wtorek, 30 lipca 2019

Ruth Spiro - "Energia odnawialna! Bobas odkrywa naukę"


Autor: Ruth Spiro
Tytuł: Energia odnawialna! Bobas odkrywa naukę
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 10
Ocena: 10/10

Opis:

Od najmłodszych lat czytamy dzieciom książeczki o kotkach, jabłuszkach, pociągach. Dlaczego nie mielibyśmy im czytać o… energii odnawialnej? W końcu to jedno z kluczowych pojęć współczesnego świata. 

„Dzidziuś kocha odnawialne źródła energii, ponieważ kocha naszą planetę”. 

„Energia odnawialna! Bobas odkrywa naukę. Akademia mądrego dziecka” to książeczka edukacyjna, która w najprostszych słowach i pojęciach z otoczenia bobasa tłumaczy, czym jest energia odnawialna i dlaczego jest tak ważna. 

„Energia odnawialna! Bobas odkrywa naukę. Akademia mądrego dziecka” to idealna propozycja na pierwszy naukowy tytuł na półce ciekawskiego bobasa. 

Książka „Energia odnawialna! Bobas odkrywa naukę. Akademia mądrego dziecka” wpisuje się w nurt edukacji STEM. STEM to obecnie jeden z najbardziej innowacyjnych i cenionych konceptów edukacyjnych na świecie. Koncepcja STEM łączy cztery dyscypliny: 
- nauki przyrodnicze (science) 
- technologię (technology) 
- inżynierię (engineering) 
- matematykę (math) 

Koncept STEM ma na celu zwiększenie udziału tych dyscyplin w edukacji dzieci, aby wzmocnić ich kompetencje z zakresu nauk ścisłych i technicznych. 

Cykl Egmontu „Bobas odkrywa naukę” pomaga wprowadzać zalążki edukacji STEM już na etapie pierwszych miesięcy i lat dziecka. Polecamy.

Recenzja:

Zwykle staram się nowości rynkowe poddawać szczegółowej selekcji i wybierać do recenzji jedynie te pozycje, które niemal na pewno przypadną mi i/lub córze do gustu. Szkoda czasu na coś, co już na starcie nie zapowiada się na lekturę dla nas. Za bardzo zresztą szanuję pracę autora, by mieszać z błotem jego twórczość, jeśli od początku wiedziałam, że nie stanowię grupy docelowej publikacji. Istnieje jednak szczególnie "niebezpieczna" grupa książek, którym trudno się oprzeć. To te, do których stosunek ma się sceptyczny, ale ciekawość zwycięża. Tutaj najczęściej spotykam się u siebie z systemem zero-jedynkowym - albo coś mnie zachwyca, albo nie podoba kompletnie. Podobnie było z serią "Bobas odkrywa naukę". Na szczęście i w tym przypadku ciekawość zwyciężyła, dzięki czemu trafiłyśmy na wspaniałe książeczki o nietypowej jak dla malucha tematyce!

Energia odnawialna to w dzisiejszych realiach temat bardzo na czasie. Im lepiej wykształcimy kolejne pokolenia w tej materii, tym lepiej i dla naszej planety, i dla całej ludzkości. Ale żeby od razu malucha? Na dziesięciu kartonowych stronach? Myślę, że niektórzy z was w tym momencie mogą podzielać moje wątpliwości. Tymczasem okazało się, że można o trudnych tematach prostymi słowami, krótkimi zdaniami, a jednak merytorycznie. Oczywiście na poziomie dostosowanym do możliwości najmłodszych czytelników. W tej krótkiej książeczce znajdziemy informacje o tym, czym jest energia odnawialna, jakie są jej rodzaje i dlaczego to takie ważne, by świat zmierzał w jej kierunku - wszystko w pigułce, zrozumiałym językiem i w barwnych ilustracjach.No właśnie - ilustracje. To bardzo mocna strona tej serii. Są one traktowane nawet nie na równi z tekstem, w moim odczuciu potraktowano je jako priorytet, co biorąc pod uwagę wiek grupy docelowej, było świetnym posunięciem. Tak więc te niewielkie gabarytowo książeczki, choć posiadają na stroich stronach jedynie kilka-kilkanaście zdań, to w połączeniu z dobrze wkomponowanym obrazem tworzą zgrabną i treściwą całość. Seria zdecydowanie warta polecenia, u nas od kilku dni hit!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont.

4 komentarze:

 1. Ilustracje wyglądają zachęcająco. Opis jak zawsze rzeczowy. Poszukam i zakupię :) Mam nadzieję, że synkowi się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo podoba mi się to, że obrazki są konkretne i do tego krótki ale wyjaśniający tekst. Przydatna książka, zwłaszcza, że wiatraki, wały przeciwpowodziowe czy słońce dziecko widzi i czasem pyta co to?

  OdpowiedzUsuń
 3. Marta Aleksińska31 lipca 2019 18:47

  Zastanawiałam się nad tą książeczką dla mojego rocznika i wiem już że ją kupię ;) przekonałaś mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

  OdpowiedzUsuń