylatek uwielbia ją, a o gustach się nie dyskutuje ;) natomiast forma książeczki bardzo mi się podoba, idealnie wpisuje się w nurt aktywnego czytania. A że dzieci kochają naklejki wróżę jej sukces.

  OdpowiedzUsuń
 4. Masza bawi dorosłych i dzieci. Idealna bohaterka, która zachęci do aktywnego czytania.

  OdpowiedzUsuń