niedziela, 18 października 2020

George Orwell, Fido Nesti - "Rok 1984" (powieść graficzna)

Autor: George Orwell 
Ilustracje i adaptacja: Fido Nesti 
Tytuł: Rok 1984 (powieść graficzna) 
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 30 września 2020 
Liczba stron: 216 
Ocena: 9/10 

Opis: 

Graficzna adaptacja jednej z najważniejszych powieści XX w., która przyniosła Orwellowi literacką nieśmiertelność.

Londyn w powieści jest ponurym miastem w totalitarnym stanie Oceanii, gdzie Wielki Brat zawsze patrzy, a Policja Myśli praktycznie potrafi czytać w myślach. Winston Smith znalazł się w poważnym niebezpieczeństwie z tego prostego powodu, że jego pamięć wciąż funkcjonuje. Wciągnięty w zakazany romans, znajduje odwagę, by dołączyć do tajnej organizacji rewolucyjnej zwanej Bractwem, której celem jest zniszczenie Partii. Wraz ze swoją ukochaną Julią ryzykuje życiem w śmiertelnym pojedynku z obecnymi mocami. Dzięki sugestywnej, wciągającej adaptacji Fido Nestiego, wizja dystopijnego arcydzieła George′a Orwella zyskała nowy wygląd i dodatkową siłę przekazu. Trafi zarówno do młodych czytelników, jak i dorosłych, którzy jeszcze nie odkryli tej kultowej historii, nadal wstrząsająco aktualnej. 

Recenzja: 

Rok 1984 to tytuł, którego raczej nikomu nie trzeba przedstawiać – podobnie jak autora tejże książki, George’a Orwella. To zdecydowanie jedna z najważniejszych powieści XX wieku, która stale zaskakuje swoją aktualnością. Bardzo się cieszę, że Wydawnictwo Jaguar zdecydowało się wydać i tę powieść autora w graficznej odsłonie, ponieważ dzięki temu ma szansę trafić z powodzeniem i do młodszego odbiorcy. 

Gdy tylko otrzymałam do rąk komiksowe wydanie Roku 1984, od razu wpadła mi w oko mroczna szata graficzna, która doskonale oddaje treść historii. Przyznam Wam szczerze, że z początku obawiałam się odrobinę takiego wydania tego dzieła, bowiem książkę uwielbiam i ciężko było mi wyobrazić sobie jej obrazkową odsłonę. A jednak się udało – Fido Nesti, odpowiedzialny za ilustrację i adaptację, stanął na wysokości zadania i sprostał temu dziełu, choć – w kilku fragmentach – czułam delikatny niedosyt. Nie uważam tego za błąd, ale – jako miłośniczka Orwella – czuję się zobowiązana ukraść za to jedną gwiazdkę. Jedną, bo… więcej się nie da. 

Trzeba było żyć – i żyło się, z przyzwyczajenia – zakładając, że każde słowo może zostać podsłuchane. Zaś każdy ruch, z wyjątkiem tego w ciemności, podpatrzony. 


Komiks został przemyślany w każdym detalu i znakomicie oddaje wszelkie aspekty powieści, często zamiast słów używając potęgi obrazu. Historia opowiedziana jest nie tylko w kadrach, ale znalazło się tutaj miejsce i na fragment powieści, co bardzo dobrze wpływa na odbiór całości, zrozumienie treści. Niektóre odwzorowane rysunkowo sceny zdawały mi się nawet bardziej przerażające – bardziej creepy – niż te zapamiętanie z właściwego dzieła Orwella. Muszę przyznać, że Fido Nesti potrafi zadziałać na wyobraźnię czytelnika, budząc w nim mnóstwo niepokoju, niedowierzania, a nawet… strachu. Aż ciężko mi uwierzyć, że można było zrobić to tak dobrze! 

Wojna to pokój. 
Wolność to niewola. 
Ignorancja to siła. 

Powieść graficzna Rok 1984 to pozycja wstrząsająca, znakomicie odświeżająca ponadczasowe dzieło George’a Orwella. Historia budzi w czytelniku multum emocji, a niepokojące i mocne obrazy pogłębiają wrażenia z lektury. Myślę, że taka odsłona tego klasyka pozytywnie wpłynie na odbiór przez młodszych czytelników, a nawet – być może – zachęci do lektury dorosłych, nie mających dotychczas przyjemności z tytułem. Jestem absolutnie zachwycona tym wydaniem, a więc… POLECAM Z CAŁEGO SERCA! 

5 komentarzy:

 1. To bardzo dobry pomysł. Powinno się więcej klasycznych dzieł próbowac tworzyć właśnie w tej postaci. Napewno zachęci to młodszych odbiorów do zapoznania się z takimi klasykami nie będzie to dla nich nudna a wręcz ciekawa forma

  OdpowiedzUsuń
 2. Powieść warta przeczytania. Przyznam, że ciekawe wydanie takiego klasyku. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. „Rok 1984” George’a Orwella to klasyka, czytana w szkole średniej w wydaniu bez ilustracji.
  Moim zdaniem, fantastyczny pomysł by klasykę wydać z ilustracjami i to jeszcze w formie komiksu - ta forma do mnie przemawia (a myślę, że młodzieży również wpadnie w oko).
  Sam rodzaj kreski należy do takiego, który lubię, czuję więc niedosyt tych kilku zdjęć w recenzji. Również rodzaj fontu w komiksie należy do moich ulubionych.
  Niewątpliwie w wolnej chwili bardzo chętnie sięgnę po to wydanie.

  Karolina K.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oczywiście, tytuł bardzo dobrze mi znany jak i autor. To prawda, ciągle ta powieść zaskakuje swoją aktualności. JAGUAR miał świetny pomysł z wydaniem tej powieści w takiej odsłonie.

  Uwielbiam mroczną szatę graficzną, to już jest ogromny plus tego wydania. Powieść graficzna to coś dla mnie nowego ale i bardzo intrygującego. Bardzo ciekawa jestem tej publikacji i czuję że skradnie moje serce. Świetny pomysł z takim wydaniem, które skupi nie tylko dorosłego, ale i młodszego czytelnika.

  Choć do końca za komiksami nie przedadam, ta publikacja jest inna, ma w sobie to coś, co mnie przyciąga.

  I te ilustracje, wow, uwielbiam takie, pełne smutku, mroku...

  Basia P.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka bardzo dobrze znana. W tym wydaniu pierwszy raz widzę. Nie ma to jak innowacja 😉. Forma ciekawa. Myślę, że znajdzie wielu zwolenników i może w tej firmie bardziej zachęci młodzież do literatury. Ja osobiście nie przepadam za komiksami ale temu wydaniu chętnie bym się przyjrzała.

  OdpowiedzUsuń