środa, 22 lipca 2020

Paula Harrison - "Kicia i księżycowa przygoda", "Kicia i posążek Złotego Tygrysa"
Autor: Paula Harrison
Ilustracje: Jenny Løvlie
Tytuł:
Kicia i księżycowa przygoda, Kicia i posążek Złotego Tygrysa
Wydawnictwo:
Zielona Sowa
Rok wydania:
2020
Liczba stron:
128+ 128
Wiek:
6+ lat
Ocena:
9/10

Opis:

Rodzina Kici jest wyjątkowa – jej mama jest superbohaterką. Dziewczynka wie, że pewnego dnia i ona wykorzysta swoje supermoce, by pomagać innym. Ten dzień nadchodzi prędzej, niż Kitty się spodziewa, kiedy kot Figaro pojawia się w oknie jej sypialni z błaganiem o pomoc. Ale nocny świat to straszne miejsce – czy Kitty jest wystarczająco odważna, by wyjść w ciemność i przeżywać ekscytujące przygody jako superbohaterka?


Recenzja: 

Do tej serii dla początkujących samodzielnych czytaczy przyciągnął mnie styl ilustracji – jest ich w całej książeczce całkiem sporo, zostały utrzymane w trzech kolorach – czarnym, białym i pomarańczowym i są po prostu śliczne! Zarówno bardzo często pojawiające się kocie pyszczki, przez ilustracje zajmujące całe strony, aż po ozdobne „drobiażdżki” budujące klimat, jak gwiazdki i księżyce. Ponadto tekst napisany dużą, czytelną czcionką na pewno ułatwi małym czytelnikom poznawanie przygód Kici.

Mama Kici jest superboaterką i dziewczynka odziedziczyła po niej kocie supermoce – nadzwyczajny słuch, węch, wzrok, skoczność i poczucie równowagi. Jednak w przeciwieństwie do mamy dopiero poznaje swoje moce. Już niedługo czeka ją pierwsza przygoda! 
 
Bo czy można odmówić pomocy, kiedy zaniepokojony kot prosi o rozwiązanie tajemnicy niepokojących dźwięków wydobywających się z wieży zegarowej, a mama jest akurat na innej misji? Dzielna Kicia rusza na pomoc, a po drodze nie raz będzie musiała stawić czoło własnym strachom, w końcu jest przecież odważniejsza, niż jej się wydaje, a obawa przed nieznanym nie jest niczym, czego powinna się wstydzić! A przy okazji pozna mnóstwo kocich przyjaciół!

W drugim tomie Kicia wybierze się na nocne zwiedzanie muzeum, gdzie przypadkowo stanie się świadkiem zuchwałej kradzieży najcenniejszego eksponatu – posążka Złotego Tygrysa. Kto stoi za tą niecodzienną kradzieżą i czy naszej bohaterce uda się odzyskać utracony przedmiot? Na pewno pomogą jej w tym przyjaciele i poznana niedawno perska kotka – strażniczka muzealna.

Kicia to superbohaterka na miarę przedszkolaka – nie do końca pewna siebie, trochę nieśmiała, dopiero ucząca się siebie i świata, zawsze kierująca się wrażliwym serduszkiem, współczuciem i troską o innych. Chociaż swoje przygody przeżywa wyłącznie w towarzystwie swoich kocich przyjaciół, ma bardzo duże oparcie w rodzinie (szczególnie w mamie, która jest dla niej wzorem i mentorką), z którą dzieli się swoimi obawami i opowieściami.

Świetna relacja z mamą, która zawsze ma czas cierpliwie wysłuchać córeczki, i oswajanie własnych strachów to moim zdaniem największe atuty tej serii ale jest też przygoda skrojona na możliwości małego czytelnika, dużo przyjaźni, koty, girl power i przesympatyczna bohaterka. Z pewnością sięgniemy po kolejne przygody Kici i na pewno zostawię ją dla córki na przyszłość – do pierwszych prób samodzielnego czytania.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości Wydawnictwa Zielona Sowa.

4 komentarze:

 1. całkiem sympatyczna seria ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka z pewnością jest dla mojej sisotrzenicy która już zaczęła przyoge z czytaniem będzie to dla niej frajda samemu poczytać. Ilustracje bardzo m isie podobają. Zapisuję ją do must have i przy najbliżej okazji muszę sprezentować sisotrzenicy albo polecić siostrze

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja Nikola jeszcze jest za malutka do samodzielnego czytania, ale myślę że tą serię kiedyś nabędę, przekonała mnie przede wszystkim świetna relacja z mamą :) książki uczą i czasami dzieci starają się naśladować bohaterów, a o takiej relacji każdy marzy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tej serii jeszcze nie znamy bowiem mój mały czytelnik jest jeszcze na nią za mały. Z pewnością jednak zainteresuje moją siostrzenicę i to nie tylko treścią ale ciekawymi trójkolorowymi ilustracjami. Myślę,że to idealna książka do praktykowania samodzielnego czytania.

  OdpowiedzUsuń