sobota, 14 marca 2020

Akademia Mądrego Dziecka. Pierwsza gra - "Zwierzątka"

Autor: Stefan Kołecki
Ilustracje: Marzenna Dobrowolska
Tytuł: Pierwsza gra. Zwierzątka 
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 12.o2.2020
Liczba graczy: 2-4 
Ocena: 8/10
Wiek: 2+

Opis: 

Gra oparta jest na bestsellerowej serii książek dla dzieci Akademia Mądrego Dziecka. Wspomaga rozwój intelektualny i poznawczy u dzieci. Mogą w nią grać już dwuletnie dzieci.

Gra ma na celu:
- naukę nazw kolorów,
- naukę nazw zwierzątek,
- naukę kształtów poprzez mowę i dotyk,
- ćwiczenie zmysłu dotyku,
- ćwiczenie mięśni dłoni i palców (chwytanie),
- rozwijanie interakcji społecznych.

Recenzja:

W rozwoju dziecka przychodzi czas na wiele wydarzeń: na wypowiedzenie pierwszego słowa, na przeglądanie pierwszej książeczki, a także na udział w pierwszej grze planszowej. Współcześnie maluchy mają tyle fantastycznych pomocy edukacyjnych i narzędzi do udanej zabawy, że spośród ich ogromnej ilości trudno zdecydować się na tą jedną. Z propozycją dla najmłodszych graczy w ostatnim czasie wyszło wydawnictwo Egmont. Postanowiłam skorzystać z jego oferty i zamówiłam Pierwszą grę. Zwierzątka z serii Akademia Mądrego Dziecka. Czy ten zestaw okazał się na tyle pomocny, jak sugeruje to powyższy opis wydawcy? Oczywiście tak, a do tego dostarczył nam mnóstwo radości, którą odczuwaliśmy podczas zabawy z jego wykorzystaniem. Łatwo można się do niego przywiązać, zwłaszcza, że bohaterami są tu uwielbiane przez wszystkie dzieci zwierzątka.

Na początku przyznam, że mój maluch nie skończył jeszcze dwóch lat i być może z tego też powodu był oporny na reguły gry zawarte w dołączonej do pudełka instrukcji. Chciał grać w nią po swojemu, na co oczywiście z zainteresowaniem przystałam. Ze starszym synem rozegrałam turniej w "profesjonalny" sposób a z młodszym bawiliśmy się wedle jego uznania. Z tego też wynika, że zestaw może zostać wykorzystany do przeprowadzenia różnych zabaw, a możliwości jego użycia, które nam stwarza są niemal nieograniczone. Granicą jest w tym przypadku tylko dziecięca wyobraźnia, która ma wielkie pokłady, o czym przekonacie się dając do dyspozycji swoim pociechom tę - być może pierwszą w ich życiu - grę.


Na swojej stronie internetowej wydawca proponuje nam trzy formy zabawy grą Zwierzątka - dedykowaną dla dzieci od drugiego roku życia. W pudełku znajdziemy: pięć planszy - zwierzątek (czerwona biedronka, pomarańczowy motylek, niebieska rybka, żółta kaczuszka i zielony żółw), cztery rodzaje (serce, kwadrat, trójkąt i koło) kartonowych figurek w pięciu kolorach, co łącznie daje dwadzieścia elementów, czerwony płócienny woreczek, instrukcję oraz dodatkowo - książeczkę z literką "F" w roli głównej. Zabawa opisana w instrukcji polega na umieszczeniu kartoników w kształcie różnych figur w woreczku i losowaniu ich kolejno przez każdego gracza, którzy uprzednio wybierają sobie po jednej planszy-zwierzątku. Wygrywa ta osoba, która jako pierwsza uzupełni figurkami w tym samym kolorze swoją planszę. Taki scenariusz rozgrywki będzie odpowiedni dla nieco starszych dzieci a pozostałe sami mogą zdecydować, jak spędzić czas z elementami gry. Młodszy syn bardzo chętnie rozkładał wszystkie plansze i wspólnymi siłami próbowaliśmy uzupełnić odpowiednimi figurkami dane miejsca. Taka forma zabawy najbardziej przypadła mu do gustu. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by bawić się zestawem w dowolny sposób, nawet zupełnie inny niż opisany w instrukcji.


Jeszcze starsze dzieci, a więc te powyżej trzeciego roku życia mogą potrenować swoje umiejętności sensoryczne za pomocą zabawy w zgadywanie przy pomocy elementów gry Zwierzątka. Poniżej zamieszczam krótki opis tej rozgrywki:

"Zabawa w zgadywanie: Co jest w worku? (dzieci 3+) - dzieci z zamkniętymi oczami dotykają kształty i muszą zgadnąć co to za kształt (zabawa sensoryczna stymulująca zmysł dotyku, utrwalająca nazwy kształtów i figur)."Plansze w postaci zwierzątek są dość duże i zostały wykonane z grubego kartonu. Prezentują się bardzo ładnie, każda posiada jednolity kolor i nietrudno rozpoznać, jakie zwierzątko obrazuje. Jakość elementów gry jest naprawdę świetna i nie mamy w tej kwestii żadnych zastrzeżeń. Płócienny woreczek może służyć także do przechowywania figurek, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko ich zgubienia. Dodana do zestawu książeczka uprzyjemnia czas i jest miłym prezentem, którego w ogóle się nie spodziewałam. Bardzo lubię takie drobne niespodzianki.


Pierwsza gra. Zwierzątka to idealna propozycja dla najmłodszych dzieci poznających otaczający ich świat. Zabawa z jej pomocą uczy kolorów, kształtów, rozwija zmysł dotyku i ma pozytywny wpływ na kształtowanie relacji rodzinnych i społecznych. Za pomocą jednego zestawu można przeprowadzić wiele różnych rozgrywek, z których ucieszą się maluchy, ale także te nieco starsze dzieci. Pomysłowe plansze w kształcie zwierząt skradną serce każdego.

Grę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont.

2 komentarze:

  1. To jest mój must have już szukam 🙂🙂 synek ma dwa i pół roku lubi zabawy edukacyjne prym wiodą puzzle i oczywiscie memory. Ta gra bardzo mnie zainteresowała a recenzja tylko zachęca,.

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę,że to gra z którą zdecydowanie warto zapoznać najmłodsze dzieci,bo z całą pewnością je zainteresuje. Dopasowywanie kształtów,nauka kolorów i odróżniania przedmiotów to bardzo fajna zabawa połączona z nauką z której dzieci na pewno wiele wyniosą. Cudowne są te interaktywne książki i gry dla najmłodszych!

    OdpowiedzUsuń