piątek, 30 października 2020

Katarzyna Lajborek, Przemysław Liput - "Opowiem ci, mamo, co robią dorośli"


 Autor: Katarzyna Lajborek, Przemysław Liput

Tytuł: Opowiem ci, mamo, co robią dorośli

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2020

Liczba stron: 28

Wiek: 0-6 lat

Ocena: 9/10

Opis:

Zapraszamy was do obejrzenia programu "Co robią dorośli". Będziemy towarzyszyć kilku rodzinom w codziennych obowiązkach i czasie wolnym, aby wspólnie odkryć, jak to jest być dużym. A naszymi przewodnikami zostaną najlepsi obserwatorzy, czyli dzieci. Czy dorośli łapią krople deszczu na język? Co robią, skoro wolno im nie spać do późna? Jaka afera może się wydarzyć podczas śniadania?

Dzięki tej pełnej szczegółów oraz zabawnych ilustracji książce można nie tylko świetnie się bawić, lecz także rozwiązywać zadania ćwiczące spostrzegawczość i rozwijać umiejętność opowiadania. Przekonajmy się, czy dorośli mają w sobie coś z dzieci.

Recenzja:

Seria "Opowiem ci, mamo" jest już tak popularna, że nie trzeba jej jakoś specjalnie przedstawiać. Tym razem wzięto na tapetę temat ciekawy, bo dotyczący nas - dorosłych. Co robią dorośli? Przyjrzymy się temu na przykładzie kilku rodzin pokazanych na początku książki. A przekrój bohaterów jest naprawdę szeroki i interesujący - spotkamy tu paleontologa, grotołazkę, pszczelarza, listonoszkę i urzędnika. Nie zabraknie także postaci takich jak miłośnik muzyki metalowej i jego żona - niesłysząca florystka, jest też tata, który samotnie wychowuje syna. Każda z tych rodzin ma dzieci, każda jest inna, a przez to wyjątkowa. To dobry punkt wyjścia do rozmowy z dzieckiem na temat tego, że rodziny mogą wyglądać różnie i nie zawsze są takie jak nasza.

Ilustracje Przemka Liputa znamy już dość dobrze, sięgaliśmy po co najmniej kilka książek z jego kreską, więc spora ilość szczegółów nie była dla mnie zaskoczeniem. Co prawda ilustrator nie "poszalał" w tej kwestii aż tak, jak w "Roku w przedszkolu", niemniej nie zawsze od razu odnajdziemy różne elementy.


Jak zatem wyglądają dorośli w oczach dzieci? Ja odniosłam wrażenie, że są zabiegani - na ulicach korki, bo każdy gdzieś się spieszy, na klatce schodowej ruch jak w ulu. Tak, dzieci są dobrymi obserwatorami i widzą to wszystko. Ale na szczęście nie zawsze to tak wygląda, czasem i my znajdujemy chwilę na przyjemności, na przykład udając się do parku wodnego, gdzie... zachowujemy się jak dzieci, chociaż nie mamy rękawków i kółek do pływania :)

Lubię tę serię, doceniam jej walory edukacyjne, a tutaj dodatkowo podoba mi się tematyka i jej ujęcie. Polecam!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Nasza Księgarnia.

4 komentarze:

 1. Nie znamy tej części. Bardzo ciekawy temat został tutaj poruszony jestem ciekawa o zaobserwowali Mali obserwatorzy 😉 lubię bardzo książki z walorami edukacyjnymi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zainteresowała mnie ta książka. Nie znam jej a zapowiada się bardzo ciekawie. W sumie nigdy się nie zastanawiałam nad tym jak jesteśmy postrzegani przez dzieci. Fajnie będzie się zapoznać z takim spojrzeniem.
  Dodatkowo książeczka jest bardzo ładnie wydana. No i ten sentyment do Poczytaj mi mamo, Opowiem Ci mamo.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam szczerze, że nie znam tej serii. Jestem zaskoczona.
  Mój syn jest nadal fanem ulicy Czereśniowej, dlatego coś czuję, że spodoba mu się. Uwielbia opowiadać co widzi na obrazkach.
  Widzę że tu jest tekst, ale dziecko może też opowiadać. Podoba nam się to wydanie. Myślę że przyjrzymy się bliżej tej serii, bo nie mieliśmy jeszcze z nią fo czynienia

  Basia P.

  OdpowiedzUsuń
 4. Seria „Opowiem Ci mamo...” jest nam znana już od kilku lat. Bardzo lubię w niej to, że każda część jest zupełnie inna - dzięki temu nie ma się wrażenia powtarzalności czy takiego „wypalenia”. Lubię też tą serię za swoją uniwersalność - jest to książka i do czytania i do oglądania.
  Bardzo zaintrygował mnie najnowszy tytuł „Co robią dorośli” - sama jestem bardzo ciekawa, co też Ci dorośli robią (a czego nie robią) ?
  Jest to pozycja, po którą na pewno sięgniemy.

  Karolina K.

  OdpowiedzUsuń