niedziela, 22 listopada 2020

Megan McDonald - "Hania Humorek zostaje gwiazdą"; "Hania Humorek ratuje świat!"


Autor: Megan McDonald
Ilustrator: Peter H. Reynolds
Tytuł: Hania Humorek zostaje gwiazdą; Hania Humorek ratuje świat!
Wydawnictwo: HarperCollins 
Data wydania: 16.09.2020
Liczba stron: 136; 154
Ocena: 9/10
Wiek: 8+
 
Opis:
 
 Hania ma humorek w sam raz na sławę! 
Dobre humorki, złe humorki, humorki, których powodem jest Julka Wróbel – Hania ma humorek na każdą okazję! Tym razem Hania Humorek zazdrości Julce Wróbel zdjęcia na pierwszej stronie gazety. Próbuje więc na różne sposoby także zdobyć sławę. Ale wszystkie jej wysiłki kończą się tym, że staje się jeszcze bardziej „niesławna”.  

Najnowsze przygody Hani Humorek na pewno wprawią cię w bardzo haniowy humorek!
*** 
Na lekcji o środowisku Hania z przerażeniem dowiaduje się o niszczeniu lasów równikowych i o zagrożonych gatunkach zwierząt, które żyją również na jej podwórku – nie wspominając już o okropnych zwyczajach własnej rodziny, która nie zbiera surowców wtórnych. Hania Humorek nie zasypia gruszek w popiele, tylko bierze się do dzieła! 
 
Recenzja:
 
Popularność i ratowanie świata to tematy poruszone w kolejnych dwóch książkach z serii przygód znanej już w literaturze dziecięcej Hani Humorek. Czytając o szkolnej rywalizacji tej bohaterki z Julką Wróbel oraz organizowaniu przez nią akcji ekologicznych, dzieci mogą wiele zrozumieć w tych obu kwestiach, jednocześnie z zaciekawieniem przysłuchując się czytanemu tekstowi. Oczywiście wskazane jest, by same zaczęły czytać te opowieści, gdyż to seria dla nieco starszych pociech, które powinny mieć bardzo dobrze opanowaną tą umiejętność. Wiadomo, że niełatwo jest stać się kimś sławnym, dlatego Hania Humorek będzie próbowała różnych sposobów, by dopiąć swego. Czy jej się to uda? Poza tym stanie się doskonałym przykładem na to, że trzeba wspierać nasze środowisko. Warto sięgnąć po te książki, gdyż zarówno bawią, jak i uczą.


Pamiętam ze swoich szkolnych lat, jakie nieprzyjemne jest uczucie, gdy ktoś jest lepszy od nas samych. Pamiętam też swoje starania i dumę, gdy udało mi się osiągnąć coś wielkiego, na przykład wygrać konkurs recytatorski. To były wspaniałe doznania. Obecnie dzieci mają wielkie ambicje i ciąży na nich ogromna presja, by byli doskonali w tym, co robią. Jednak są uczniowie, którzy sami chcą coś osiągnąć, niestety niekiedy wyłącznie z zazdrości. Czy jednak warto za wszelką cenę dążyć do popularności i chwili sławy? Raczej nie. Warto natomiast troszczyć się o środowisko i podejmować działania proekologiczne. Jeśli wasze dzieci jeszcze nie znają Hani Humorek koniecznie to zmieńcie, a jeśli już o niej słyszeli, te przygody na pewno ich znowu nie rozczarują.
Czytając Hanię Humorek zostaje gwiazdą będziemy świadkami starań bohaterki mających na celu uczynienie z niej sławnej osoby. Niestety okazuje się, że to wcale nie takie proste zadanie. Dziewczynka będzie chwytała się różnych możliwości, by napisano o niej w gazecie. Czy rzeczywiście tak się stanie? Te zabawne perypetie wprawiają w doskonały nastrój i pokazują dzieciom, że warto pracować i rejestrować swoje osiągnięcia, bo to niezapomniane uczucie, gdy ktoś nas podziwia. Najważniejszy w tym wszystkim jest jednak zdrowy rozsądek. Być może wasze dzieci także zapragną zaistnieć i zachwycić wszystkim swoimi dokonaniami. Niekoniecznie od razu przynoszącymi im sławę, ale sprawiającymi, że poczują się wyjątkowo, dzięki temu, że zobaczą naszą dumę i usłyszą słowa uznania i pochwały.

Natomiast Hania Humorek ratuje świat! to historia, w której dziewczynka staje się mocno zakręcona na działaniach proekologicznych. Będzie próbowała wprowadzić w swoją codzienność wiele drastycznych zmian mających na celu ochronę środowiska. Czy jej się to uda i czy na pewno trzeba podejmować aż tak radykalne kroki, by pomóc naszej planecie? Okazuje się, że popadnie w skrajności jest niezbyt dobrym rozwiązaniem, a czasami nie potrzeba zbyt wiele, by zrobić dobry uczynek i uratować, w tym przypadku lasy równikowe. Tym razem będziemy mogli podziwiać bohaterkę za jej determinację w dążeniu do ochrony środowiska poprzez codzienne, a czasem niecodzienne działania, których się podejmuje. Zrozumiemy także, że razem możemy więcej! 
 
 
Obie książki są napisane bardzo ciekawie, przystępnym dla dzieci stylem. Obie także ukazują wartościowe wątki na dane tematy oraz przedstawiają w zabawny sposób przygody młodej Hani. Ponadto w tekście zawarte są informacje, o których zwykły uczeń może nie wiedzieć, są to na przykład wzmianki naukowe z biologii, czy innych dziedzin nauki. To ciekawe rozwiązanie w swobodny sposób przemycające wiedzę do świadomości naszych dzieci. Ogólnie pisząc: zarówno jedna, jak i druga historyjka jest fajna i warta przeczytania. Poza tym książki zostały wydane w niewielkim formacie, a tekst zapisano nieco większą czcionką, ułatwiającą czytanie. Ilustracje nie mają kolorów, ale w interesujący sposób przedstawiają wybrane sceny. Książki z Hanią Humorek w roli głównej po raz kolejny nie zawodzą.
 

 
Hania Humorek zostaje gwiazdą i Hania Humorek ratuje świat! to pełne niespodziewanych wydarzeń historie, które dziwią, bawią i edukują. Są to drugi i trzeci tom najnowszej serii przygód tej bohaterki, jednak bez problemu można je czytać jako odrębne opowieści, nie tracąc nic z ich niezwykłości. Przygotujcie się na moc wrażeń, wprawiających w doskonały humor.
 
Książki zrecenzowałam dzięki uprzejmości wydawnictwa HarperCollins Polska.

6 komentarzy:

 1. Ciekawa propozycja. Nie znam Hani Humorek ale jest to dobra propozycja dla mojej siostrzenicy. �� Ilustracje bardzo pasują do całego wyglądu książki i to że nie są kolorowe jest na plus

  OdpowiedzUsuń
 2. Choć my nie czytamy Hani Humorek, to jednak trochę ją znamy. Moja chrześniaczka Maja jest jej fanką i czyta wszystkie części o Hani. Myślę że będzie zainteresowana również i tymi.
  Popularność to temat bardzo ciekawy dla dziewczynek. Mam wrażenie że one bardziej niż chłopcy skupiają się na popularności. Natomiast jeśli chodzi o ochronę środowiska, to zainteresuje też i mojego syna, który dzięki też Fajniakom (przeczytane wszystkie tezy książki) bardzo dobrze czuje się w tym temacie i już ma sporą wiedzę. Ekologia to bardzo ważny temat, wiemy doskonale co się dzieje i dzieci należy jak najwcześniej uświadamiać i dawać dobry przykład. Podoba mi się to reż że w Hani poruszana jest kwestia że nie należy popadać w skrajności, nawet te proekologiczne, bo nawet najmniejsza cegiełka, najmniejszy krok w kierunku proekologii to jest już dużo.
  I jak zwykle zabawne historie Hani, bardzo przyjemne książki, z humorem... bo przecież to Hania Humore.

  Już wiem vo kupić Mai pod choinkę. Dziękuję za celną podpowiedź.
  Dziękuję za recenzję

  OdpowiedzUsuń
 3. Choć nie czytamy o Hani Humorek to jednak trochę ją znamy. Moja chrześniaczka Maja jest jej fanką i czyta wszystkie części o Hani. Myślę że będzie zainteresowana również i tymi.
  Popularność to temat bardzo ciekawy dla dziewczynek. Mam wrażenie że one bardziej niż chłopcy skupiają się na popularności. Natomiast jeśli chodzi o ochronę środowiska, to zainteresuje też i mojego syna, który dzięki też Fajniakom (przeczytane wszystkie tezy książki) bardzo dobrze czuje się w tym temacie i już ma sporą wiedzę. Ekologia to bardzo ważny temat, wiemy doskonale co się dzieje i dzieci należy jak najwcześniej uświadamiać i dawać dobry przykład. Podoba mi się to reż że w Hani poruszana jest kwestia że nie należy popadać w skrajności, nawet te proekologiczne, bo nawet najmniejsza cegiełka, najmniejszy krok w kierunku proekologii to jest już dużo.
  I jak zwykle zabawne historie Hani, bardzo przyjemne książki, z humorem... bo przecież to Hania Humore.

  Już wiem vo kupić Mai pod choinkę. Dziękuję za celną podpowiedź.
  Dziękuję za recenzję

  Basia P

  OdpowiedzUsuń
 4. Mimo iż na te książki jest jeszcze dla nas za wcześnie, to z ogromną przyjemnością przeczytałam recenzję. Książki o Hani Humorek sprawiły na mnie ogromne wrażenie.
  Bardzo podoba się mi tematyka tych książek - to tematy, które dotyczą nas wszystkich.
  Do tego ładna, prosta grafika. Bardzo podoba się mi to, że każdą część można czytać niezależnie od siebie.
  Seria na pewno jest godna polecenia. Póki co, zapisuję sobie tytuły. Myślę, iż w przyszłości bardzo chętnie sięgnę po tą lekturę.

  Karolina K.

  OdpowiedzUsuń
 5. Obie książeczki poruszają ważne tematy dotyczące życia i funkcjonowania w społeczeństwie naszych dzieci. Bardzo żałuję że w czasach mojego dzieciństwa nie było tego typu książek,za sprawą których choć w pewnym stopniu nauczyłabym się radzić z problemem zazdrości i dominacji wśród rówieśników. Obecnie dzieci, czym jestem zachwycona mają do dyspozycji naprawdę wiele mądrych i wartościowych książek do wyboru, dzięki czemu łatwiej im zrozumieć pewne sytuacje, dostrzec własne błędy lub nauczyć się rozwiązywania wielu problemów bez nerwów, płaczu i pogłębiania własnych kompleksów.  Obie książki uczą dzieci i zwracają uwagę na kwestie,że jakimi z całą pewnością się spotykają na codzień, więc warto je podarować np. pod choinkę. Hania Humorek po raz kolejny udowadnia,że jest niebanalną i oryginalną postacią na której warto się wzorować.

  OdpowiedzUsuń