niedziela, 24 listopada 2019

Cerrie Burnell - "Hania i Szkarłatna Parasolka"

Autor: Cerrie Burnell 
Tytuł: Hania i Szkarłatna Parasolka
Wydawnictwo: Amber 
Data wydania: 24 października 2019 
Liczba stron: 128 
Ocena: 7/10 
Patronat Bajkowiru 

Opis: 

Hania mieszka w Chmurnym Mieście z ciocią-babcią Sassy i ukochanym kotem Północkiem. Kiedy Północek znika w niewyjaśnionych okolicznościach, a wraz z nim wszystkie koty z okolicy, Hania przekonuje się, że tylko jej czarodziejska Szkarłatna Parasolka pozwoli jej go odszukać…

Recenzja: 

Wszystkie dzieci lubią nietuzinkowe przygody i rozwiązywanie tajemnic, a przynajmniej do takiego dochodzę wniosku, obserwując moich podopiecznych. Po przeczytaniu z nimi Hani i Szkarłatnej Parasolki dochodzę do wniosku, że muszę dopisać do tej listy… koty. Wszystko to za sprawą Północka, ukochanego zwierzątka głównej bohaterki opowiastki, na którego poszukiwania w tej książeczce wyruszamy. 

Była sobie raz dziewczynka, która miała na imię Hania. Miała niezwykły dar. Słyszała piosenki na wietrze, rytm wśród deszczu i nadzieję w uderzeniach motylich skrzydeł. (…) 

W książeczce Cerrie Burnell można zakochać się już od pierwszych stron. Opowieść napisana jest pięknym językiem, lekkim i poetyckim zarazem, który niesamowicie działa na wyobraźnię czytelnika. Tutaj nawet deszcz ma w sobie coś z magii – jest niezwykle wieloraki, a każdy jego rodzaj nosi inną nazwę – np. lekka mżawka zwana jest Letnią Rosą, a jednostajny, miarowy jak bicie ludzkiego serca deszcz to Bicie Serca. Wspaniałe, prawda? 


I innych cud w tej powieści nie brakuje. Bohaterowie są równie różnorodni, jak opady atmosferyczne. W poszukiwaniu kotów (wszak nie tylko Północek zaginął!) pomaga jej plejada ciekawych bohaterów – m.in. młody poeta oraz słabowidzący chłopiec z wilczycą! Takiej zgrai nic nie jest stanąć na przeszkodzie! 

W treści powieści Hania i Szkarłatna Parasolka kryje się również nieco nawiązań do innych bajek – tutaj mamy m.in. muzykę, za którą legną koty. Brzmi znajomo, prawda? Znanym motywem jest również porwanie przez parasolkę, bo to właśnie ten przedmiot porywa i prowadzi Hanię ku przygodzie. Są one bardzo umiejętnie wplecione, humorystycznie i oryginalnie. Wspaniałe są także ilustracje w książeczce – mimo tego, że są czarno-białe, przepełnione są pozytywną energią! I jeszcze Północek przed każdym rozdziałem – ależ on jest uroczy! 

Hania i Szkarłatna Parasolka to barwna i magiczna opowieść, obok której nie można przejść obojętnie. To historia przyjaźni, pasji, magii oraz kociaków. Jestem przekonana, że każde dziecko zatraci się w przygodzie z Hanią, a duża czcionka umożliwia przeżycie tych wojaży także dla maluchów, które dopiero rozpoczynają przygodę z czytaniem. Polecam z całego serducha!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz