sobota, 31 października 2020

Marzena Żurek - "Żywieniowe przygody Tobiego, kotka psotliwego"

 

Autor: Marzena Żurek 
Tytuł: Żywieniowe przygody Tobiego, kotka psotliwego 
Wydawnictwo: zdrowieTA! 
Data wydania: 22.10.2020 
Liczba stron: 104 
Wiek: 6+ lat 
Ocena: 10/10
Patronat Bajkowiru

 Opis: 

Przygody Tobiego, kotka psotliwego to pięknie wydana książka dla dzieci w wieku 6+ z kolorowymi ilustracjami. Kotek psotek, za pomocą zabawnych rymowanek, zachęca dzieci do zdrowego odżywiania i opowiada o swoich kocich perypetiach. Ale to nie wszystko! Aby zastosować poznaną wiedzę w praktyce w książce znalazło się, aż 20 przepisów na zamienniki tradycyjnych i niezdrowych słodyczy, słonych przekąsek czy fast-foodów! Dzięki nim wspólnie z dzieckiem możesz stworzyć lekkie alternatywy batonów, ciastek, lodów, chipsów, orzeszków, paluszków, burgerów, tortilli, pizzy (…) i cieszyć się ich znakomitym smakiem. To prawdziwy raj dla podniebienia! 

Recenzja:

Dzieciom prawidłowe odżywianie na ogół kojarzy się z niesmacznym, choć zdrowym jedzeniem. Jednak prawdopodobnie smaków można się nauczyć, czemu by zatem nie spróbować czegoś nowego? Naprawdę warto od najmłodszych lat wpajać naszym pociechom także to, jak ważne są regularne posiłki. Nabyte przez nie, dzięki naszej pomocy, nawyki żywieniowe zaowocują w przyszłości ich dobrą kondycją i koncentracją. To wszystko wcale nie jest takie proste, dlatego zalecane jest wspomaganie się książkami poruszającymi ten temat. Wówczas łatwiejsze są starania o zachowywanie zdrowych przyzwyczajeń związanych z jedzeniem. Nasz blog ma przyjemność patronować wyjątkowej książce Żywieniowe przygody Tobiego, kotka psotliwego autorstwa Marzeny Żurek - wszechstronnie wykształconej doradczyni i edukatorki żywieniowej. Czy Tobi zachęci i zmobilizuje nasze dzieci do tego, by zdrowe menu na stałe zagościło w ich codzienności? Z pewnością wskaże im odpowiednie ścieżki i z ochotą razem z nami będą podążali po nich, czerpiąc przyjemność i wiele korzyści ze zdrowego stylu życia.

Muszę przyznać, że w naszym domu staram się przestrzegać regularności spożywania posiłków i ograniczać niezdrowe jedzenie, ale mimo to czasami w natłoku codziennych obowiązków zapominam o tych ustaleniach i tracę siłę, by je przestrzegać. Książka ta uświadomiła mi, że cały rytm odżywiania nie musi być wcale rygorystyczny i nieprzyjemny. Poza tym, oryginalna forma przekazu, którą są wiersze, pozwalają łatwo przyswoić dzieciom jej treść, doskonale się przy tym bawiąc. Tobi to niesamowity kotek i choć jest tylko bohaterem literackim to od momentu, w którym przeczytaliśmy pierwszy z jego wierszy, czujemy jakby był naszym przyjacielem, który skutecznie pomaga nam podtrzymywać naszą motywację do przestrzegania zasad zdrowego odżywiania.

"Żywieniowa ważna rada:
Pięć posiłków co dzień zjadaj!
 
Nie za dużo, nie za mało,
Tak, by w brzuszku nie burczało."  


Żywieniowe przygody Tobiego, kotka psotliwego to zbiór tematycznych rymowanek dla dzieci od szóstego roku życia. Książka składa się z ośmiu rozdziałów, z czego większość to oczywiście wiersze. Na początku poznamy najważniejsze informacje o samym kotku, następnie przejdziemy do najistotniejszych treści dotyczących  prawidłowego odżywiania. Tobi zwróci uwagę dzieci na to, jak ważna jest ilość posiłków w ciągu dnia i ich regularne spożywanie. Wskaże, które produkty są niezdrowe, a jakie należy włączyć do codziennego jadłospisu. Na koniec uraczy nas fantastycznymi przepisami na zdrowe dania i przekąski. Wspólne czytanie tych wierszyków to okazja do nauki, zabawy i zdobywania wiedzy mającej na celu zadbać o nasze zdrowie i odpowiedni tryb życia. Z pewnością każdy maluch polubi Tobiego, bowiem przemawia on do nich za pomocą swoich wierszach w pierwszej osobie, dlatego łatwo "nawiązać" z nim kontakt. Dokładne rymy wpadają w ucho, dzięki czemu przyjemnie się ich słucha. Ta publikacja jest wyjątkowa, bardzo pomocna i niezastąpiona podczas nauczania naszych pociech zdrowych nawyków żywieniowych.Książka została wydana w miękkiej okładce, w przystępnym do czytania formacie. Każdy rozdział jest ciekawie zatytułowany. Warto także wspomnieć, że trudniejsze wyrazy zostały oznaczone gwiazdką, a ich znaczenie wyjaśniono w znajdującym się na ostatnich stronach Alfabetycznym słowniczku wyrazów. To pomysłowe ułatwienie dla rodziców, w przypadku, kiedy dzieci nie będą rozumiały jakiegoś słowa, chociaż na ogół wszystkie są tu dość proste i przystosowane do wieku odbiorców tekstu. Oczywiście publikację można także pokazać młodszym dzieciom niż sześciolatki. Z pewnością zauroczy ich przepiękna postać Tobiego, który wygląda wręcz uroczo i chciałoby się go natychmiast przytulić. Ilustracji w książce nie ma zbyt wiele, ale są one duże i wyraźne oraz idealnie dopasowane do treści. W konsekwencji prezentują się naprawdę przyjemnie dla oka. 


Żywieniowe przygody Tobiego, kotka psotliwego to książka dostarczająca wiedzy o zdrowym odżywianiu w bardzo ciekawy i przyjemny sposób. Za pomocą interesujących rymowanek autorka przekazuje najmłodszym swoją specjalistyczną wiedzę, a fantastyczny Tobi jest niezawodnym przewodnikiem na drodze żywieniowych przygód każdego dziecka. Przyjemny i wartościowy tekst oraz zwierzęcy bohater, którego nie sposób nie polubić, umilają czas w respektowaniu zasad prawidłowego odżywiania. Tę książkę po prostu trzeba przeczytać!

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości autorki Marzeny Żurek.
Książka została wydana pod patronatem Bajkowiru.

5 komentarzy:

 1. Gratuluję patronatu

  Już sam fakt, że jest tu kotek zachęca nas do tej książeczki. Zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowe produkty ale i regularność i komfortowe ich spożywanie.

  Bardzo fajna książeczką, z przepisami... A mój syn to mały kucharz. Uwielbia ze mną przygotowywać posiłki, a w szczególności piec slidkisci.
  Książka przypadła nam bardzo do gustu.
  Wspólne czytanie wierszyków to świetna sprawa, to tego pizyczetna bo uczy dobrych nawyków żywieniowych. Dzięki tej publikacji zdowe odżywianie będzie dzieciom kojarzyło się z czymś przyjemnym

  Bardzo dziękuję za recenzje.

  Basia P.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny pomysł na książkę. Podoba się mi, iż wskazówki są rymowane - dzieci lubią wierszyki, które łatwo wpadają w ucho i dzięki temu szybciej zapamiętują.
  Bardzo jestem ciekawa tych przepisów - zasadniczo dzieciaki lubią pomagać w kuchni, więc gdy mogą przygotować zdrowy posiłek pod okiem kogoś dorosłego, to wyjdzie im to tylko na plus.
  Myślę, iż po książkę można sięgnąć już z dziećmi nieco młodszymi niż sześciolatki.

  Karolina K.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale super książeczka. Fajnie, że znajdują się w niej przepisy, które można przygotować razem z dzieckiem. Mój syn bardzo lubi pomagać w kuchni.
  Bardzo fajna forma przekazu te rymowanki, bo dzieci bardzo lubią wierszyki. Tobi wygląda bardzo sympatycznie. Lubimy koty.
  No i oczywiście co najważniejsze sam przekaz książki. Zdrowe odżywianie jest bardzo ważnym aspektem naszego życia i powinniśmy wpajać dzieciom jego zasady. Bardzo się cieszę, że ten temat został poruszony. Nam taka książeczka by się przydała. Dziękuję za recenzję, bo kolejny raz poznałam wartościową publikację.

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluję świetnego patronatu.
  Zapowiada się bardzo fajna książka dla dzieci obrazki i rozmiar czcionki bardzo fajny cały układ bardzo mi się podoba. Myślę że ta książeczka świetny prezent na Mikołaja dla mojego siostrzeńca

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratuluję bardzo serdecznie patronatu .Cieszę się bardzo że powstają tak wartościowe i potrzebne książki .Zdrowe odżywianie jest niezwykle istotne, trrzeba mieć tego świadomość i zaszczepić dzieciom zdrowe nawyki od najmłodszych lat.Myślę że z tak słodkim i psotliwym kotkiem Tobim,zdrowe odżywianie będzie przyjemnością a przepisy są dodatkowym atutem tej książki .

  OdpowiedzUsuń