piątek, 20 listopada 2020

Ewa Woydyłło-Osiatyńska - "Uczucia Alicji, czyli jak lepiej poznać siebie"

 


Autor: Ewa Woydyłło-Osiatyńska

Tytuł: Uczucia Alicji, czyli jak lepiej poznać siebie

Wydawnictwo: Mando

Rok wydania: 2020

Liczba stron: 74

Ocena: 9/10

Opis:

Czuję, więc jestem

Dlaczego bywamy smutni? Skąd biorą się radość i żal? Jak radzić sobie z gniewem i zazdrością? Czy ten, kto urodził się optymistą, zostanie optymistą do końca życia?

Instrukcja obsługi emocji − tak w skrócie można nazwać nową opowieść o losach Alicji. Tym razem mała bohaterka prowadzi czytelnika przez rozmaite stany uczuciowe, których codziennie doświadczamy. Doktor Ewa Woydyłło-Osiatyńska we wciągający – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych sposób – opowiada o tym, jak nauczyć dziecko samodzielnie rozpoznawać emocje, zrozumieć siebie, swoich przyjaciół i otaczający nas świat. Bo dziecku, które zna swoje uczucia, łatwiej stać się szczęśliwym dorosłym.

Porada dla rodzica:

Czytanie z dzieckiem buduje relacje. Przeżyj razem z nim fascynującą podróż po uczuciach. Poznaj lepiej emocje swojego dziecka, a przy okazji własne.

Recenzja:

Uczucia i emocje to bardzo lubiany przeze mnie temat w książkach dla dzieci, co już niejednokrotnie podkreślałam. Mam już spore porównanie w tej tematyce, ale wiedziałam, że tutaj wszystko zostanie ujęte zupełnie inaczej. Czytałam kiedyś "Sen Alicji", więc domyślałam się, że poza wdzięcznymi definicjami i przykładami z życia znajdę w tej książce coś więcej, coś podanego z punktu widzenia nauki. I nie myliłam się, bo tej wiedzy jest tutaj sporo, przy czym od razu zaznaczę, że nie jest nudno - wszystko zostało podane w przystępny i ciekawy sposób!

Babcia zabiera Alicję na ferie w góry. Dziewczynka cieszy się, bo lubi spędzać czas z babcią, ale przede wszystkim uwielbia rozmowy z nią. Wcale się jej nie dziwię, bo starsza kobieta ma bardzo dużą wiedzę o emocjach, uczuciach i o tym, co się dzieje tam w środku człowieka pod wpływem różnych zdarzeń i doświadczeń. Alicja to dziewczyna zadająca bardzo dużo pytań, więc babcia musi się trochę wysilić, ale dzięki temu czytelnik otrzymuje porządną dawkę wiedzy.

Będzie to o emocjach, uczuciach, nastrojach, ale też o temperamentach, osobowościach i rodzajach inteligencji - szeroki przekrój tematyki, prawda? Ale przede wszystkim jest to tematyka ważna i potrzebna, tutaj ujęta w bardzo przyjemny sposób.


Świadomość własnych emocji i uczuć, tego, skąd się biorą, jest pierwszym krokiem ku ich akceptacji. A jeśli zaakceptujemy własne emocje, także te niekoniecznie pożądane, to będziemy w stanie wypracować sposób radzenia sobie z nimi, oswojenia ich. Dla mnie to tematyka bardzo istotna, bo uważam, że niestety wielu dorosłych nie radzi sobie z tym, dlatego wierzę, że warto tę umiejętność kształcić już od najmłodszych lat.

Zdecydowanie polecam tę książkę. Moja córka jest na nią jeszcze za młoda, ale dla starszych dzieci będzie to coś niesamowicie odkrywczego i budującego.

Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Mando.

5 komentarzy:

 1. Wydaje się interesująca lubię pozycje o emocjach. Ale mój synek jest jeszcze za młody ale warto zapamiętać ta pozycje

  OdpowiedzUsuń
 2. Mamy z tej serii książkę "Sen Alicji" o tym jak działa mózg. Zdecydowanie takie książki o emocjach, nastrojach, uczuciach są bardzo potrzebne. Bardzo ważne jest to by rozpoznawać emocje, żeby akceptować siebie. Dziękuję bardzo serdecznie za wspaniałą recenzje muszę pomyśleć o zakupie tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. W ostatnich latach na rynku pojawia się sporo książek na temat uczuć i emocji. Jedne lubimy bardziej, inne mniej. Tej byliśmy bardzo ciekawi i..
  Recenzja nas nie zawiodła.
  Uczucia towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów, ake mam wrażenie że od niedawna kładzie się nacisk na to jak bardzo ważne są emocje w rozwoju dziecka, jak należy rozmawiać o nich, jak wyjaśniać czym są i dlaczego tak się dzieje o próbować rozwiązywać problemy.
  Dużo rozmawiam w domu z synkiem o jego emocjach, uczuciach, wyjaśniam, sporo też czytamy, porównując uczucia synka z uczuciami bohatera. Ale ta książka, pierwszy raz ja widzimy, jest trochę inna,szata graficzna i forma tekstu dla nieco starszych i myślę że ta forma bardzo spodoba się mojemu 6 latkowi.

  Dziękuję za recenzję

  Basia P

  OdpowiedzUsuń
 4. Emocje, emocje, emocje... Myślę, że ta książka może być świetną pomocą w rozpoznawaniu emocji nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. W końcu my też czasami mamy taką mieszankę uczuć i nie do końca wiemy co w nas siedzi. To cudowne móc uczyć swoje dziecko, jak rozpoznawać i nazywać emocje, jak sobie z nimi radzić, jak zrozumieć siebie i otaczający nas świat. Bo gdy nauczymy się prawidłowo nazywać swoje emocje, będziemy wiedzieli jak sobie z nimi poradzić, by być szczęśliwym.
  Do tej pory nie znałam serii książek o Alicji, jednak myślę iż czas to zmienić.
  Mimo, iż książek o emocjach jest na rynku coraz więcej, to wydaje się mi że nie wszystkie są godne polecenia. Jednak mam wrażenie, że ta pozycja jest jedną z tych, która powinna znaleźć się na półce w każdym domu w którym mieszka dziecko.
  Dziękuję za tą recenzję, zdecydowanie jest to pozycja po którą z ogromną przyjemnością sięgnę.

  Karolina K.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książek o emocjach wśród dzieci jest coraz więcej i bardzo dobrze bo to niezwykle istotny temat, z którym prędzej czy później nam jako rodzicom trzeba będzie się zmierzyć. Dzięki tej i podobnym publikacjom dziecko będzie umiało nazwać i rozpoznawać uczucia jakich doświadcza a dzięki poradom dla rodzica komunikacja z naszą pociechą z pewnością bardzo na tym zyska. To ważne, aby dziecko miało w nas wsparcie i wiedziało,że może śmiało polegać na najbliższych. "Uczucia Alicji..." wydaje się być naprawdę wartościową książką i gdy synek podrośnie na pewno zaczerpnie z niej wiele istotnych informacji.

  OdpowiedzUsuń