poniedziałek, 21 października 2019

Grażyna Nowak-Balcer - "Książkożercy. Kolega z okna. Poziom A"


Autor: Grażyna Nowak-Balcer
Ilustracje: Anna Simeone
Tytuł: Książkożercy. Kolega z okna. Poziom A
Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 13.03.2019
Liczba stron: 24
Ocena: 8/10

Opis: 

Książkożercy to seria książeczek przygotowanych z myślą o dzieciach, które wkraczają w świat liter, słów i zdań. TRZY POZIOMY dostosowane do umiejętności dziecka. OPIEKA MERYTORYCZNA dydaktyka i językoznawcy z Uniwersytetu Warszawskiego. CIEKAWE HISTORIE bez nudy.

Zuza uwielbia obserwować ptaki, zwłaszcza swojego ulubieńca - gila. Pewnego dnia ptaszek ucieka jednak z okna, wystraszony hałasem. Czy dziewczynce uda się nakłonić skrzydlatego przyjaciela do powrotu?

Recenzja:

Początki samodzielnego czytania bywają niełatwym wyzwaniem dla dzieci spragnionych harców na podwórku, którym nie w głowach jeszcze nauka literek i głosek. Jednakże każdy rodzic i jego pociechy będą w końcu musieli zmierzyć się z tym etapem i mu podołać. Jednym przychodzi to łatwo, innym - odwrotnie - wydaje się, że odczytanie chociażby najprostszego wyrazu jest niemożliwe... W żadnym wypadku nie można się poddać. Warto także korzystać z różnorodnych pomocy i przede wszystkim dużo ćwiczyć. Niewątpliwie ułatwieniem w nauce są serie wydawnicze stworzone z myślą o początkujących czytelnikach. Chociaż ja i mój syn największe trudności mamy za sobą to nie możemy przystopować i ciągle doskonalimy jego umiejętność czytania. Tym razem postanowiłam podsunąć mu książeczkę Książkożercy. Kolega z okna. Poziom A. Jako, że trudność odczytania zawartego w niej tekstu jest na najniższym poziomie, szybko poznał całą tę historię. Co zatem daje przygoda z tą opowieścią? Dziecko przekona się, jak wiele możliwości da mu samodzielne czytanie. Trzeba będzie go tylko wpuścić "na głęboką wodę" i stale przypominać o zaletach tej umiejętności. Być może w przyszłości stanie się ona jego pasją.


Nie każdy maluch ma ochotę na czytanie. Ważny jest zatem sposób wydania danej książki, dołączone do niej dodatki, a przede wszystkim jej fabuła. Interesująca historyjka, którą dziecko ma okazje samemu przeczytać pobudza jego wyobraźnię a przede wszystkim zachęca do dalszego odczytywania sylab, wyrazów a w końcu - pełnych zdań. Krótki opis, z którym go zapoznamy może zaintrygować i sprawić, że nauka czytania z przykrego obowiązku stanie się niesamowitą przygodą! Bo my - dorośli już wiemy, że tak właśnie jest. Niestety czasami nie tak łatwo przekonać o tym malucha. Oby każdemu się to udało.

W opowieści z poziomu A, zatytułowanej Kolega z okna poznajemy Zuzę, która uwielbia obserwować ptaki. Wraz z odczytywaniem kolejnych zdań dowiemy się, jaki sposób znalazła, by zwabić je do przebywania blisko swojego pokoju. Te nieskomplikowane wyrażenia mogą spróbować odczytać wszystkie dzieci, które niedawno weszły w świat liter i wyrazów. Nietrudno będzie zrozumieć im ich sens. Poza takim znacznym ułatwieniem dla naszych uczniów, ta króciutka historia jest niezwykle ciekawa i pomysłowa. Autorka pokazuje, jak niewiele trzeba, by poczuć radość i pielęgnować w sobie swoje zainteresowania. Taka czytanka sprawia, że robi się ciepło na sercu a uśmiech mimowolnie pojawia się na dziecięcej twarzy. Czy każda mama zachowałaby się podobnie, widząc co dziecko zrobiło z oknem? Mam nadzieję, że tak. Czasami dorośli także muszą popuścić wodze fantazji i po prostu zaszaleć. Zwłaszcza jeśli takie zachowanie może przynieść same korzyści.


Książeczka jest cienka i nie zawiera zbyt dużo treści, dlatego nie powinna przerazić nawet najbardziej niechętnego ucznia do samodzielnego jej przeczytania. Okładka ze skrzydełkami jest solidnie wykonana. Cała seria składa się z trzech poziomów przystosowanych do określonych umiejętności i wymagań względem dzieci w zakresie nauki czytania. Z chęcią poznamy książki z poziomu B i C. Poziom A mamy już za sobą, chociaż Kolega z okna to nie jedyny jego tytuł. Barwne ilustracje tej książeczki cieszą oko, są duże i wyraźne. Na końcu publikacji znajdują się pytania do tekstu, co zachęca dziecko do samodzielnej interpretacji treści, analizy i rozwijania umiejętności czytania ze zrozumieniem. Nie wystarczy tylko przeczytać, ale trzeba zrozumieć sens tych zdań. I ta ważna kwestia nie została tutaj pominięta. Mam też bardzo dobrą wiadomość dla wszystkich fanów naklejek - znajdziecie je w tej książeczce. To niezwykle miła niespodzianka, nieprawdaż? Sądzę tak, gdyż moja bratanica uwielbia wszelkie książki z takimi dodatkami i zawsze zwraca na nie uwagę podczas ich wyboru.Książkożercy. Kolega z okna. Poziom A to bardzo ciekawa opowieść do pierwszych prób samodzielnego czytania przez dzieci rozpoczynające przygodę ze światem, liter, głosek, wyrazów i pełnych zdań. Prosty tekst, ciekawa historia, piękne ilustracje i prezent w postaci naklejek gwarantują miło spędzony czas przy tej lekturze. Warto czytać i warto korzystać z tak pomysłowych pomocy. 

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Wilga.

2 komentarze:

  1. Ilustracje są śliczne. Ważne aby książka zachęcała dziecko do samodzielnego czytania i myślę że tej pozycji się udało. Warto zapamiętać

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa książka ale nie wiem czy mój siostrzeniec jest na etapie by mógł powoli sam czytać, poszczególne litery zna, sęk w tym, że uwielbia słuchać, a jak ktoś się pomyli i źle przeczyta to lubi poprawiać. Za jakiś czas się na pewno przyda ;)

    OdpowiedzUsuń