poniedziałek, 21 października 2019

Max Brallier, Douglas Holgate - "Ostatnie dzieciaki na ziemi", tom 3 i 4

Autor: Max Brallier 
Ilustracje: Douglas Holgate 
Tytuły: Ostatnie dzieciaki na Ziemi i Król Koszmarów, Ostatnie dzieciaki na Ziemi i coś kosmicznego 
Wydawnictwo: Jaguar 
Rok wydania: 2019 
Liczba stron: 264+272 
Ocena: 7/10 

Opis: 

Tom 3: Trzecia część cyklu zaczyna się od znalezienia radia. Jack i jego przyjaciele słyszą transmisję radiową i głosy innych ludzi ocalałych z Apokalipsy Potworów. Nabierają nadziei na znalezienie swoich rodzin – wszyscy oprócz Jacka. Jest sierotą i nie ma rodziny, do której mógłby wrócić. 
Chłopiec postanawia udowodnić swoim przyjaciołom, że fajnie jest tak, jak jest – ostatnie dzieciaki mają swobodę robienia tego, co chcą i kiedy chcą, mogą jeść niezdrowe jedzenie, chodzić późno spać i mają najfajniejszy na świecie domek na drzewie. Jack wpada na pomysł super atrakcji, która przekona przyjaciół, żeby się nie rozdzielali, żeby nie szukali innych ocalonych, tylko zostali z nim. Cała czwórka przedostaje się więc na grzbiecie olbrzymiego dobrego potwora do otoczonego przez zombie wspaniałego wesołego miasteczka, w którym świetnie się bawią. 
Pojawia się jednak Król Koszmarów, skrzydlaty potwór, który już wcześniej ścigał Jacka, i który ma zdolność wnikania do jego umysłu i pokazywania mu wizji na temat przyszłości – a niektóre z nich są straszne. Potwór niszczy radio i porywa Jacka – a to jeszcze nie są najgorsze wydarzenia, w których przyjdzie uczestniczyć ostatnim dzieciakom na Ziemi. Reżżóch, straszliwy Niszczyciel Światów, nie zrezygnował wcale z przedostania się z innego wymiaru do ich rzeczywistości… 

Tom 4: W czwartej części „Ostatnich dzieciaków na Ziemi” Maxa Bralliera i Douglasa Holgate’a, dzielny i zwariowany bohater Jack Sullivan i jego przyjaciele znów walczą ze złem. Nieoczekiwanie, ich przeciwnikiem staje się… inny człowiek! Tym razem akcja rozgrywa się w środku zimy i wszędzie leży głęboki śnieg. Dobre potwory boją się śniegu i lodu, a dzieci nie mają najlepszych ubrań na zimę, ale pomimo tego starają się pokazać dobrym potworom, jak fajnie można się bawić na śniegu i jakie piękne jest Boże Narodzenie. 
Jednak zabawa w wielką wojnę na śnieżki zostaje brutalnie przerwana, kiedy ktoś kradnie broń Jacka, Tasak Louisvilski – czyli rozłupany kij baseballowy. Złodziejką jest kobieta o imieniu Evie, która jeździ na jednorękim potworze o imieniu Meathook. Okazuje się, że Evie próbuje przywołać Ghazta, strasznego szczura-potwora, generała zombiaków. 
Kiedy dzieciaki prawie już znajdują Evie i Tasak, dowiadują się, że kradzież broni jest tylko częścią mrocznego planu przejęcia świata. I okazuje się, że jedynym sposobem, w jaki przyjaciele mogą pokonać Ghazta, jest zniszczenie Tasaka. Czy wydarzy się bożonarodzeniowy cud? Czy uda im się uratować świat? 

Recenzja: 

Ach! Pierwsze dwa tomy Ostatnich dzieciaków na Ziemi skradły moje serce. Choć tło powieści nie należy do najszczęśliwszych (wszak na świecie panuje swoista apokalipsa i fabuła niepozbawiona jest potworności), w lekturze nie brakuje humoru oraz trzymającej w napięciu akcji! Kolejne części przywitałam w swoich progach z radością i zaczytałam się w nich całkowicie! 

O fabule mówić za wiele nie zamierzam – uważam, że wystarczająco wiele zdradzają opisy książek zamieszczone powyżej, ale o kilku aspektach wspomnieć należy. Narratorem historii oczywiście nadal jest Jack, towarzyszymy też tym samym postaciom – Quintowi z zamiłowaniem do nauki, łobuzowi Dirkowi, wysportowanej June oraz – naturalnie – wspomnianemu Jackowi. Uwielbiam sposób opowiadania wydarzeń przez niego, jest pełen dowcipu oraz nawiązań do popkultury (m.in. Avangersów, The Legend Of Zelda, Super Mario Kart). W czwartm tomie nie zabrakło również świątecznego motywu! Łatwo się z postaciami tutaj zaprzyjaźnić, są takie prawdziwe, a przez to w historię można się wkręcić również emocjonalnie… 


A emocji w tych tomach nie brakuje – wszak bohaterowie słyszą w radiu ludzki głos! I o ile dla przyjaciół Jacka to wesoła nowina, tak dla niego samego nie najlepiej – oni być może wrócą do rodzin, ale on… nie ma do kogo wracać – wszak jest sierotą. Pragnie zatrzymać towarzyszy dla siebie, ponieważ obecnie – mimo apokalipsy – przeżywał najszczęśliwszy czas w życiu. To trudny czas dla Jacka, ale przyjaźń… to przyjaźń, prawda? 

Max Brailler po raz wykazuje się również niesztampowymi pomysłami – zarówno fabularnymi, jak i kreacjami potworów. Bohaterowie mierzą się między innymi z tytułowym Królem Koszmarem, który zsyła na bohatera nęcące wizje oraz Złomrakenem. Czekają na nich również nowe przygody, wrogowie oraz… przyjemności. 

Humor, emocje, akcja, nutka grozy – w tych książkach jest wszystko, co sobie może wymarzyć młody, żądny przygód czytelnik. W Ostatnich dzieciakach na Ziemi znajdzie również wiele wartościowych lekcji, niezbędnych dla kształtowania się młodego człowieka. I jeszcze te ilustracje, które nie tylko nawiązują do treści, ale są i częścią historii. Z powodzeniem można powiedzieć, że cykl ten to książkowo-komiksowy majstersztyk! 


Zarówno Ostatnie dzieciaki na Ziemi i Król Koszmarów, jak i Ostatnie dzieciaki na Ziemi i coś kosmicznego to godne kontynuacje poprzednich tomów, choć – nie będę ukrywać – dwie pierwsze części zrobiły na mnie większe wrażenie. Choć pomysłów autorowi nie brakuje, tak są one tutaj mniej zaskakujące, ale to nie znaczy, że są złe. Jeśli jesteście miłośnikami przygód, gier i komiksów – te książki skradną Wasze serce! Nie mogę doczekać się kolejnego tomu! Polecam z całego serducha! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz