piątek, 19 czerwca 2020

Akademia mądrego dziecka. Pierwsze origami: "Statek" i "Kaczka"Autor: Dmitroca Zbigniew
Tytuł: Akademia mądrego dziecka. Pierwsze origami: Statek i Kaczka
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 24 + 24
Wiek: 3-7 lat
Ocena: 8/10

Opis:

Pierwsze origami to seria niesamowitych książeczek, które z jednej strony pozwalają przenieść się młodemu czytelnikowi w świat wierszy słuchając przygód bohaterów. Z drugiej strony dzięki składaniu papieru staje się zabawą. Origami czyli sztuka składania papieru rozwija funkcję motoryki u dziecka, kształtuje koordynacje wzrokowo- ruchową oraz pomaga w skupianiu się. Każda książeczka zawiera 4 szablony: jeden z nadrukowanymi liniami do składania, trzy z nich dziecko może dodatkowo pomalować.

Recenzja:

Origami to sztuka, która od zawsze robiła na mnie duże wrażenie, ale jednocześnie stanowiła dla mnie prawdziwe wyzwanie, nierzadko zakończone moją porażką. Dla niektórych jawi się ona jako zwykłe składanie papieru, więc co niby miałoby pójść nie tak. Tyle w teorii. W praktyce bardzo często coś myliłam, a pomyliwszy się w jednym kroku, nie byłam w stanie osiągnąć zamierzonego efektu na koniec. I właśnie z tego powodu chętnie sięgnęłam po te książeczki, choć przyznaję, że robiłam to z pewną dozą niepewności, czy tym razem się uda.

Interesujący jest w tej serii układ treści, bo znajduje się tutaj i krótka,wdzięczna historyjka związana tematycznie z motywem przewodnim danej części, i instrukcja, jak krok po kroku wykonać dane origami, a nawet papier, z którego możemy je wykonać. W moim odczuciu starsze dzieci będę raczej zainteresowane od razu częścią praktyczną, z kolei malucha, który zapewne będzie potrzebował pomocy kogoś starszego przy składaniu, zainteresuje także króciutka bajeczka. Tak więc każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.
Dla mnie ważne było to, że instrukcja jest prosta i zrozumiała, oraz to, że poza poleceniami słownymi są tutaj także obrazki. Mogę wtedy na każdym etapie porównać swoją pracę z tą wzorcową, więc od razu wiem, czy dobrze mi idzie. Co więcej - na pierwszej z dołączonych kartek, z których robimy origami, zaznaczone są linie, aby nic nie pomylić, co zdecydowanie ułatwia tę pierwszą, najtrudniejszą próbę.

Origami to naprawdę fajna sprawa, ciekawa dla młodego człowieka, bo ze zwykłej kartki można stworzyć prawdziwe cuda. Ta seria jest doskonałym do niej wstępem. Zdecydowanie polecam.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont.

3 komentarze:

  1. Nie tylko dla młodego człowieka ale i dla dorosłego. Podobało mi się bardzo origami ale nigdy nie wychodziło myślę że i ja mogłabym skorzystać z instrukcji 😉 Tymonka napewno zainteresują krótki bajeczki 😍więc każdy znajdzie coś dla siebie

    OdpowiedzUsuń
  2. Nigdy nie potrafiłam robić takich cudów ze zwykłej kartki papieru. Może z taką pomocą bym się nauczyła i odważyła w ogóle spróbować. Z manualnych zajęć zawsze byłam kiepska 😁 Fajna rzecz i dla małych i dla dużych 😍

    OdpowiedzUsuń
  3. Origami jest sztuką,która od zawsze niesamowicie mi się podobała,lecz niestety z uwagi na fakt,że nie mam plastycznych zdolności nawet nie próbowałam swoich sił w tej dziedzinie. Za to mój mąż i syn odwrotnie, od niedawna doskonalą sztukę tworzenia papierowych  samolocików, i przyznam szczerze, że jestem pod wrażeniem jak wiele modeli można utworzyć za pomocą kartki papieru zagiętej na wiele sposobów. Mojego 6-letniego synka z pewnością zaciekawi "Pierwsze Origami Statek", więc koniecznie muszę poszukać dla niego tej pozycji. Moje dziecko uwielbia pojazdy a fakt,że książka oprócz czytanki uczy dziecka w łatwy i przystępny sposób sztuki tworzenia wyjątkowego statku na pewno idealnie wpasuje się w jego gusta.  Statków jeszcze nie tworzył a na pewno mu się to bardzo spodoba Rewelacja!

    OdpowiedzUsuń