wtorek, 12 maja 2020

Pavla Hanackova - "Lasy świata. Pomóż zwierzakom wrócić do domów"


Autor: Pavla Hanackova
Tytuł: Lasy świata. Pomóż zwierzakom wrócić do domów
Wydawnictwo: Papilon
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 22
Wiek: 3-5 lat
Ocena: 10/10

Opis:

Podróż dookoła świata to okazja do poznania różnych lasów, a także drzew i innych roślin, które w nich rosną. Oraz, oczywiście, ZWIERZĄT!
Oto wyzwanie: trzeba "odprowadzić" każdego zwierzaka do jego lasu. Skąd jednak wiadomo, gdzie który mieszka? Na szczęście jest ktoś, kto podpowie. Bohater tej książki opowie dzieciom o różnych środowiskach i o ich mieszkańcach. Co się stanie, gdy zwierzęta trafią do swoich domów? Opowiedzą o sobie najciekawiej jak potrafią!

Książka znakomicie łączy przyjazne dziecku, pełne detali ilustracje, z opowieścią popularnonaukową dostosowaną do potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym (a także nieco młodszych i nieco starszych).

Recenzja:

Książek dla dzieci, w których przyroda gra pierwsze skrzypce, jest dużo, ale takich, gdzie tematyka dotyczy stricte lasów, już nie tak dużo. Zwłaszcza takich, w których nie zastosowano ujęcia encyklopedycznego, ale porządną dawkę wiedzy opakowano w jakąś zgrabną fabułę i piękne ilustracje. "Lasy świata. Pomóż zwierzakom wrócić do domów" to publikacja bardzo ciekawa właśnie dlatego, że z encyklopedią ma niewiele wspólnego, a jednak dowiemy się z niej mnóswtwa ciekawych rzeczy o różnych rodzajach lasów.

Pewnego dnia Antek, kilkuletni chłopiec, wyszedł na spacer i spotkał na swej drodze różne egzotyczne zwierzęta. Okazało się, że zostały one porwane przez przemytnika, ale stało się to, gdy były jeszcze malutkie, więc nie pamiętają, skąd zostały uprowadzone. Wiedzę jedynie, że było tam dużo drzew. Antek postanawia im pomóc, w ten sposób razem z nimi czytelnik przemierzy różne zakątki świata, szukając tych właściwych lasów, by doprwadzić zwierzęta do ich domów. Całkiem fajnie pomyślane, prawda?

Las mieszany w Europie, las bambusowy w Chinach, las eukaliptusowy w Australii, las borealny w Kanadzie, kolczaste zarośla na Madagaskarze, las wodorostów u wybrzeży Kaliforii, tropikalny las deszczowy w Kostaryce - sami widzicie, że ta wycieczka będzie naprawdę interesująca i zróżnicowana. Co więcej - to świetna powtórka z mapy i umiejscownienia na niej poszczególnych kontynentów!Czego zatem się dowiemy? Bardzo dużo! Poznamy cykl życiowy lasu mieszanego i jego mieszkańców, sprawdzimy, kto zamieszkuje las bambusowy i eukaliptusowy, spotkamy się z fauną i florą tajgi, zobaczymy potężne afrykańskie baobaby i las wodorostów wraz z jego podwodnymi mieszkańcami, coś absolutnie niesamowitego. Dowiemy się także, jakie są piętra lasu deszczowego i co to tak właściwie w nim rośnie. Ta książka jest naprwdę piękna!

I to nie tylko pod względem treści. Warstwa graficzna jest równie efektowna. Ilustracje zachwycają, a potrafię być w tej kwestii wybredna. Dodajmy do tego grubsze strony i twardą oprawę, a otrzymamy naprawdę interesującą propozycję dla dzieci w wieku mniej więcej przedszkolnym. Zdecydowanie polecam!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Papilon.

3 komentarze:

 1. Warta zapamiętania i dłuższej uwagi książka ilustracje są piękne szczegółowe. Plusem jest to że książeczka jest grubsza oraz okładka twarda to już duży plus 😉 Dzieci mogą poznać bliżej przyrodę. Z Antkiem mogą podróżować i poznać różne lasy ❤️

  OdpowiedzUsuń
 2. Naprawdę jestem zachwycona pomysłem na przemierzanie przez lasy na świecie w poszukiwaniu domu poszczególnych zwierząt. To bardzo uatrakcyjnia książkę w oczach małego czytelnika . Dodatkowo - piękne ilustracje. Z tego co zauwarzyłam dla moich dzieci są bardzo istotne.
  Wyraźne ilustracje, krótkie opisy, przyrodnicze ciekawostki,ciekawy pomysł na przygodę wśród lasów na świecie - to wszystko sprawia, że jestem przekonana, że moje dzieci będą zachwycone tą pozycją. Zapisuję na naszą listę!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem wprost zauroczona tą książką,która zdecydowanie różni się od książek o zwierzętach po które sięgalismy dotychczas. Pięknie zilustrowana,  w bardzo przystępny dla dzieci sposób poszerza wiedzę na temat lasu,jego cyklu życia i meszkańców,którzy mają olbrzymi wpływ na jego funkcjonowanie. Mój synek od małego uwielbiał  książki o zwierzetach, dlatego przygoda związana z przemierzaniem różnego typu lasów w poszukiwaniu domu dla zwierząt z pewnością bardzo mu się spodoba. Myśle,że to idealny pomysł na Dzień Dziecka!

  OdpowiedzUsuń